imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Samořiditelná auta od Applu zachycena na fotkách


Lépe řečeno Lexus RX450h, v němž Apple testuje svůj software pro samořiditelné vozy. Vypadá to tedy, že americká firma zbytečně neotálí a prakticky ihned po obdržení povolení pro testování softwaru vyrazila do ulic.

Vozidla jsou vybavena mnoha speciálními součástkami, jež by během běžného provozu mohly vypadat zvláštně – v Silicon Valley ale nejde ani zdaleka o nic neobvyklého. V posledním roce se toho u Applu kolem jejich propojení s automobilovým trhem stalo mnoho: nejdříve se k nám dostávaly náznaky informací, že by firma mohla pracovat na kompletně vlastním automobilu; později se přišlo na to, že Project Titan je spíš softwarové řešení. To pochopitelně nevylučuje možnost, že by Apple někdy vlastní auto představil, ale o aktuální projekt nejde.

01_apple_selfdriving_cars_out_on_street_tests

Podle fotografií, jež se dostaly do rukou Blombergu, respektive Marku Gurmanovi, naznačují, že Apple na vozidla během testů připevnil řadu senzorů pomáhající orientaci. Přestože za volantem vidíte řidiče, pro navigaci je použito 64kanálové zařízení, jež z vozu dělá jedno z nejpokročilejších samořiditelných aut na světě. Podle spekulací ze začátku roku by jak firmy Google a Uber moc rády získaly technologie vlastněné Velodyne Lidar Inc. A to přestože by za ně musely zaplatit hodně tučnou sumu.

Dle všeho to vypadá, že Apple nemá pro auta vlastní hardware, ten patrně – navzdory dřívějším informacím – dostává z partnerských společností. Firma se však ještě oficiálně nevyjádřila. Apple získal povolení k testování tří vozů stejného typu. Tým vedený Bobem Mansfieldem nyní testuje sepsaný kód v reálných podmínkách. Vzhledem k tomu, že Apple nemá vlastní vůz, bude pravděpodobně za poplatek poskytovat software dalším firmám – potenciálními partnery by mohly být značky jako Volkswagen či BMW.

02_apple_selfdriving_cars_out_on_street_tests

Na poli samořiditelných vozů je obrovská konkurence. Nejen Apple na začátku měsíce získal povolení k testování, stejné povolení získalo od státu Kalifornie hned 30 dalších firem. Mezi nimi najdeme startupové projekty, technologické giganty nebo zavedené výrobce vozidel. Californian Transportation Security Agency tvrdí, že vedle Applu využívá stejných vozů Lexus RX450h i Waymo a Zoox.

03_apple_selfdriving_cars_out_on_street_tests

Pro Apple není automobilový průmysl úplnou neznámou. Před několika lety vydal CarPlay, jenž měl nahradit palubní počítače, ale dařilo se mu to spíše s menším úspěchem. Platforma není široce rozšířená, uživatelé tvrdí, že CarPlay není tak dobrý, jak se očekávalo.

Zdroj: Bloomberg

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!