imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

V případě ohrožení může iPhone zaslat přesná GPS data


Pokud tedy Apple dá na doporučení European Emergency Number Association (zkráceně EENA), která jim radí do svého systému implementovat speciální funkci jménem Advanced Mobile Location. Jde o funkci, jež může rozhodnout mezi životem a smrtí…

EENA oslovila Apple, zda by do iOS mohl implementovat Advanced Mobile Location (dále jen AML). Asociace tvrdí, že by tato funkce mohla zachránit velké množství životů těch, kteří používají iPhone a naleznou se v ohrožení života.

AML funguje v základu velice jednoduše. Zařízení rozpozná, když uživatel zavolá na jednu z tísňových linek, a pokud v tu chvíli není zapnutá WiFi ani GPS, automaticky je aktivuje. Díky tomu se druhá strana dozví přesnou lokaci, z níž právě voláte. Jakmile se vaše souřadnice odešlou, zase se GPS a WiFi vypnou.

Tato metoda je podle EENA hned čtyř tisíckrát efektivnější než současná možnost, kdy se operátoři tísňových linek musí spoléhat pouze na polohu telekomunikační věže, což zahrnuje velkou oblast. Aby EENA dala nějaké důkazy, popsala asociace pár případů, kdy tato technologie skutečně dokázala zachránit životy.

Jedním z příkladů je situace, kdy cyklistka během své jízdy v Rakousku utrpěla vážné poškození hlavy. Když zavolala záchrannou službu, brzy se zjistilo, že je kvůli poškození hlavy velice zmatená. Jen těžko dokázala popsat, kam má záchranka vyrazit. Díky AML však operátor tísňové linky jednoduše našel přesnou polohu zraněné osoby. Podobných situací se odehrálo hned několik, třeba když sedmiletý chlapec z Litvy nedokázal popsat místo, kde našel svého otce v bezvědomí. Nebo když turisté v Belgii nedokázali přesně popsat lokalitu, v níž si jeden z nich zlomil nohu.

Pro fungování AML stačí udělat dva jednoduché kroky. Zaprvé musí být funkce integrovaná v operačním systému (Google AML do Androidu zakomponoval minulý rok); zadruhé musí jednotlivé státy uzavřít dohodu s telefonními operátory, aby jejich systém zvládnul vytvořit protokol, na základě nějž dostane operátor tísňové linky přesné souřadnice. V České republice se již na implementaci systému pracuje, ještě letos tak budou tísňové linky AML využívat k záchraně životů.

Apple zatím na žádost nereagoval. Bylo by ale skvělé, pokud by se rozhodl funkci implementovat. Dokonce i Apple Watch již umí sdílet naši lokalitu s vybranými kontakty, jestliže se nacházíme v ohrožení. To však v některých případech nemusí stačit.

Zdroj: Macrumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!