imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

flash player instalátor virus

Pozor na Flash Player instalátor!


Na Mac byla objevena verze známého trojského virusu z Windows. Malware se tváří jako instalátor Adobe Flash Player, ve skutečnosti jde ale o zadní vrátka k bezpečnostnímu systému Mac.

Flash naštěstí pomalu ale jistě ze světa informačních technologií mizí. Mnozí lidé jsou ale stále nuceni ho používat, jelikož některé webové stránky přítomnost Flash Player vyžadují. Většinou jde přitom o stránky, bez kterých se neobejdeme, tudíž zůstává program nainstalován na spoustě počítačů, i když se nám to nelíbí.

flash player instalátor virus

Proto kyber zločinci často maskují svůj zákeřný kód jako instalátor této nechtěné, ale nevyhnutelné aplikace. A přesně to také udělali hackeři při adaptování dobře známého malwaru Snake z Windows na Mac. Virus, který je znám také pod názvy Turla nebo Uroburos, se ve světě PC pohybuje již od roku 2008 a od roku 2014 pokračuje jeho šňůra také na Linuxu. Cílem virusu je pak u napadených počítačů vytvořit zadní přístupová vrátka.

Situaci kolem virusů na Mac to popisuje dokonale – téměř 10 let mu trvalo, než se na tomto operačním systému objevil. Nyní se mu to ale podařilo a tudíž byste si měli dávat pozor. Malware se šíří pomocí souboru s názvem „ Install Adobe Flash Player. app.zip“, který vypadá jako úplně běžný instalátor Adobe Flash Player. Samotná instalace tohoto souboru pak proběhne naprosto bez problémů a dokonce se vám dostane i samotného Flashe, jenže jako bonus se vám do adresáře /Library/Scripts/ nainstaluje také zmíněný Snake.

flash player instalátor virus

Ačkoliv tento druh virusů máme tendenci brát jako snadno odhalitelné a neškodné brášky těch opravdových, opak může být pravdou. Snake se nebezpečně podobá originálnímu instalátoru Adobe a tím může zmást i zkušeného uživatele. Apple již sice zablokoval nalezené falešné certifikáty, nové verze se ale stále mohou objevit naprosto kdykoliv. Pokud se tedy nechcete tímto virusem nakazit, instalátor Flash stahujte pouze z oficiálních stránek Adobe nebo přímo z Google Chrome, který má Flash Player zabudovaný.

Všeobecně pak platí, že se vždy vyplatí nakupovat aplikace od důvěryhodných vývojářů nebo z App Storu.

Zdroj: Macrumors

 

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!