imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Slayaway Camp – hororový puzzle jak z osmdesátek


Je 24. srpen roku 1984. Skupinka teenagerů se rozhodla pro strávení posledních letních dní na dovolené na letním táboře. Příroda, relaxace, hry, smích, zábava, že? Samozřejmě. Dokud se tedy neobjeví sériový vrah a nezačne zabíjet každého, na koho narazí.

Vzhledem k počtu her na trhu, je čím dál složitější přijít s něčím unikátním. Už samotné zasazení – hororový puzzle – nám však naznačuje, že bychom se mohli dočkat ojedinělého zážitku. Slayaway Camp je skvělým zástupcem tohoto žánru, resp. žánru slasher-puzzle. Je sice o úplně zvrhlý nápad, o to je však zábavnější hra, s níž studio Blue Wizard přišlo. (Upozornění: jejich stránky jsou naprosto úchvatné!)

01_slayaway_camp_horror_puzzle

Slayaway Camp dává vzpomenout všem VHS hororům z osmdesátých let. V podstatě si jdete projít takovým filmem, každý level je pak scénou z něj. Netřeba dodávat, že přichází pokračování 2,5 a 4D verze po úspěchu prvního dílu. Můžete na chvíli navštívit i další velké hry žánru, jelikož potkáte řadu známých postav během svého chladnokrevného vraždění.

02_slayaway_camp_horror_puzzle

Jde v podstatě o jednoduchý puzzle, kdy po ploše posouváte svou postavou Skullface tahy od stěny ke stěně. To hlavní tkví v provedení a atmosféře hry, jelikož se zde ukazují skutečné kvality vývojářů. Cílem je zabít všechny postavy v jednotlivých úrovních a následně prostoupit portálem v podobě pentagramu. Krev stříká na všechny strany, stejnými směry je následují i končetiny obětí, křik a nářek. Občas se dočkáte i opakovačky některého povedeného zabití ve zpomaleném čase.

03_slayaway_camp_horror_puzzle

Pohyb, jak už bylo naznačeno, probíhá posunem v rovných liniích. Když se dotknete jiné postavy v úrovni, rozdrtíte je. Když se však zastavíte vedle nich, utečou od vás k nejbližší překážce. Na podobné překážky si přitom musíte dávat pozor – některé z nich vás zabijí, jiné mohou být policejní jednotky, které jsou však naštěstí slepé a hloupé. Jak postupujete jednotlivými levely, objeví se ve hře hned několik nových prvků. Můžete třeba své oběti lákat telefonátem, zabíjet je pomocí poliček nebo ledniček, nahánět je do jezírek s aligátory nebo je prostě donutit skočit do ohniště. Skullface však není úplný barbar – ve hře jsou i kočky, kterým nesmíte zlomit jediný chlup na těle.

04_slayaway_camp_horror_puzzle

Kromě hlavního úkolu musíte myslet i na vedlejší cíle, mezi něž patří třeba nutnost vytrhnout srdce některé z obětí nebo dosáhnout konce úrovně před příletem speciálních jednotek SWAT. Ani v případě nezdaru se nic zásadního neděje – prostě přetočíte kazetu nebo restartujete celou scénu. To se může hodit zejména v pokročilých částech hry. Jestliže vám některá z hádanek přijde příliš složitá, můžete se obrátit na pomoc, jíž nakupujete za nasbírané zlaťáky. Zlaťáčky však můžete utrácet i za rozšíření vašeho arsenálu o motorovou pilu, sekačku na trávu či třeba vyvolání démona.

05_slayaway_camp_horror_puzzle

Ve hře projdete scénami (a to včetně smazaných!) deseti videokazet, což v součtu znamená více než 200 úrovní. Hlavní kouzlo Slayaway Camp tkví v perfektní atmosféře spíše než v počtu levelů. Vývojářům se do hry navíc podařilo vložit pěknou dávku humoru. Hudební podkres pochází od hairmetalové kapely GNÜ TRUNTION, a řekněme si na rovinu, že se jim podařila skvělá práce (soundtrack je samostatně dostupný na Apple Music, je tu i videoklip). Jestliže máte rádi zvrácenější humor, osmdesátky a béčkové horory, je pro vás hra perfektní volbou. A to, i kdybyste nebyli velkými fanoušky puzzle her. Hru je možné zakoupit na pro Mac, Linux a Windows ve verzi pro Steam (navíc až do 20. února se slevou) a samozřejmě i na iOS.

Stahujte Slayaway Camp z App Storu za 2,99 eur

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!