imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Pokud bude iPhone 8 vypadat takhle, můžeme začít šetřit


Nejnovější zprávy vypovídají o tom, že by měl mít nový iPhone 5,8“ displej. Byli jsme, vzhledem k tomu, že si stále dost lidí nenašlo cestu k velkým telefonům, překvapeni. Pak jsme ale udělali několik propočtů a zjistili, že to pro nás nebude tak zlé. Právě naopak.

V posledních týdnech se kolem iPhonu 8 objevila opravdová spousta informací a ani nevíme, na co se dřív zaměřit. Dvě zprávy však svou důležitostí vystoupily z řady. První z nich je informace o tom, že Apple zvýšil svou objednávku OLED panelů od Samsungu. Zpráva navíc přišla z věrohodného zdroje, a můžeme tak brát OLED technologii u nových modelů za danou. Druhou informací byla ta od Ming Chi Kua, který přišel se zprávou, že iPhone 8 bude mít displej s úhlopříčkou 5,8“. Zprvu jsme o tom nechtěli psát, protože nám to přišlo až neuvěřitelné. Když jsme si však pár věcí spočítali, přišli jsme na to, že jde o docela reálnou možnost. Zde je pro představu telefon na odemykací obrazovce, ale pojďme si model srovnat i s aktuálními verzemi telefonu.

01_iphone8_possible_concept

iPhone 7 je v tuto chvíli dostupný ve variantách s 4,7“ a 5,5“. Se zvětšeným displejem na 5,8“ by tak člověk mohl očekávat ještě větší zařízení, není to však pravda. OLED technologie umožňuje udělat displej prakticky bez rámečků, což by zařízení s 5,8“ displejem dělalo jen o trochu větším, než jsou ty v současné nabídce. Pochopitelně by bylo nutné vložit home button přímo do displeje, ale o této možnosti se mluví už hodně dlouho. Abychom vám ukázali porovnání s aktuálními modely, využili jsme koncepty od Moe Slaha. Na obrázku vidíte iPhone 7, OLED iPhone 8 a iPhone 7 Plus:

02_iphone8_possible_concept

Každý si to může přeměřit sám – prostřední zařízení má 5,8“. Nezměnili jsme zahnuté hrany, ale s menším poloměrem by se displej vešel i na iPhone 7. Lišta na vrchní straně displeje by mohla být menší, aby se sem vešel reproduktor a FaceTime kamera, spodní část by o lištu přišla úplně. Velikost by v tomto případě přesáhla iPhone 7 o 0,4“, o stejnou velikost by pak byla menší než u iPhonu 7 Plus. Rozměry šasi by byly o trochu větší než u iPhonu 7. 5,1“ z celkových 5,8“ by bylo využito na displej tak, jak jej využíváme dnes. Zbytek by fungoval jako Touch Bar, čili bychom na spodek umístili několik funkčních tlačítek. Našli bychom zde i virtuální home button, zbytek lišty by obsahoval cokoliv, kam až nápady vývojářů dosáhnou. Tady se třeba můžeme podívat na nabídku smajlíků tak, jak to známe z Touch Baru:

03_iphone8_possible_concept

Kdybychom měli být upřímní, něco podobného by se nám líbilo. Vytvořili jsme koncept i pro aplikaci Camera: takhle čistě by vypadalo natáčení videa. Nyní tlačítka překrývají samotné video, „Touch Bar“ by však situaci vylepšil.

04_iphone8_possible_concept

Obrázky výše jsou skutečně jen koncepty toho, k čemu bychom lištu mohli využívat. Určitě by se tam vešlo více tlačítek než jen dvě nebo tři. Jistě by zde mohlo být i rozšíření plochy pro jednotlivé aplikace. To by navíc fungovalo na iPhonu mnohem lépe, než jak to známe z MacBooků Pro – lišta by byla přímo napojena na displej a člověk by neustále nemusel přeskakovat tam a sem. Prsty tu máme neustále položené a na všechny části bychom kdykoliv snadno dosáhli.

Apple by pochopitelně musel trochu předělat iOS. Aplikace by se musely přepsat, aby perfektně fungovaly na větším displeji. S tím už však od iPhonu 5 máme dobrou zkušenost, ve většině případů by stačilo zvýšit výšku zobrazení.

Vůbec si netroufáme tvrdit, jak blízko by mohly být koncepty od skutečné podoby nadcházejícího iPhonu, pokud by se však spekulace naplnily, mohl by být docela podobný. Kdyby tomu tak navíc bylo, šlo by o největší hit, který Apple od představení iPhonu představil.

Zde máte ještě několik konceptů od Moe Slaha, které naznačují možnosti použití celého displeje:

05_iphone8_possible_concept
iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!