imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Budoucnost je tady!

Apple představil iPhone X

Qualcomm vrací úder


Ve chvíli, kdy americká Federální obchodní komise označila postupy Qualcommu jako porušující pravidla, a kdy Apple podal na společnost žalobu žádající náhradu jednu miliardu dolarů, vrací výrobce čipů úder. Qualcomm sepsal 134stránkovou žalobu proti Applu. Jde o odvážný krok zástupců firmy, přestože jim ani zdaleka bitvu nevyhrává. Výsledek však může být jakýkoliv.

Show kolem soudních sporů mezi Qualcommem a Applem pokračuje. Společnost ze San Diega si nenechává líbit útok Applu a dalších nespokojených firem a rozhodla se pro odvetný úder. Kdybychom případ shrnuli, rozhodla se americká Federální obchodní komise zakročit proti Qualcommu – dle jejich názoru zneužíval svého postavení a díky svým patentům tlačil své obchodní partnery do nevýhodných smluv, případně je pod hrozbou žaloby držel v koutě. Apple měl v minulosti s firmou podobnou zkušenost, a jakmile se rozhodly orgány k prvnímu kroku, přidala se i firma z Cupertina.

01_qualcomm_countersues_apple

Apple v té době podal následující prohlášení:

Mnoho let Qualcomm neférově trval na zpoplatnění technologií, které se nákupu vůbec netýkaly. Čím víc Apple inovuje díky funkcím jako TouchID, pokročilé displeje a fotoaparáty, tím více peněz Qualcomm získává bez rozumného důvodu, a tím nákladnější je pro Apple podobné inovace přinášet. Qualcomm založil svůj byznys na starých a zděděných standardech, přesto zneužívá svého dominantního postavení a vylučovací taktiky ke zvyšování poplatků. Navzdory tomu, že je pouze jedním z tuctu dodavatelů, kteří se podílejí na základních telefonních standardech, trvá Qualcomm na platbách od Applu v téměř pětinásobné výši oproti tomu, co účtují všichni ostatní majitelé patentů, se kterými máme dohody, dohromady.

K uchránění tohoto byznysového schématu udělal Qualcomm několik radikálních kroků, nedávno třeba odepřením téměř 1 mld. dolarů v platbách od Applu jako odplatu za pravdivé vypovídání příslušným orgánům, které společnost vyšetřovaly.

Apple hluboce věří v inovace a byl vždy ochotný platit férovou a odpovídající cenu za využívání patentů. Jsme neuvěřitelně zklamáni tím, jakým způsobem Qualcomm provozuje svou činnost a po letech dohadů o tom, co je férový a smysluplný poplatek, nemáme jinou možnost než se obrátit na soud.

02_qualcomm_countersues_apple

Qualcomm se těmito kroky nikdy netajil. Podle běžně dostupných tržních informací šlo firmě až 70 % příjmů z patentových soudů, jen zbylých 30 % pak z prodeje technologií. Přesto firma všechna nařčení popřela, dokonce se proti nim vyloženě ohradila. Podle nich Apple zneužívá své velikosti na trhu a utlačuje menší výrobce – prý je nutí uzavírat pochybné dohody, aby orgánům provádějící šetření nesdělovali pravdivé informace.

Cíl Applu je jasný – vytvořit si dostatečnou páku, pomocí níž by Qualcomm donutil přijmout nižší než férové ceny za patentované technologie, které pomohly Applu k vývoji mobilních zařízení a k zisku více než 760 miliard dolarů z prodejů iPhonů.

– tvrdí Qualcomm v žalobě.

Firma rovněž doplňuje, že Apple opakovaně porušoval podepsané smlouvy. Uzavíral dohody s dalšími společnostmi tak, aby poškozoval Qualcomm. Dále pak zdržoval platby za patenty, na jejichž platbě se obě strany dohodly. Qualcomm ve své žalobě také doplňuje, že Apple směrem k vyšetřujícím autoritám několikrát lhal, opět za účelem poškození Qualcommu. V reakci na nařčení Applu, že mu byla výrobcem čipů způsobena zásadní obchodní ztráta, reaguje firma následovně: „Za škody Applu v celém rozsahu, pokud vůbec nějaké byly, si může Apple sám svými kroky.“

03_qualcomm_countersues_apple

Zajímavostí je i to, že Qualcomm reagoval i na kontroverzi kolem LTE čipů, jež nalezneme v iPhonu 7. Komunikace současné generace iPhonu jde skrze čipy Intelu a Qualcommu. Přestože mají obě řešení různé technologie, Apple tvrdí, že mezi nimi ve finálním produktu není žádný rozdíl. Qualcomm je však jiného názoru – podle něj totiž Apple záměrně snižoval výkon čipů od Qualcommu, ale byly na stejné úrovni jako slabší čipy od Intelu. V žalobě rovnou doplňují, že Apple Qualcommu o této informaci zakázal kdykoliv promluvit nebo o tomto faktu publikovat jakékoliv informace.

Zdroj: 9to5mac

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!