imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

práce s okny v macos

Pracujeme s okny v macOS


Novým uživatelům se může zdát práce s okny v macOS matoucí a chaotická, ačkoliv je to daleko jednodušší, než se na první pohled zdá.

Plocha se zdá být stejná jako ve Windows, nicméně práce s okny funguje na jiném principu. Kromě toho se okna v macOS pouze tváří jako tradiční okna. Když otevřete aplikaci nebo Finder, vždy se na ploše otevře v novém okně. V jednu chvíli může být aktivní pouze jedna aplikace: momentálně aktivní aplikaci můžete zjistit v horním menu, po levé straně u loga Applu. U některých aplikací můžete otevřít oken několik, například u Safari nebo Mailu.

práce s okny v macos

V macOS si můžete aplikace a okna uspořádávat několika způsoby. Když například zmáčknete tlačítko Mission Control (F3), mohou se vám zobrazit všechny aktuálně otevřené aplikace. Mezi běžícími aplikacemi můžete také rychle přeskakovat a k dispozici máte dokonce i několik ploch. Pokud máte nějakou aplikaci otevřenou na celou obrazovku, můžete přes ni přetáhnout jinou aplikaci a obrazovka se vám tak rozdělí na dvě. Dostupná je i velice dobře známá kombinace z Windows Alt + Tab, v macOS má ovšem podobu CMD + Tab.

Logicky musíte okno přesunout nahoru, než s ním začnete hýbat. Když postavíte dvě okna vedle sebe, seřadí se vedle sebe, aniž by se překrývala. To funguje i na okraji displeje. Pro změnu velikosti okna najeďte kurzorem k jednomu rohu okna, poměr velikosti stran zachováte přidržením klávesy shift. Stejně velkých oken dosáhnete tažením jednoho z dotýkajících se rohů dvou sousedících oken.

práce s okny v macos

Pokud máte v jedné aplikaci otevřeno více oken, můžete je sloučit příkazem Merge All Windows. Do samostatného okna můžete umístit například záložku Safari přes možnost Windows – Move Tab to New Window nebo prostým přetažením záložky, po kterém se otevře v novém okně.

Lze také nastavit, jak se budou nová okna otevírat. Pro toto nastavení přejděte do Apple menu – System preferences – Dock. Aplikace se standardně otevře v nové záložce, pokud je v režimu celé obrazovky. Nezvykem může být také umístění tlačítek pro minimalizování a zavření okna na jeho levé straně.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!