imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Pozvánky na říjnovou Keynote jsou tu

Sledujte událost s námi!

Pokročilé čištění úložiště


Neexistuje nic jako příliš velké úložiště, zejména pak, když nám neustále dochází prostor. Máme řadu způsobů, jak paměť uvolnit, a možná je dosud neznáte. Zde je několik tipů pro pokročilejší uživatele.

Důležité: Než cokoliv začnete dělat, ujistěte se, že máte udělanou bezpečnostní zálohu svého počítače.

Smazání systémových aplikací

macOS je plný úžasných nativních aplikací, ne všechny však používáme. App Cleaner je skvělou aplikací pro řadu účelů, nám pomůže s odstraněním těch programů, které nechceme. Vše, co musíte udělat, je přetáhnout aplikace k odstranění do příslušného okna a kliknout na tlačítko Remove. Před tím ještě skočte do nastavení aplikací a odkliněte možnost „Protect default OS X apps“ a zaškrtněte „Show protected apps“.

Smazání zbytečných jazykových balíčků a architektur

macOS musí dělat hromadu výpočtů podle různých specifikací, stejně tak obsahuje řadu jazykových balíčků, aby systém mohli používat lidé po celém světě. Většina z uživatelů však nepoužívá více než dva jazyky. Proč si tak zbytečně zabírat místo?

Dalším užitečným programem je tedy Monolingual. Vše, co musíte udělat, je spustit aplikaci, v seznamu jazyků odkliknout ty, které používáte, a kliknout na tlačítko Remove pro odstranění všech ostatních.

Smazání Cache

Během používání počítače se ukládá hromada souborů do mezipaměti, občas může zabírat i gigabajty místa. Řada programů nabízí pomoc, žádný z nich však nefunguje tak parádně, jako v případě AppleJack skriptu spuštěném skrz Single User Mode.

Nainstalujte balíček a vypněte zařízení. Ihned po zapnutí pak držte kombinaci CMD a S. Otevře se okno podobné Terminálu. Vepište do něj cestu ke skriptu (dejte si pozor na přepnutí klávesnice do angličtiny, ‚‘ se tak změní na ‚/‘ a ‚y‘ zase na ‚z‘):

/private/var/root/Library/Scripts/applejack.sh

Jakmile se skript spustí, zeptá se na začátek čištění. Jednoduše klikněte na Enter, abyste pročistili celý disk. Jen stiskněte na ‚a‘ pro režim „autopilota“ a následně Enter. Skript už zařídí vše potřebné, restartuje počítač (klikněte na ‚r‘ a Enter) a vy tak získáte klidně i gigabajty nového prostoru.

Jestliže macOS updatujete, první dva tipy zopakujte – po aktualizaci se mohou nativní aplikace a jazykové balíčky vrátit zpět.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.