imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

práce s okny v macos

Pracujeme s okny v macOS


Novým uživatelům se může zdát práce s okny v macOS matoucí a chaotická, ačkoliv je to daleko jednodušší, než se na první pohled zdá.

Plocha se zdá být stejná jako ve Windows, nicméně práce s okny funguje na jiném principu. Kromě toho se okna v macOS pouze tváří jako tradiční okna. Když otevřete aplikaci nebo Finder, vždy se na ploše otevře v novém okně. V jednu chvíli může být aktivní pouze jedna aplikace: momentálně aktivní aplikaci můžete zjistit v horním menu, po levé straně u loga Applu. U některých aplikací můžete otevřít oken několik, například u Safari nebo Mailu.

práce s okny v macos

V macOS si můžete aplikace a okna uspořádávat několika způsoby. Když například zmáčknete tlačítko Mission Control (F3), mohou se vám zobrazit všechny aktuálně otevřené aplikace. Mezi běžícími aplikacemi můžete také rychle přeskakovat a k dispozici máte dokonce i několik ploch. Pokud máte nějakou aplikaci otevřenou na celou obrazovku, můžete přes ni přetáhnout jinou aplikaci a obrazovka se vám tak rozdělí na dvě. Dostupná je i velice dobře známá kombinace z Windows Alt + Tab, v macOS má ovšem podobu CMD + Tab.

Logicky musíte okno přesunout nahoru, než s ním začnete hýbat. Když postavíte dvě okna vedle sebe, seřadí se vedle sebe, aniž by se překrývala. To funguje i na okraji displeje. Pro změnu velikosti okna najeďte kurzorem k jednomu rohu okna, poměr velikosti stran zachováte přidržením klávesy shift. Stejně velkých oken dosáhnete tažením jednoho z dotýkajících se rohů dvou sousedících oken.

práce s okny v macos

Pokud máte v jedné aplikaci otevřeno více oken, můžete je sloučit příkazem Merge All Windows. Do samostatného okna můžete umístit například záložku Safari přes možnost Windows – Move Tab to New Window nebo prostým přetažením záložky, po kterém se otevře v novém okně.

Lze také nastavit, jak se budou nová okna otevírat. Pro toto nastavení přejděte do Apple menu – System preferences – Dock. Aplikace se standardně otevře v nové záložce, pokud je v režimu celé obrazovky. Nezvykem může být také umístění tlačítek pro minimalizování a zavření okna na jeho levé straně.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!