imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

apple jack

Pojďme se ještě jednou pobavit o sluchátkovém jacku


Apple obdržel při uvedení iPhonu 7 v loňském roce na svou adresu spoustu kritiky za odstranění jacku pro sluchátka. Na toto rozhodnutí padaly rozhněvané komentáře jak od technologických žurnalistů, tak běžných uživatelů. Od té doby uplynul rok a my se můžeme podívat, komu dal čas za pravdu!

Když vyšlo najevo, že to Apple myslí s odstraněním sluchátkového jacku opravdu vážně, celý internet se mohl zbláznit. Na adresu společnosti začaly dopadat jak všemožné vtípky, tak seriózní kritika. Dokonce se našli lidé, kteří obrazně pohřbívali Apple pod zem. Uplynul rok, a co se nestalo, čím dál více společností se sluchátkového jacku zbavuje.

Vypadá to, že Cupertino mělo přeci jen pravdu.

apple jack

Tou dobou jsme tvrdili, a platí to i dnes, že má Apple s takovýmito převratnými rozhodnutími nepřekonatelnou zkušenost. Mezi prvními se zbavil mechaniky pro floppy diskety, zrušil FireWire stejně jako optické mechaniky, částečně zrušil také klasické USB porty a zřejmě ani Touch ID již nebude mít dlouhého trvání. Ze všech těchto rozhodnutí nicméně vyvolalo největší rozruch zrušení 3,5milimetrového jacku pro sluchátka.

Důvody pro takové rozhodnutí jsou poměrně jasné. Apple potřeboval uvnitř telefonu více prostoru pro moderní technologie. Společnost chtěla do iPhonů přidat nové funkce. Jen si vzpomeňte na (částečnou) odolnost vůči vodě, stereofonní reproduktory nebo Taptic Engine. Sluchátkový jack zabíral jednoduše až moc prostoru a zavazel, Apple se akorát nezdráhal se ho zbavit. Aby taková změna nebolela tolik, zahrnul do balení adaptér. Nehledě na nic ovšem přicházela kritika ze všech možných stran.

apple jack

A tak mizí světová sláva

„Apple své rozhodnutí podpořil mnoha logickými argumenty, tak či onak jde ale pro pokrokového technologického giganta o krok zpět. Znepřátelení široké základny uživatelů se Applu zajisté nemile vrátí.“ – napsali Digital Trends.

„Jaká to vzrušující doba pro telefony! Naprosto nám docházejí nápady a tak jediná inovace, která nám zbývá, je dělat je horší a uživatelsky nepříjemnější.“ – řekli The Verge.

apple jack

„Staré kouzlo Applu „prostě to funguje“ tento týden oficiálně umřelo. Apple se ustoupil do svých zděných zahrad, akorát postavil zdi ještě vyšší.“ – vtipkovali Mashable.

„Apple změnil jack a to je podle nás pro uživatele špatně. Apple v tuto chvíli předpokládá, že si může dělat, co chce, jelikož má na trhu vedoucí postavení, jak dlouho jim ale tato síla a úspěch vydrží?“ – filozofuje Forbes.

„Víme, že to spoustu lidí nezajímá, podle nás by ale mělo, jelikož jde o největší tah namířený proti uživatelům, jaký kdy Apple učinil. A doufáme, že dá Applu dostatek lidí najevo, že tohle je neakceptovatelné.“ – dodává TouchArchade.

apple jack

Budoucnost si myslí něco jiného

Nad ztrátou oblíbeného portu truchlila spousta fanoušků i kritiků. Někteří tvrdili, že takové rozhodnutí bylo až moc proti uživatelům, ale věřili, že Apple stejně na konci vyhraje. Ostatní doufali, že bude Apple přinucen v budoucnu sluchátkový jack vrátit zpět. Několik žurnalistů, kteří nedostali ze zprávy infarkt, celkem přesně předpovídali, co bude následovat.

Obvykle se do předpovědí moc nepouštím, ale něco mi říká, že rok nebo dva se bude situace uklidňovat… A zanedlouho bude většina velkých výrobců telefonů následovat příklad Applu a sluchátkového jacku se zbaví také. – psal tehdy Business Insider.

Čekat jsme nemuseli ani tak dlouho. Apple ani pomalu nestačil na agresivní kritiku zareagovat a v tichosti se připojovaly další a další společnosti. HTC, Motorola, LeEco, Xiaomi a dokonce i Essential, ti všichni sluchátkový jack odstranili, podstatně dříve než rok po uvedení iPhonu 7. Navíc se dnes nacházíme v bodě, kdy se do řady staví dokonce i Huawei a Google představil svůj „bez jacku je to v pohodě“ Pixel, přitom ještě loni se tomuto rozhodnutí vysmívali. Kromě toho Google představil bezdrátová sluchátka inspirovaná AirPods s přibaleným adaptérem v balení.

A také se ukázalo, že o prodeje se opravdu nikdo obávat nemusel. Tehdy nový iPhone 7 se prodával více než dobře a k žádným domnělým poklesům nedošlo.

Finální poznámka

Přesto všechno ještě sluchátkový jack mrtev není. Spousta společností 3,5milimetrovou díru na svých telefonech zacelí nyní a další se pravděpoedobně přidají v budoucnosti, a tak by to mělo být. Nikdo netvrdil, že rozhodnutí Applu je to jediné správné a že jde o konečné řešení všech problémů světa.

apple jack

Musíme si uvědomit pouze to, že měl Apple pravdu, když tvrdil, že se bez 100 let starého portu obejdeme. Pokud to byl právě on, kdo bránil technologickému vývoji, udělal více než dobře, že se ho ve svých zařízeních zbavil. To, že se přidává čím dál více společností, neznamená, že něco kopírují, jednoduše to dokazuje to, že bylo takové rozhodnutí správné.

Zdroj: Cult of Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!