imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

Používání multitaskingu na iPadu


Díky multitaskingu můžete na iPadu s iOS 11 pracovat ve dvou aplikacích najednou, odpovídat na e-maily při sledování videa, přepínat aplikace pomocí gest a provádět další akce.

Pomocí gest pro multitasking na iPadu si můžete rychle zobrazit přepínač aplikací, přepnout se jiné aplikace nebo se vrátit na plochu. Uděláte to takto:

 • Zobrazení přepínače aplikací: Přejetím prstem odspodu obrazovky nebo dvojitým stiskem tlačítka plochy si zobrazte všechny otevřené aplikace. Přejetím jedním prstem doprava vyhledejte a otevřete jinou aplikaci.
 • Přepínání aplikací: Přejetím čtyřmi nebo pěti prsty doleva nebo doprava při používání aplikace se přepnete do dřív používané aplikace.
 • Návrat na plochu: V otevřené aplikaci sevřete na obrazovce čtyři nebo pět prstů.

Práce s víc aplikacemi současně prostřednictvím Docku

Dock umožňuje okamžitě otevírat a přepínat aplikace z libovolné aplikace, ve které se nacházíte. Levou stranu Docku si dokonce můžete přizpůsobit svými oblíbenými aplikacemi. A na pravé straně můžete vidět nedávno použité aplikace a aplikace otevřené na iPhonu a Macu.

Dock je umístěný dole na ploše. Pokud si Dock chcete zobrazit při používání aplikace, přejeďte jedním prstem nahoru ze spodního okraje obrazovky.

Pokud si Dock chcete přizpůsobit svými oblíbenými aplikacemi, stiskněte a podržte požadovanou aplikaci na ploše a okamžitě ji přetáhněte na levou stranu Docku.

Když chcete z Docku nějakou aplikaci odstranit, stiskněte a podržte požadovanou aplikaci na levé straně Docku a okamžitě ji přetáhněte pryč.

Používání dvou aplikací najednou

Dock umožňuje pracovat s víc aplikacemi najednou. Přetažením aplikace pryč z Docku vytvořte Slide Over, nebo ji přetažením na pravý nebo levý okraj obrazovky otevřete ve Split View. Můžete dokonce pracovat s jednou aplikací ve Slide Overu, zobrazit si dvě aplikace ve Split View a sledovat nějaký film nebo používat FaceTime v režimu Obraz v obrazu – to vše na stejné obrazovce.

Otevření druhé aplikace ve Slide Overu

Ve Slide Overu můžete pracovat s aplikací, která se zobrazuje nad libovolnou otevřenou aplikaci, dokonce i nad dvěma otevřenými aplikacemi ve Split View. Uděláte to takto:

 1. Otevřete nějakou aplikaci.
 2. Přejetím prstem odspodu obrazovky otevřete Dock.
 3. V Docku stiskněte a podržte druhou aplikaci, kterou chcete otevřít, a přetáhněte ji na obrazovku.

Pokud pracujete se dvěma aplikacemi ve Split View a chcete otevřít třetí aplikaci ve Slide Overu, přejetím prstem odspodu obrazovky směrem nahoru otevřete Dock. Pak aplikaci přetáhněte na oddělovač aplikací.

Pokud chcete přesunout aplikaci otevřenou ve Slide Overu, stiskněte a podržte táhlo   a potom aplikaci přetáhněte na levou nebo na pravou stranu obrazovky.

Aplikaci otevřenou ve Slide Overu taky můžete odsunout pryč z obrazovky a až ji zase budete chtít použít, můžete ji přesunout zpátky. Jednoduše položte prst na táhlo   a přetáhněte aplikaci doprava a pryč z obrazovky. Když aplikaci chcete použít znova, přejede prstem doleva z pravé strany obrazovky.

Slide Over se dá používat na iPadu Pro, iPadu (5. generace), iPadu Air nebo novějším a iPadu mini 2 nebo novějším.

Používání dvou aplikací současně ve Split View

Ve Split View můžete pracovat se dvěma aplikacemi současně. Můžete si například prohlížet fotky při psaní e-mailu. Nebo si v Safari hledat nápady na dovolenou, a přitom si prohlížet místa v Mapách.

