imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Snadné sdílení obrazovky mezi iPhonem a Macem


Taky znáte ten pocit, když jste technickým guru celé rodiny? O prázdninách a svátcích se na vás všichni sesypou a chtějí poradit s řadou technických problémů? Máme pro vás pár tipů, jak vám celou starost ulehčit, abyste se náhodou během svého volna nezhroutili.

Jestliže jste na jednu z výše kladených otázek odpověděli „ano“, pravděpodobně znáte následující situaci: váš milovaný synovec dostane na Vánoce nový produkt od Applu, zavolá vám, že potřebuje pár věcí kolem nastavení. Hovor se však protáhne na hodiny dlouhé povídání o funkcích MacBooku, možnostech FaceTime apod. Po několika podobných zkušenostech má člověk nepřekonatelný pocit, že je indickým pomocníkem na zákaznické lince. Ahoj, jmenuji se Rajesh, jak mohu pomoci?

01_screen_sharing_between_iphone_mac

Situace se stává tím nesnesitelnější, čím déle se snažíte nějaký problém vyřešit a druhá strana prostě nechápe, co se jí snažíte pospat. Nejlepším řešením pro zkrácení hovoru je vzít to samé zařízení do ruky a krok po kroku přesně vysvětlit, co děláte, ideální je však všechno ukázat. V tom případě přichází na řadu naše dnešní téma, a to sdílení obrazovek. Obvykle doporučujeme TeamViewer, jelikož je dostupný zdarma pro všechny platformy, i když na mobilních Windows a BlackBerry je zprovoznění skutečný výkon.

02_screen_sharing_between_iphone_mac

Na App Storu nalezneme dva druhy TeamVieweru. Nejdříve potřebujete TeamViewer s podporou QuickSupport, druhou stranu tak musíte požádat o stažení této verze. Jde o nejrychlejší způsob, jak se dostanete k obsahu obrazovky jiného zařízení. Ze svého počítače sice nebudete schopni iPhone přímo ovládat, ale jde o nejrychlejší způsob, jak pomoci, protože prostě všechno uvidíte.

Desktopový TeamViewer a aplikace QuickSupport pro iPhone

03_screen_sharing_between_iphone_mac

Do svého počítače stáhněte aplikace TeamViewer. Pozor, během stažení zvolte možnost „personal use“, abyste mohli všechny funkce využívat zdarma. Po instalaci programu dostanete své ID a heslo, druhá strana dostane to samé. Požádejte svého partnera o jeho ID a zadejte jej do TeamVieweru. Teď už bude potřeba pouze autorizace na druhé straně a můžete jít rovnou na věc.

04_screen_sharing_between_iphone_mac

Během sdílení naleznete v horní liště tři záložky, v první jménem Dashboard naleznete informace jako aktuální operační systém, jazyk telefonu, rozlišení displeje, procesor a kapacitu RAM. Poslední jmenované by se mohly hodit u zařízení s Androidem, na iPhonech však moc smysl nemají.

05_screen_sharing_between_iphone_mac

Další nabídka Screenshot je pochopitelně na típání fotek obrazovky. Můžete zde zaslat okamžitou žádost o vytvoření screenshotu a pokud budou notifikace v TeamVieweru zapnuté, QuickSupport zašle upozornění hned, jakmile tato žádost dorazí.

06_screen_sharing_between_iphone_mac

Třetí záložka Settings slouží k nastavení e-mailu, synchronizaci Exchange účtu nebo k výběru WiFi. Pokročilejší uživatelé se v nastavení mohou porozhlédnout i trochu víc.

Vlevo na vás pak čeká chatovací okno, které je na první pohled skoro neviditelné. Jeho přítomnost má několik důvodů. Můžete si zde pochopitelně psát zprávy, případně můžete probudit zařízení na druhé straně pomocí malého zvonku pod polem na vkládání textu. Aplikace pošle oznámení, které bude vidět také v chatu. Vedle pak naleznete ještě piktogram složky, sem můžete napsat libovolnou URL adresu, okamžitě se vám uloží do paměti a vám pak stačí jen vložit odkaz do prohlížeče.

07_screen_sharing_between_iphone_mac

Nad chatem je pak i možnost přenosu dat. Můžete posílat různě veliké soubory mezi jednotlivými zařízeními.

