imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Původní názory na první iPhone


Steve Jobs představil první iPhone 9. ledna 2007 na konferenci Macworld v San Franciscu. To máme něco málo přes deset let. Novinka byla značně odlišná od většiny tehdejších konkurentů na trhu: koncept softwaru byl zcela jiný, nebyla tu fyzická klávesnice nebo stylus, na design se kladl větší důraz. Každý měl pochopitelně na nové zařízení názor.

Macworld v roce 2007 doprovázela velká očekávání. Dlouho se mluvilo o tom, že by Apple mohl někdy přijít se svým telefonem, který by tak vstoupil na úplně nový trh. Jelikož představili telefon dlouho před produkční fází, mohli prakticky všechno ve spojení s telefonem uchovat v tajnosti – jak bude vypadat telefon, jak bude vypadat uživatelské prostředí, jaké funkce bude mít.

01_initial_thoughts_on_iphone

Bez přehánění můžeme říct, že byla veřejnost příchodem iPhonu šokována a dokonce i média z jiných oborů se o novinku na mobilním trhu zajímala, což platí u nových produktů Applu až do současnosti. Nejen novináři se však dělili o své názory na nový smartphone, své pohledy veřejnosti odkrývali zástupci konkurence, vývojářů nebo výrobců telefonů. Pojďme se tedy podívat na první reakce, jež se po představení iPhonu objevily. Jak můžete očekávat, pocity se pohybovaly od velice pozitivních až po ty hluboce negativní.

Začněme Stevem Ballmerem, bývalým CEO Microsoftu. Microsoft se tehdy na trhu se smartphony pohyboval již delší dobu, ale pouze skrze mobilní operační systém Windows CE. Svůj vlastní telefon na trhu neměl. Jeden z hlavních nepřátel Applu příchodem iPhonu nadšený nebyl, ale Ballmerova reakce se stala legendární – konceptu samotnému se vysmál a telefonu nepředvídal nic dobrého:

Není šance, že by iPhone získal nějakou zásadnější část trhu. Žádná šance. Je to zařízení, s přehnanou cenovkou 500 dolarů. Vydělají hodně peněz. Když se ale podíváte na všech 1,3 miliard telefonů, jež se dosud prodaly, dávám rozhodně přednost tomu mít svůj software na 60, 70 nebo 80 % z nich před tím, abych jej měl na 2 nebo 3 %, kam se Apple může dostat.

Přestože Apple stále není na trhu ve vedoucí pozici – v roce 2016 měl celkem 11,5 % s relativně drahými telefony – Windows jsou nyní na 0,4 %.

Ve vedení tehdy největšího výrobce a prodejce telefonů, Nokie, byl Olli-Pekka Kallasvuo. Vůči iPhonu nebyl tak kritický jako Ballmer, nově příchozí konkurenci přivítal slušně, ale odmítl jakékoliv změny, jež by měly z příchodu iPhonu pro Nokii plynout:

Nemyslím, že bychom od Applu viděli cokoliv natolik, co by nutilo změnit náš přístup k otevřenosti, softwaru a obchodnímu plánování. Nicméně obecně příchod Applu na trh rozhodně jej změní, to je jasné. Myslím, že je to pro naše odvětví dobré a velice příchod vítám.

02_initial_thoughts_on_iphone

Nemůžeme ani zapomenout na technologického novináře s českými předky Johna Dvoraka. Jeho nenávist vůči produktům Applu je také legendární. Pochopitelně se mu nelíbil ani iPhone, ostatně stejně jako Macintosh v době představení. Myslel si, že celý koncept je už z jádra nesmyslný a že firma s novým produktem brzy narazí:

Apple by měl u iPhonu vytáhnout špunt a celou věc vypustit pryč. Problémem je, že zatímco Apple dokáže bojovat svou hrou na krásu stejně jako ostatní firmy, není tu žádný důkaz o tom, že by to zvládal dostatečně rychle. Tyto telefony jdou do a z módy tak rychle, že by musel mít Apple připravených dalších šest modelů dopředu – i kdyby se první iPhone chytil, za tři měsíce bude passé. Je nepravděpodobné, že by mohl být Apple úspěšný v takto konkurenčním byznysu. Dokonce i tam, kde je jedním z průkopníků, čili na poli PC, musí bojovat s Microsoftem a drží pouhých 5 % trhu.

John C. Dvorak
John C. Dvorak

Dvorak nebyl spokojený ani s dotykovou obrazovkou, myslel, že jde o slepou uličku a nikdo nebude chtít na svůj telefon klepat prsty:

Když se na to dívám, jde podle mě o jakousi snahu jít proti tomu, co mají lidé v současnosti na telefonech rádi, a to ty malé klávesničky – BlackJack od Samsungu, pochopitelně BlackBerry, Palm… myslím, že Apple umí šlápnout vedle, a tohle je přesně ono.

