00_why_use_original_lightning_to_usb_cable_cover

Používejte originální USB kabely! Ale proč?

#Novinky
2017. 05. 15.

Jakmile jednou dojde na nákup příslušenství, malý hlásek v hlavě se neustále ptá: „Proč bych si měl kupovat drahé originální kabely od Applu, když na internetu najdu (skoro) to samé za mnohem nižší cenu?“ Ale jsou opravu stejné? Jdeme zbořit pár mýtů a ukázat si, proč kupovat originální kabely.

Přestože bezdrátový svět se k nám už pomalu dostává, stále na mnoho úkonů potřebujeme kabely. Abyste mohli denně používat iPhone, potřebujete kabel s Lightning koncovkou na jedné straně a s USB koncovkou na druhé. Dokud nepřijde bezdrátové nabíjení (doufejme, že už u iPhonu 8), žije naše zařízení z energie z kabelu.

Nabíječky od Applu ale patří k těm nejméně bytelným. Zaživa je zvládne sežrat i činčila, přivření do dveří nepřežijí téměř s jistotou. Jde rovněž o mistry ve zmizení, během vteřiny se vám ztratí kdekoliv a kdykoliv. Jestliže pak nechcete tahat svůj jediný kabel všude s sebou, musíte jich pořídit hned několik. Jeden domů, jeden do práce apod. Kabel navíc se také bude vždycky hodit.

01_why_use_original_lightning_to_usb_cable

Originální metrový kabel vyjde na téměř 600 Kč. Protože rozhodně nejde o levnou záležitost, jistě vás bude lákat mrknout i na další možnosti. Internet jich skrývá celou řadu. Ale musíte zůstat silní, ušetření několika korun se totiž může obrátit ve ztrátu mnohem dražšího zařízení, třeba právě iPhonu. Požívání nepravých a necertifikovaných Lightning kabelů může vést k:

 • poškození iOS zařízení;
 • kabel se rychle zničí;
 • nabíjecí konektory odpadnou, zahřejí se nebo přesně nesedí;
 • zařízení se pomocí nich nenabije či nesynchronizuje.

Žádná z možností nezní úplně parádně, že? Ale jak si můžete být jisti, že jde o originální kabel? Apple vám naštěstí sám pomáhá. Na jeho webu snadno naleznete informace o tom, jak originální a falešný kabel rozpoznat. Na první pohled se sice mohou zdát stejné, když se však člověk zaměří na detaily, není problém je najít.

02_why_use_original_lightning_to_usb_cable

V případě zakoupení použitého iPhonu chce zjistit, zda v krabici skutečně nechybí žádný z dodávaných kabelů či přípojek. Někteří prodejci místo nich přibalují levné, neoriginální příslušenství. Nenechte se oklamat a vše kontrolujte. Obecně platí, že byste měli dávat pozor na všechno, co krabice obsahuje, nejen třeba na telefon samotný.

Jestliže byste rádi sáhli po něčem lepším než je obyčejný bílý kabel, není problém, vždy však sahejte po příslušenství s logem „Made for iPhone“. Tyto kabely jsou schváleny Applem a můžete se na ně spolehnout. USB-C-Lightning kabely jsou vyráběny pouze Applem. Neexistují žádné „Made for iPod/iPhone/iPad“ USB-C-Lightning kabely.

Přidejte komentář
 • zlinm@n

  Blbost. Pokud to nenabijí, je to SW omezení Apple, ne chyba kabelu :(

  • David Urbánek

   Pokud to nenabíjí, je většinou jen bordel v konektoru. Stačí ho párátkem “vyšťourat” a už zase nabíjí :)

 • http://esperas.eu Sandra Abigail

  Už pěkných pár let používám kabely z AliExpress za 50 amerických centů a všechny jsou absolutně bez problémů. Originální kabel kdysi k iPadu 2 se mi rozpadl po čtvrt roce, originální kabel k aktuálnímu iPhone SE se rozpadl asi za 6 měsíců. Opletený kabel “Made for iPhone” za 229 Kč má nějaký špatný kontakt a nabíjí až po několikerém připojení a prodejce ho odmítl reklamovat, že prý jde o běžné opotřebení – vydržel taky asi půl roku. Nikdy bych nepoužila neoriginální nabíječku (resp. čínskou nabíječku, používám nabíječku z HTC Touch Pro a je už asi deset let naprosto bez problémů), ale s kabelem fakt problém nemám, buď funguje nebo ne a ty kabely za 50 centů mi fungují zatím všechny – celkem asi osm koupených za 4 roky.

  Spíš mě děsí, v jakém stavu je po šesti měsících používání kabel k MacBook Pro 2016 a přemýšlím, jestli mám vyhodit 700 Kč nebo kolik za nekvalitní originální kabel nebo jestli koupit nějaký neoriginální.

 • Rac.er

  To je ale snůška keců. Nabíječky od Applu patří k nejméně bytelným? Ještě nikdy jsem žádnou z nich neviděl rozbitou. Co se týče kabelů, nikdy mi žádný originál kabel neodešel, ale s levnými napodobeninami mám problémy stále. A v čem že nám pomůže to bezdrátové nabíjení? Ona ta nabíjecí základna snad kabel nepotřebuje? A je jednodušší tahat celou tu základnu nebo jen kabel, který píchnu do každého USB? Nakonec samotná ta nabíječka moc místa nezabere. Tohle nesmyslné nadšení z bezdrátového nabíjení vůbec nechápu. Pokud chci nabít telefon a v průběhu toho ho brát do ruky, tak je nějaká nabíjecí podložka naprosto k ničemu. Pokud ho chci mít ve stojánku na očích a přitom ho nabíjet, zase je mi nabíjecí podložka k ničemu. A jestli bude nějaké bezdrátové nabíjení fungovat opravdu nadálku, o tom je asi zbytečné spekulovat – zatím ho nikdo neudělal.