Použití Split View:

 1. Otevřete nějakou aplikaci.
 2. Přejetím prstem odspodu obrazovky otevřete Dock.
 3. V Docku stiskněte a podržte druhou aplikaci, kterou chcete otevřít, a přetáhněte ji na pravou nebo levou stranu obrazovky.
 4. Pokud se aplikace otevře ve Slide Overu, přetáhněte táhlo nahoru.

Nastavení Split View:

 • Pokud chcete, aby aplikace zabíraly stejnou část obrazovky, přetáhněte oddělovač aplikací doprostřed obrazovky.
 • Pokud chcete Split View změnit na Slide Over, přejeďte prstem dolů z horní části aplikace.
 • Pokud chcete Split View zavřít, přetáhněte oddělovač aplikací přes aplikaci, kterou chcete zavřít.

Split View se dá používat na iPadu Pro, iPadu (5. generace), iPadu Air 2 nebo iPadu mini 4.

Sledování videa jako obrazu v obraze při používání jiné aplikace

Obraz v obraze umožňuje například odpovídat na e-maily, zatímco se díváte na nějaký televizní pořad. Když zrovna voláte přes FaceTime nebo sledujete video, klepněte na ikonu  a obrazovka s videem se zmenší do rohu obrazovky. Potom můžete otevřít druhou aplikaci, zatímco video se bude přehrávat dál.

Video můžete klidně přetáhnout ho do jiného rohu. Až budete chtít video zase zobrazit na celou obrazovku, klepněte v levém rohu videa na ikonu.

Obraz v obraze se dá používat na iPadu Pro, iPadu (5. generace), iPadu Air nebo novějším a iPadu mini 2 nebo novějším.

Přetahování mezi aplikacemi

Přetahováním můžete přesouvat text, fotky a soubory z jedné aplikace do druhé. Můžete například přetáhnout nějaký text ze Safari do poznámky, obrázek z Fotek do e-mailu nebo událost kalendáře do textové zprávy. Uděláte to takto:

 1. Otevřete dvě aplikace ve Split View nebo Slide Overu.
 2. Stiskněte a podržte aplikaci, dokud se nenadzvedne. Pokud chcete vybrat víc položek najednou, stiskněte a podržte jednu položku, mírně ji přetáhněte a dál ji držte, zatímco jiným prstem vyberete další položky. Počet vybraných položek je vidět na odznaku. Pokud chcete přetáhnout text, nejdřív ho vyberte a pak ho stiskněte a podržte, dokud se nenadzvedne.
 3. Přetáhněte položku do jiné aplikace a upusťte ji.

Zapnutí a vypnutí funkcí multitaskingu

Pokud chcete zapnout nebo vypnout funkce multitaskingu, přejděte do Nastavení -> Obecné -> Multitasking a Dock, kde můžete změnit tato nastavení:

 • Povolit více aplikací: Tuto volbu vypněte, pokud nechcete používat Slide OverSplit View.
 • Trvalý překryv videa: Tuto volbu vypněte, pokud nechcete používat obraz v obraze.
 • Gesta: Tuto volbu vypněte, pokud nechcete používat gesta multitaskingu na zobrazení spuštěných aplikací, návrat na plochu a další.
 • Zobrazit doporučené a poslední aplikace: Tuto volbu zapněte, pokud chcete na pravé straně Docku zobrazovat tři naposledy použité aplikace.

Používání Aktualizace na pozadí

Když přepnete na jinou aplikaci, některé aplikace ještě chvíli poběží, než se přepnou do pozastaveného stavu. Aplikace v pozastaveném stavu nejsou aktivně používány, nejsou otevřené a nevyužívají systémové zdroje. Pokud ale máte zapnutou Aktualizaci na pozadí, pozastavené aplikace můžou stahovat aktualizace a nový obsah.

Pokud chcete, aby pozastavené aplikace mohly stahovat nový obsah, přejděte do Nastavení -> Obecné -> Aktualizace na pozadí a zapněte volbu Aktualizace na pozadí. Když nějakou aplikaci v zobrazení spuštěných aplikací zavřete, nejspíš nebude moct spouštět žádné funkce ani ověřovat nový obsah, dokud ji znovu neotevřete.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.