imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

Řemínek k Apple Watch, jenž se sám upravuje


Apple podal další patentovou žádost, která volně přebírá myšlenku bot z Návratu do budoucnosti, jež se samy zavazovaly. Apple Watch by mohly teoreticky automaticky upravovat utažený řemínku tak, aby byly neustále svému nositeli co nejpříjemnější.

Jistě jste sami mnohokrát za život došli do situace, kdy jste museli různé části oblečení či doplňků upravovat podle toho, jak se v čase mění vaše tělo. Aby vás pásek nebo řemínek příliš netlačil, aby vám v případě hodinek neodumírala ruka nebo aby naopak nebyly zase příliš volné a nelétaly po celém předloktí. Co kdyby však nastavování zvládaly hodinky samy podle toho, jak vám je to nejpříjemnější?

Tato otázka se objevila v hlavách inženýrů Applu a zanesli ji do patentové žádosti, jež byla nedávno schválena. Patent číslo 9.781.984 s označením „Dynamic fit adjustment for wearable electronic devices“ přesně popisuje, jak by si Apple řešení představovat – řemínek hodinek, který se sám upravuje.

Apple v dokumentaci začíná povídáním o tom, jak mohou být řemínky tradičních značek časem povolené, někdy je to přitom úkon na několik kroků, aby se délka optimálně upravila. Řada řemínků navíc nenabízí tolik možností nastavení, aby se uživatel cítil stoprocentně pohodlně. Vedle toho, že je to nepohodlné, to zároveň v případě chytrých hodinek značně komplikuje využívání senzorů. Kvůli potu a pohybu se při cvičení mohou neustále posouvat z místa na místo a měřit nepřesněji.

Řešením by měl být řemínek, který se po schválení uživatele upraví přesně na takovou délku, aby byla uživateli nejpříjemnější. Řemínky by to přitom mohly dělat několika způsoby – v dokumentaci se zmiňuje zabudovaný paměťový drátek, vestavěný utahovací přístroj nebo malý váček naplněný plynem či kapalinou.

Na základě popisu by (některé z možností) mohly dokonce samy rozpoznávat, kdy je ideální řemínek povolit či utáhnout. Pokud by to uživatel v povolení nastavil, upravovaly by se řemínky průběžně úplně samy. Některé z popsaných metod byly vyvinuty speciálně pro řešení tohoto problému, utažení řemínku hodinek by přitom mělo být možné i otáčením korunky Apple Watch.

Apple žádost podal již v dubnu roku 2015, od té doby uteklo mnoho času. Jako tvůrci jsou zde jmenováni Andrzej T. Baranski, Serhan O. Isikman, Tyler S. Bushnell, Steven J. Martisauskas a David I. Nazzaro.

Jak u patentů opakujeme ve všech případech, ani náhodou netušíme, zda se technologie nakonec do hodinek dostane. Zní to nicméně skutečně zajímavě, už jenom kvůli pocitu samozavazovacích tenisek z Návratu do budoucnosti.

Zdroj: AppleInsider

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.