imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Prodeje Maců se propadly o 10 %


Minulý rok nebyl pro Apple tak úžasný, ke smutku firmy z Cupertina se prodalo méně iPhonů i Maců. Co je však ještě horší, je fakt, že se díky situaci mohli posunout ostatní konkurenti na trhu a dle prvních zpráv se situace mezi prodeji notebooků dále vyrovnává.

Není takovým překvapením, že se loni poprvé od roku 2001 prodeje Maců meziročně snížily, naštěstí byl poslední kvartál díky příchodu MacBooku Pro velmi úspěšný. Zatímco napříč celým počítačovým trhem prodal Apple meziročně o 5,7 % méně, u Macintoshů to bylo dokonce 10 %. Asus, Dell, HP a Lenovo jsou nyní všichni před Applem.

01_mac_sales_dropped_by_10

Dell vede trhu s podílem ve výši 27,7 % a meziročním růstem 10 %. Na druhém místě je pak Lenovo s 21,3 %, HP dokázalo vybojovat třetí místo s 15,7 % a na čtvrtém místě je Asus se 7,4 %. Applu tak přísluší až pátá příčka s pouhými 7,1 %. Zbylých 27,7 % trhu zbývá ostatním firmám na trhu, jako je Samsung a Fujitsu, jehož řady PC nedávno koupilo Lenovo. Do této části patří více než 200 dalších společností.

02_mac_sales_dropped_by_10
Změny prodejů Maců během posledních let.

Ve čtvrtém kvartálu se dle IDC prodalo 70,2 milionů počítačů, což znamená pokles celého roku o 1,5 %. Analytikové však tvrdí, že se nyní trh ustálil. Apple v loňském roce dokázal prodat 35 milionů počítačů, velkou měrou se na tomto čísle podílel MacBook Pro 2016. Firma měla skvělé poslední čtvrtletí roku, přesto musela čtvrté místo přepustit Asusu.

Microsoftu se podařilo prodat mnohem menší číslo přístrojů, přestože tvrdili, že mnoho uživatelů Macintoshů přechází k novému Surfacu. Ani to nestačilo, aby Microsoft získal nějakou zásadnější část trhu. Podle redaktorů z Bloombergu by situaci Applu pomohla drobná změna strategie a větší zaměření na stolní počítače. Dle jejich názoru by mohl Apple nejvíce získat v Číně, kde růst prodejů Maců roste každým rokem, stejně tak tomu bylo i loni.

03_mac_sales_dropped_by_10

Rostoucí střední třída v Číně by mohla pomoci růstu Apple Maců. MacBooky a iMacy od Applu jsou ve vyšší cenové kategorii oproti ostatním počítačům. Společnost historicky těžila zejména z uživatelské základny v Americe a rozvinutých zemích Evropy, což představuje 63 % světového trhu. Jak však trh dozrává, Apple potřebuje expandovat na nové trhy, mezi kterými má největší potenciál právě Čína. Dodávky Maců do Číny vzrostly v roce 2014 o 35 %, v roce 2015 pak o 22 %.

04_mac_sales_dropped_by_10

Byli bychom také nadšení, kdyby Apple představil nějaké zařízení z kategorie stolních počítačů, a snad tentokrát nebudeme Timem Cookem podvedeni, jelikož příchod nových desktopových zařízení nedávno sliboval:

Někteří lidé z médií se ptali, jestli jsme stále oddaní desktopovým počítačům. Jestliže panuje jakákoliv nejistota kolem našich týmů, rád bych vše ujasnil: v blízké budoucnosti se objeví několik skvělých stolních počítačů. Nikdo se tak nemusí obávat… Máme tunu věcí v našem plánu, o kterých zatím nemohu mluvit, ale díky nimž jsem neuvěřitelně nadšený.

05_mac_sales_dropped_by_10

Dle Kua se dočkáme dokonce i nového MacBooku a MacBooku Pro. Analytik KGI říká, že přijde 12“ MacBook s 16 GB RAM a Kaby Lake procesory zaměřený na běžné využití, a mělo by tomu tak být již letos na jaře; MacBooky Pro budou mít stejné parametry, ale očekávaný příchod je až někdy v průběhu léta.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!