imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Siri se možná dočká největší změny ve své historii


Jestliže sledujete novinky týkající se osobní asistentky od Applu, asi vám neunikla informace, že vývoj přešel od týmu Služeb pod velením Eddyho Cuea k týmu iOS po křídly Craiga Federighiho. Přestože se mnohým může zdát, že jde jen o drobný detail, tento přesun by mohl přinést největší změny Siri v její historii. Vysvětlíme, proč.

Tento krok vypadá, jako by se Apple snažil Eddyho Cuea potrestat. Přestože stál Cue za řadou důležitých změn v podobě stabilizace a faceliftů (třeba u Apple Maps, iCloudu nebo Apple Music), z nějakého důvodu asi vývoj Siri pod jeho rukami nešel kýženým směrem. Stalo se samozřejmě několik věcí, ale nedočkávali jsme se u osobní asistentky takových změn, jakých bychom chtěli. Rozhodně ne takových, jaké Apple při představení sliboval.

Jaký je za tím důvod? Ne, rozhodně to není tím, že by Cue nevěděl, co dělá. Právě naopak:

Vývoj Siri se zpomalil proto, že Cue ví přesně, co je jeho práce.

Eddy Cue

Segment Služeb obvykle potřebuje člověka, která se stará o nápravu problémů. Jestliže se nad tím zamyslíme, máme tu Apple Maps, Apple Music či iCloud – vše jsou služby, od nichž očekáváme, že pojedou stabilně a důvěryhodně. Nepotřebujeme ani tak obrovské změny, jako spíš jistotu, že v dalších měsících a letech nenastanou žádné problémy. Pokud bychom pak měli vybrat jedno odvětví, v němž je Eddy pravým profesionálem, je to právě tohle. Když se podíváme na historii vyjmenované trojice, chyby provázely spíš samotnou funkcionalitu, nikoliv možnosti.

Důvodem, proč se Siri nedočkala nijak závratného vývoje, je fakt, že se Cue zaměřoval na fungující přístup u dalších služeb. Pomalý vývoj po drobných krůčcích, hlavně aby bylo vše stabilní a funkční. Na tom v podstatě není nic špatného, jenže Siri je právě tou službou, u níž uživatelé očekávají novinky, a to i kdyby zpočátku neměly fungovat stoprocentně.

Jestliže vás bolí záda, měli byste navštívit fyziologa, nikoliv kardiochirurga.

Fakt, že se vývoj Siri přesunul od Cuea k Federighiho iOS týmu, jen prostě dává vývoj osobní asistentky tam, kam vždy patřil. Neznamená to rozhodně, že by byl Federighi lepší nebo efektivnější než Cue – oba pro Apple odvádějí skvělou práci, jen se Craig k projektu Siri hodí lépe. Infrastruktura Applu je v posledních letech velice stabilní, se Siri by tak neměly být žádné skryté problémy. Možná je nejvyšší čas vrátit se k uživatelům. To je přesně to, na co se vývojářský tým iOS vždy zaměřoval – rychlá a inovativní řešení se zaměřením na produkty. Takto je známe, to je jejich specializace.

K tomuto kroku se sice mohli odhodlat již dříve, Tim Cook se rozhodl předat kormidlo k Siri až nyní. Změna je skvělým prvním krokem. Máme navíc mnoho důvodů, proč věřit, že Federighi s osobní asistentkou hodně pohne. Letos už byl tím, kdo nám na WWDC představoval změny spojené se Siri, a soudě dle jeho prezentace má on a jeho tým v zásobě řadu skvělých nápadů.

Craig Federighi

Nicméně je potřeba dodat, že schopný lídr a předání jiné skupině není samospasná situace. Federighi bude muset provést i určitou rekonstrukci. Jen tým, který kromě perfektních znalostí svůj produkt i miluje, je schopný přinést velké pozitivní změny. Vedle všeho dalšího je ale prvním krokem udělat ze Siri důležitější věc i uvnitř firmy. Může to vypadat jako jednoduchý úkol, ale v tak obrovské společnosti o nic snadného nepůjde.

Jestliže se Applu podaří přinést skutečnou změnu Siri, mohlo by to cyklu osobní asistentky přinést skvělé ovoce. Nový vývoj by přinesl vyšší spokojenost uživatelů, což zvýší pozornost věnovanou osobní asistentce, a rostla by tak i prestiž týmu pracujícího na Siri. To by dále přitáhlo další experty a mladé talenty, kteří by vytvářeli nové inovace a tak dále…

To také musí být hlavním cílem Applu. Jejich cesta je vcelku slušná, a to nejen díky tomuto kroku. V nedávné minulosti udělali několik vstřícných kroků směrem k profesionálům, zvýšili tak zájem o to stát se členem týmu. Zaprvé americká firma koupila několik menších startupů. Zadruhé umožnila vývojářům publikovat své výsledky výzkumu, vědci tak mohou využívat vývoje Siri k dalšímu vědeckému postupu, což je skutečně důležitý aspekt. Nakonec Apple nedávno spustil AI Journal, což je velice sympatický krok, který si minulý rok odnesl i ocenění.

Můžeme jen doufat, že výše popsané důvody povedou k tomu, že naše virtuální asistentka ve spojení s umělou inteligencí jen pokvete. Přeci jen jde o směr, kterým se firma bude moci ubírat, jakmile se trh s mobily úplně naplní. Nebylo by dobré pro trh, pro nás, ani pro Apple, kdyby naše oblíbená firma padla v boji s konkurencí.

Zdroj: iPadInsight

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!