imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Řešení problémů s otevíráním souborů


Jak operačnímu systému říci, aby začal otevírat určitý dokument v konkrétní aplikaci? A víte, jak otevírat stejné typy dokumentů v různých aplikací v závislosti na tom, ve kterém adresáři se nacházejí či k jakému projektu patří? 

1. Vhodný nástroj

Začněme tím, že nejdříve vyloučíme vestavěné nástroje operačního systému. Ano, lze sice vše, co od systému spouštění souborů vyžadujete, nastavit prostřednictvím terminálu a jeho textového prostředí – ale ne vždy se musíme drbat levou rukou za pravým uchem.

01

Pokračujme tedy tím, že si z webu Michela Fortina stáhnete aplikaci Magic Launch (www.oneperiodic.com/products/magiclaunch). Nejedná se o aplikace v pravém smyslu tohoto slova, ale o další konfigurační panel, který prvním spuštěním nainstalujete hezky do okna Předvolby systému. Aplikace je komerční, zaplatíte za ni 527 Kč. Naštěstí je k dispozici také demoverze, která je samozřejmě dostupná zdarma.

2. Výchozí aplikace

Její prostředí je jednoduché: v levé části přidáváte do seznamu jednotlivé typy dokumentů (dle přípon), v pravé části pak můžete pro konkrétní příponu zvolenou v levém sloupci zvolit výchozí aplikaci (položka Default Application).

02

Pokud ovšem chcete například soubory vytvořené na vašem počítači (například) v aplikaci Adobe Illustrator, zaškrtněte jednoduše položku Open with creator application when possible (Otevřít s aplikací, která soubor vytvořila). Nyní soubory vytvořené v Illustratoru budou otevřeny v Illustratoru, zatímco ostatní hezky v rychlém Náhled.

3. Pokročilé možnosti

To ale ještě není vše: pokud zaškrtnete položku Use the following rules (Použít následující pravidla), můžete definovat pravidla, podle kterých se bude volit spustitelná aplikace. Například na screenshotu více vidíte nastavení pro PDF dokumenty. Ty jsou sice normálně otevírány v Náhledu, ale pokud jsou uloženy ve složce Forms, otevřou se v Adobe Reader.

4. Superpokročilé možnosti

Rozhodovat se můžete nejen podle složky, ale i podle názvu souboru či textového nebo hex obsahu. A pokud umíte tvořit v Objektive-C, můžete si psát vlastní a opravdu složitá pravidla (tedy pokud vám nestačí běžně myší nastavitelné možnosti).

04
iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!