imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Představilo Huawei zabijáka MacBooku?


Byl představen MateBook X, nejnovější ultrabook ze stáje čínského technologického giganta. Během prezentace se zástupci firmy opakovaně pouštěli do srovnání s MacBookem, kde porovnávali, o kolik je jejich stroj rychlejší a menší. Pojďme se podívat, do jaké míry je to pravda.

Apple se k podobnému porovnávání sám občas dostal a své nové produkty srovnával se zařízeními hlavního konkurenta. Nejslavnější je pak keynote z roku 2007 při prezentaci prvního iPhonu. Velice brzy potom však Steve Jobs a tým kolem něj s podobnou praktikou skončili. Sami příliš nechápeme, proč se do toho firmy pouští, jde o velice nesympatický způsob prezentace.

01_huawei_creating_a_macbook_killer_notebook

Huawei se však neubránilo a na prezentaci stavěli svou novinku MateBook X do pozice zabijáka MacBooku. Pojďme jim to prominout a podívejme se, co reálně laptop nabízí. Jeden mezinárodní technologický blog tvrdí, že je zařízení natolik podobné 12“ MacBooku, že není problém si je splést. První věcí, která nás však na fotografiích zaujala, je obrovská nálepka Intelu – Apple by něco podobného na svých strojích nikdy nepovolil. Vedle toho je podle nás rozdílná celá řada detailů a Huawei MateBook je MacBooku podobný asi jako většina dalších laptopů v této kategorii. Navíc se nemá smysl dohadovat nad designem, jelikož jde striktně o záležitost subjektivní volby.

Huawei klade hodně důrazu na milimetry a ukazuje, že je jejich laptop „o hodně“ tenčí než notebook od Applu. Pro porovnání – MacBook má tloušťku 13,1 mm, zatímco nový zázrak od Huawei má 12,5 mm. Zajímavější věcí je však podle nás rámeček kolem displeje, který má 4,4 mm. To z něj dělá jedno ze zařízení s nejtenčím rámečkem na trhu, zároveň tak umožňuje vytvořit nejmenší 13“ laptop.

02_huawei_creating_a_macbook_killer_notebook

Ano, ještě jsme to vlastně nezmínili, Huawei MateBook X je 13“ laptop – a prezentace naznačovala, že jde o stejnou kategorii, v níž se nachází i MacBook. To však není úplně pravda, přestože Huawei rád používal slova jako „tenčí“ a „rychlejší“. Z jistého pohledu pravdu má, z jiného zase ne. Laptop pochopitelně dostal velice aktuální procesor, ten najdeme i v MacBooku z roku 2016. Nicméně se nenechte zmást označením Intel Core i5, jde o prakticky stejný procesor jako ten z řady Core M. Intel přešel k tomuto názvosloví a dělá tak trochu nepořádek.

U notebooku je celá řada dalších rozdílů, nejdůležitější z nich se však týkají SSD a RAM. Huawei MateBook X nabízí 256 GB či 512 GB SSD, a můžete zvolit 4 GB nebo 8 GB RAM. Displej má rozlišení 2160×1440 a jde o IPS panel. Mnohem lépe by se tak Huawei dělalo porovnávání třeba s MacBookem Air. Váha zařízení se pohybuje někde mezi MacBookem 2016 a MacBookem Air 2016.

03_huawei_creating_a_macbook_killer_notebook

MateBook X váží 1,05 jg, což je jen o trochu více než u MacBooku, ale je to zase o něco méně než u Airu (ten má 1,35 kg). Pokud se podíváme na výdrž a baterku, pochopíme, proč: MateBook má 41,1 Wh, což je úplně stejná hodnota jako u MacBooku. MacBook Air pak má 54 Wh, což je hlavním důvodem ve váhovém rozdílu. Vedle čtečky otisků prstů jsou tu ještě dvě zajímavosti – jednou z nich jsou vestavěné stereo reproduktory Dolby, na něž si na dosud vydaných videích vůbec nikdo nestěžoval.

04_huawei_creating_a_macbook_killer_notebook

Druhou zajímavostí je, že má pouze dva USB-C porty. To samé nalezneme na MacBooku, který využívá USB 3.1; nepleťte si to prosím s MacBookem Pro z roku 2016, který má porty Thunderbolt 3. Počítač evidentně běží na Windows 10, nejde přitom o ostříhanou S verzi, můžete na něj tedy instalovat aplikace i mimo Windows Store. Podle specifikací je nový notebook od Huawei skutečně slušným zařízením, ale nevěříme tomu, že by se do obchodů najednou rozeběhly tisíce lidí a novinku od čínského giganta vykoupily. Evidentně nejde o zabijáka MacBooku, má jen minimální požadavky. Sice má několik specialitek navíc, které u MacBooku či Airu ještě nenajdeme (třeba čtečku otisků prstů), ale nic víc. Nicméně věřme, že Apple brzy updatuje řadu 12“ MacBooků – lepší pozdě než nikdy.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!