imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Qualcomm vrací úder


Ve chvíli, kdy americká Federální obchodní komise označila postupy Qualcommu jako porušující pravidla, a kdy Apple podal na společnost žalobu žádající náhradu jednu miliardu dolarů, vrací výrobce čipů úder. Qualcomm sepsal 134stránkovou žalobu proti Applu. Jde o odvážný krok zástupců firmy, přestože jim ani zdaleka bitvu nevyhrává. Výsledek však může být jakýkoliv.

Show kolem soudních sporů mezi Qualcommem a Applem pokračuje. Společnost ze San Diega si nenechává líbit útok Applu a dalších nespokojených firem a rozhodla se pro odvetný úder. Kdybychom případ shrnuli, rozhodla se americká Federální obchodní komise zakročit proti Qualcommu – dle jejich názoru zneužíval svého postavení a díky svým patentům tlačil své obchodní partnery do nevýhodných smluv, případně je pod hrozbou žaloby držel v koutě. Apple měl v minulosti s firmou podobnou zkušenost, a jakmile se rozhodly orgány k prvnímu kroku, přidala se i firma z Cupertina.

01_qualcomm_countersues_apple

Apple v té době podal následující prohlášení:

Mnoho let Qualcomm neférově trval na zpoplatnění technologií, které se nákupu vůbec netýkaly. Čím víc Apple inovuje díky funkcím jako TouchID, pokročilé displeje a fotoaparáty, tím více peněz Qualcomm získává bez rozumného důvodu, a tím nákladnější je pro Apple podobné inovace přinášet. Qualcomm založil svůj byznys na starých a zděděných standardech, přesto zneužívá svého dominantního postavení a vylučovací taktiky ke zvyšování poplatků. Navzdory tomu, že je pouze jedním z tuctu dodavatelů, kteří se podílejí na základních telefonních standardech, trvá Qualcomm na platbách od Applu v téměř pětinásobné výši oproti tomu, co účtují všichni ostatní majitelé patentů, se kterými máme dohody, dohromady.

K uchránění tohoto byznysového schématu udělal Qualcomm několik radikálních kroků, nedávno třeba odepřením téměř 1 mld. dolarů v platbách od Applu jako odplatu za pravdivé vypovídání příslušným orgánům, které společnost vyšetřovaly.

Apple hluboce věří v inovace a byl vždy ochotný platit férovou a odpovídající cenu za využívání patentů. Jsme neuvěřitelně zklamáni tím, jakým způsobem Qualcomm provozuje svou činnost a po letech dohadů o tom, co je férový a smysluplný poplatek, nemáme jinou možnost než se obrátit na soud.

02_qualcomm_countersues_apple

Qualcomm se těmito kroky nikdy netajil. Podle běžně dostupných tržních informací šlo firmě až 70 % příjmů z patentových soudů, jen zbylých 30 % pak z prodeje technologií. Přesto firma všechna nařčení popřela, dokonce se proti nim vyloženě ohradila. Podle nich Apple zneužívá své velikosti na trhu a utlačuje menší výrobce – prý je nutí uzavírat pochybné dohody, aby orgánům provádějící šetření nesdělovali pravdivé informace.

Cíl Applu je jasný – vytvořit si dostatečnou páku, pomocí níž by Qualcomm donutil přijmout nižší než férové ceny za patentované technologie, které pomohly Applu k vývoji mobilních zařízení a k zisku více než 760 miliard dolarů z prodejů iPhonů.

– tvrdí Qualcomm v žalobě.

Firma rovněž doplňuje, že Apple opakovaně porušoval podepsané smlouvy. Uzavíral dohody s dalšími společnostmi tak, aby poškozoval Qualcomm. Dále pak zdržoval platby za patenty, na jejichž platbě se obě strany dohodly. Qualcomm ve své žalobě také doplňuje, že Apple směrem k vyšetřujícím autoritám několikrát lhal, opět za účelem poškození Qualcommu. V reakci na nařčení Applu, že mu byla výrobcem čipů způsobena zásadní obchodní ztráta, reaguje firma následovně: „Za škody Applu v celém rozsahu, pokud vůbec nějaké byly, si může Apple sám svými kroky.“

03_qualcomm_countersues_apple

Zajímavostí je i to, že Qualcomm reagoval i na kontroverzi kolem LTE čipů, jež nalezneme v iPhonu 7. Komunikace současné generace iPhonu jde skrze čipy Intelu a Qualcommu. Přestože mají obě řešení různé technologie, Apple tvrdí, že mezi nimi ve finálním produktu není žádný rozdíl. Qualcomm je však jiného názoru – podle něj totiž Apple záměrně snižoval výkon čipů od Qualcommu, ale byly na stejné úrovni jako slabší čipy od Intelu. V žalobě rovnou doplňují, že Apple Qualcommu o této informaci zakázal kdykoliv promluvit nebo o tomto faktu publikovat jakékoliv informace.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!