imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

facezam rozpoznávání obličejů

Potřebujeme rozpoznávání obličejů v reálném čase?


Falešná aplikace na rozpoznávání obličejů bouři spustila vlnu kritiky. Máme ale důkaz, že Facebook naše fotografie opravdu chrání. Ale na jak dlouho?

V poslední době vyvolala rozruch opravdu „unikátní“ aplikace Facezam. Ta slibovala okamžité rozpoznání obličeje člověka stojícího před kamerou a srovnání s profilovými fotografiemi z databáze Facebooku. Aplikace měla obcházet právo lidí na osobní prostor a představovala velice znepokojivý scénář: každý bude moci být na ulici rozpoznán a identifikován jen za pomoci telefonu.

Aplikace by využívala informace o uživatelích dostupné vývojářům Facebooku a srovnávala je s obrázky. Podle vývojářů trval tento proces 10 sekund a v testovacích případech bylo rozpoznávání obličejů úspěšné v 70 %. Pokud jste ničeho z toho součástí být nechtěli, měli jste smůlu, protože pokud Facebook používáte, jste jedním ze 2 miliard dalších uživatelů. Aplikace měla být vydána 21. března.

facezam rozpoznávání obličejů

Jak se ovšem později zjistilo, celý tento případ byl podvrh. Aplikaci vyvíjela marketingová agentura Zacozo, která akorát vytvořila design a napsala smyšlený popis celého projektu a poté se ho snažila co nejvíce propagovat. Vše vyšlo rychle najevo a společnost byla na Twitteru kritizována, nicméně se nezdá, že by ji to nějak trápilo.
Zacozo později reagovala na dotazy, že věděli, že vývoj aplikace pro rozpoznávání obličejů by okamžitě vzbudil kontroverzní reakce.

Podobné invazivní aplikace jsou v médiích oblíbeným tématem, takže jsme předpokládali, že se toho rychle někdo chytí.

– řekl mluvčí.

A mají pravdu, nicméně stojí za to se zamyslet proč. Internet je plný přehnaných slibů a naprostých lží, ovšem není těžké si představit, že by Facezam mohl skutečně existovat, částečně protože celý nápad se zdá být uskutečnitelný. V poslední době prošly systémy a software na rozpoznávání obličejů značným vývojem a dnes již není nepředstavitelné za pomocí podobných technologií rozpoznávat lidi na ulici. Stačí si uvědomit, že tato řešení jsou již v podstatě k dispozici. Snapchat, Facebook a další aplikace již dokáží lidské obličeje rozpoznávat poměrně dobře.

facezam rozpoznávání obličejů

Náš ochránce Facebook

Překvapivě prvním problémem, se kterým by se musela taková aplikace potýkat, je samotný Facebook. Vytvoření vyhovujících algoritmů pro rozpoznávání obličejů není pro start-up s patřičným kapitálem žádnou výzvou. Na druhé straně stojí ohromná databáze fotografií Facebooku. Ten ale nechce, aby se tyto fotografie dostaly ke třetím stranám, tudíž společnostem netoleruje snahu se k nim přes jejich servery dostat.

Společnost, která by svůj marketing stavěla na podobném procesu, by byla z Facebooku jistě odstraněna. To se nicméně také stalo: Facezam obdržel od právního týmu Facebooku e-mail 24 hodin po prvním zveřejnění informací o jejich plánech.

facezam rozpoznávání obličejů

Kdyby chtěl Facebook Facezam, mohl by ho snadno mít

Tato novinka má ale i znepokojující stranu: pokud by Facebook takovou aplikaci vážně chtěl, snadno by si jo mohl vyvinout. Společnost již má funkci rozpoznávání obličejů zabudovanou do jejich systému označování fotografií a taktéž se za ni dočkala několika žalob. Apple a Google mají také algoritmy pro analyzování fotografií, na druhou stranu nevlastní tak objemnou databázi jako Facebook. Prohnat tolik fotografií systémem by dalo zabrat, pokud ale existuje společnost, která by to dokázala, pak je to právě Facebook.

Něco podobného již probíhá v Rusku. První takovou stránkou na ruském trhu je Vkontakte, což je v podstatě ruský Facebook. Když mnoho lidí z jiných zemí začalo používat Facebook, Rusové zůstali u VK. Ta je navíc k rozpoznávání obličejů daleko tolerantnější. Nabízí plugin, který porovnává statické fotografie s databází o téměř 1 miliardě profilových obrázků. Jde o velice oblíbenou službu, kterou využívá takřka půl milionu lidí.

facezam rozpoznávání obličejů

Nesouhlas Facebooku s takovouto službou je ale spojen spíše s obchodním rozhodnutím, než s etickým. Podle něj by mu prý nepomohlo dosáhnout aktuálních cílů. Ty se ale mohou ze dne na den změnit a my v rozhodování nebudeme mít žádné slovo.

Jedinou otázkou tak zůstává, jak dlouho bude Facebook považovat ochranu našich fotografií hodnotnější, než jejich poskytnutí nebo generování informací a jejich následný prodej. Do té doby můžete různým vykukům jejich snažení trochu ztížit, když nebudete nahrávat veškeré vaše fotografie jako veřejné a vždy si rozmyslíte, s kým budete co sdílet.

Zdroj: The Verge, Breitbart

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!