Další ze společností, které na tehdejším trhu měly velký podíl, byla Research in Motion, čili RIM – výrobce telefonů BlackBerry. Tehdy byl ve vedení firmy Jim Balsillie, který toho o vydání iPhonu neměl moc co říct:

Jde o dalšího účastníka na již v současnosti velice nabytém prostoru, kde má uživatel řadu možností. Ale že by ovlivnil situaci pro BlackBerry, to jsou podle mého přehnaná očekávání.

My dnes už víme, že zástupci RIM a BlackBerry důležitost iPhonu zásadně podcenili. Firma v posledních letech postupně ztrácela velkou část své uživatelské základny a v září minulého roku přestala vyrábět smartphony.

Kolem představení iPhonu se však objevovaly i velice pozitivní názory. Podívejme se tedy na druhou stranu očekávání (kterých bylo ve vzájemném porovnání mnohem méně), konkrétně na slova Walta Mossberga, který je naopak známý oblibou produktů Applu – dokonce byl dobrým přítelem Steva Jobse. Tehdy pracoval pro Wall Street Journal, kam sepsal následující:

Zúčastnil jsem se představení iPhonu a měl možnost jeden na krátkou chvíli vyzkoušet. Šlo však o tak krátké setkání, že není možné napsat pořádnou recenzi. Mohu však říci, že jde o největší a nejkrásnější displej, který jsem na telefonu dosud viděl, a to přestože je velice tenký. V mé ruce seděl perfektně. Je tu také skvělé nové uživatelské prostředí: nejkrásnější emailový klient a internetový prohlížeč, které jsem dosud na telefonech viděl; plnohodnotná hudba z iPodu a vestavěný přehrávač videa; dokonce i stylový nový systém hlasové schránky.

Mossberg rovněž podotknul, že přestože telefon s cenovkou 500 dolarů není vůbec levný, tak pokud by si chtěl v roce 2007 nový telefon pořídit, rozhodně by měl na vydání iPhonu počkat. Mossberg v té době používal zařízení Palm, ale v porovnání s iPhonem prý všechny smartphony vypadaly primitivně, jako z doby kamenné.

Překvapivě neměl John Gruber po představení prvního iPhonu moc co říct, přestože jeden z jeho prvních příspěvků na blogu o Applu z roku 2002 (!) byl právě o telefonu od této firmy. Jakmile si však mohl zařízení osahat, přidal se i se svým názorem:

Shrnující dojmy z prvního dne: 95 procent iPhonu je úžasných, 5 procent nesnesitelných. Jsem unesen tím, jak krásný je – velmi promyšlené UI a perfektní zpracování. Je skutečně zábavný. […] Displej s vysokým rozlišením je nádherný. Helvetica na displeji nikdy dříve nevypadala líp. Vše je velmi rychlé a velmi responsivní.

John Gruber
John Gruber

Engadget měl ohledně prezentace iPhonu jen krátké shrnutí, kde kladli větší důraz na technické specifikace a rovněž si stříleli z názvu produktu, jelikož Cisco si tuto značku zaregistrovalo mnohem dříve (nakonec se s Applem firma dohodla):

Uzavíráme doslova roky spekulací o pravděpodobně nejsledovanějším nepředstaveném produktu v historii Applu – a můžeme si toho říct dost – iPhone byl dnes představen. Ano, napsali jsme „iPhone“, jméno, jež celý svět přisoudil tomuto produktu od chvíle, kdy se zajiskřilo v oku Steva J. Příjemné, krásné specifikace zařízení s 11,6 milimetry (to je mimochodem neskutečně tenké) obsahuje 3,5“ 480 x 320 dotykový displej s podporou multi-touche a proximity senzorem pro vypnutí displeje, když je telefonu u vaší hlavy, dvoumegapixelový fotoaparát, 4 nebo 8 GB paměti, Bluetooth 2.0 s EDR a A2DP, WiFi, které se automaticky připojí, když je v dosahu, čtyřpásmový GSM přijímač s EDGE.

06_initial_thoughts_on_iphone

Telegraph se o iPhonu také později vyjádřil (uživatelé si museli pár měsíců počkat, že se po uvedení do prodeje v USA k redakci dostal). V redakci každopádně novou hračku milovali, Claudine Beaumon napsala:

Vůbec se za svou bezbřehou lásku k tomuto produktu nehodlám omlouvat. Jednoduše jde o nejkrásnější hračku, kterou jsem kdy vyzkoušela. Je úžasně jednoduchý a chytrý, blbuvzdorné uživatelské prostředí odvádí pozornost od faktu, že je iPhone vlastně malým ručním počítačem; běží na něm zjednodušená verze operačního systému Applu z velkých počítačů, OS X, což je jeden z důvodů, proč se hackeři po iPhonu dívají s nadšením: skoro můžeme cítit skrytou výpočetní sílu schovanou uvnitř.

07_initial_thoughts_on_iphone
iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!