imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

iphone x

Skvělý iPhone se špatným načasováním


Když by se někdo zeptal, co Apple vlastně v září představil, zajisté by začali všichni mluvit o iPhonu X. Nicméně nechyběl ani iPhone 8, ze kterého se stalo takové nevlastní dítě, ačkoliv prošel úžasnou modernizací.

Bratři Grimmové by určitě napsali nějaký srdceryvný příběh o nevlastním dítěti, které bylo představeno teprve nedávno, ale již je mu předurčeno býti zapomenuto. Nehledě na to, že se jedná o znatelně výraznější aktualizaci než v případě iPhonu 7 a iPhonu 6. A částečně je to chyba Applu.

Taková sloučená Keynote možná nebyla nejlepší nápad. Lidé budou totiž přirozeně věnovat větší pozornost tomu nejvíce vzrušujícímu zařízení a kvalitně provedený telefon není oproti budoucímu iPhonu tolik zajímavý. Mimo to by si Apple přál, aby lidé vyslovovali „X“ jako písmeno a ne číslo. Rozhodně nechtěl dvě verze skloubit do jedné, to se mu ovšem zdá se nepodařilo.

iphone x

Například Reuters označili iPhone 8 za neúspěšný, jelikož lidé kupují více iPhone 7. Důvod může být naprosto jednoduchý: lidé berou iPhone 8 jako „starý“ telefon kvůli iPhonu X a tudíž si raději koupí levnější 7, nebo si počkají na X. Koupě iPhonu 8 nepředstavuje to samé jako koupě iPhonu 7 před rokem, protože s sebou nenese pocit „úžasného telefonu“, který je pro mnoho lidí důležitý.

Když se nad tím ovšem zamyslíme, mezi iPhonem X a 8 zas takový rozdíl není, zejména pak v případě verze Plus. Samozřejmě tím nejznatelnějším rozdílem je displej a Face ID, kromě toho jsou ale rozdíly mezi těmito dvěma zařízeními malé. Navíc by se daly některé vlastnosti iPhonu 8 Plus považovat při srovnání s iPhonem X za výhody.

iphone x

Displej

Displej iPhonu X je jednoznačně lepší. Verze OLED, vyšší hodnota ppi, bezrámečkový design, to všechno může ovlivňovat naše rozhodnutí. V tomto případě se ale díváme jen a pouze na čísla a ne na praktické využití. Kontrast, ppi, poměr displeje k velikosti šasi a podobně. Z tohoto pohledu už tak jasné není, který z dvojice je lepší.

Začněme tím, že iPhone X zobrazuje obsah stejným způsobem jako jeho 4,7″ předchůdci, i když má displej o velikosti 5,8″. Důvodem je to, že Plus je fyzicky širší než X. Na vyšším počtu pixelů nezáleží, protože systém horizontálně rozděluje 5,5″ displeje na 414 bodů, zatímco u X pouze na 375 bodů. Díky tomu vypadá veškerý obsah vyobrazený na iPhonu X stejně i na iPhonu 8, akorát roztaženější. Na druhou stranu modely Plus budou mít u větších displejů stejné nastavení, což může v některých případech znamenat pohodlnější použití.

A to ani nemluvíme o ostrůvku pro senzory a o spodní liště místo tlačítka Home…

Face ID versus Touch ID

Face ID je jednoznačně významná inovace. Úchvatné technické pozadí, zvýšená přesnost, neprolomitelné odemknutí a tak bychom mohli pokračovat – geniální. Nicméně každému může vyhovovat jiné řešení a v takovém případě nezáleží na tom, zda je poměr chyby zabezpečení jedna ku padesáti tisícům, nebo jedna ku milionu. Některým lidem se tak může spíše zamlouvat čtečka otisků prstů v iPhonu 8. Stejně jako někteří mohou dávat přednost jacku pro sluchátka u iPhonu 6s nebo čtečce SD karet ve starších MacBoocích. Někteří lidé prostě nechtějí mít s novými trendy nic společného.

iphone

Cena a dostupnost

Tento bod nemá smysl moc rozebírat. 700 dolarů za základní iPhone 8 Plus samozřejmě není málo, ovšem 1 000 dolarů za iPhone X, to už je něco. Za ušetřené peníze si můžete skoro koupit Apple Watch Series 1. iPhone 8 je znatelně levnější a to je důležitý aspekt.

Dostupnost je v případě iPhonu X předvídatelně nepředvídatelná. Zatímco pro iPhone 8 si můžete v klidu přijít do kteréhokoliv obchodu iSTYLE (i když doporučujeme si nejdříve na stránkách ověřit, zda je skladem), ty nejoptimističtější předpovědi mluví o dostupnosti iPhonu X až na jaře a ani poté nebudou mít obchody plné sklady.

iphone x

Pokud navíc chcete telefon ve zlaté barvě, je tu pro vás pouze iPhone 8, zlatý iPhone X neseženete.

Shrnutí

Kdyby před vás někdo postavil iPhone X a iPhone 8 Plus, pravděpodobně byste si vybrali ten první. Je ale dobré myslet na to, že oba telefony mají stejný procesor, skleněná záda, dvojitý fotoaparát s efektem Portrait Lightning, stejné bezdrátové nabíjení atd. Největším rozdílem je displej a Face ID a to pro někoho nemusí nutně znamenat výhodu.

emoji

Máme tu tedy skvělý modernizovaný iPhone, o který se přestává veřejnost kvůli špatně zvolenému marketingu zajímat. Proto iPhone 8 působí jako nevlastní dítě…

Zdroj: The Verge, Reuters, Macworld

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.