Aplikace TeamViewer pro iPhone

Je tu i možnost ovládat svůj počítač přes iPhone, k tomu budete potřebovat aplikaci TeamViewer v App Storu. Stejně jako předtím budete muset zadat ID, tentokrát i příslušné heslo. Nejdříve vás aplikace naučí základy, které se vám brzy vryjí pod kůži.

Jedno klepnutí znamená klik, klepnutí a podržení je pravé tlačítko myši. Když svým prstem táhnete po obrazovce, posouváte i kurzor. Dvěma prsty můžete klasicky přibližovat a oddalovat, můžete přesouvat soubory z jednoho místa na druhé tak, že na něj dvakrát klepnete a táhnete. Jelikož je to shodné s ovládáním na touchpadu MacBooku, neměl by to být problém. Co může být trochu výzvou, je rozhlížení se po obrazovce pomocí 4“ displeje telefonu. Takový 12,9“ iPad Pro by k tomu posloužil lépe, ale to už si k počítači můžete sednout rovnou.

V pravém dolním rohu uvidíte ikonku klávesnice, kliknutím na ní vyvoláte malý interface. Kliknutím na křížek vzdálené ovládání vypnete a pomocí lupy můžete přibližovat a oddalovat pohled. Ikonkou klíče svůj počítač zamknete, můžete použít i zkratku CTRL+Alt+Del, k čemuž na Macu slouží CMD+Option+ESC, ale objevuje se s bývalým názvem aplikace. Slouží však k podobnému účelu, dostane vás do přihlašovací obrazovky.

Několik zajímavých faktů

Abyste pochopili, kde se klávesová zkratka CTRL+Alt+Del vzala, musíme se vrátit do roku 1995. Kombinace se poprvé objevila na Windows 95, kdy ji vývojář David Bradley z IBM vytvořil pro rychlý restart počítače bez stisknutí tlačítka na počítači samotném. Nedařilo se mu totiž udělat dostatečně jasný design klávesy na klávesnici, aby ji uživatelé omylem nemačkali – proto máme kombinaci hned tří kláves.

Po příkazu se vám objeví ikonka klávesnice. Klávesnice má několik speciálních tlačítek oproti klasické mobilní verzi. Naleznete tu ESC, Caps Lock, Alt nebo CMD. Když si rozkliknete nabídku se šipkou dolů, dostanete se do nastavení. Zde si můžete upravit vlastnosti sdílené obrazovky, rychlost kurzoru nebo kvalitu přenosu.

08_screen_sharing_between_iphone_mac

Sdílení mezi dvěma telefony

Aplikaci jsme se pokusili nainstalovat i na Nokia 925 s Windows OS, jelikož je zde nejnovější verze aplikace dostupná. Bylo nám jasné, že iPhone pomocí Windows OS ovládat nedokážeme, ale brzy nám došlo i to, že to nepůjde ani opačným směrem.

Sdílení obrazovky mezi dvěma Macy

Pochopitelně můžete použít TeamViewer i mezi dvěma počítači, i když můžete ke stejnému účelu využít nativní macOS screen sharing. Jednoduše založíte propojení skrz VPN, což je asi nejbezpečnější propojení mezi domácím a pracovním počítačem a naopak.

09_screen_sharing_between_iphone_mac

Nejdříve musíte na obou počítačích povolit sdílení obrazovky, k čemuž musíte být připojeni ke svému iCloud účtu. „Screen Sharing“ naleznete v System Preferences > Sharing, kde stačí označit příslušnou kolonku. Jakmile tak učiníte, jděte do Computer Settings, kde vyberete nabídku VPN a nastavíte heslo pro propojení.

Jestliže nejste ke svému iCloudu připojeni, můžete se přihlásit pomocí iCloudové ikonky v System Preferences > Sharing. Jakmile jste přihlášeni, zaškrtněte funkci „Back to My Mac“. Můžete zde zaregistrovat svůj aktuální počítač a následně je pak možné bezpečně přistupovat k obsahu na svém počítači.

Jakmile je vše hotové, udělejte stejné kroky i na druhém počítači. Sdílený počítač se pak objeví ve Finderu. Klikněte na něj. Následně klikněte na „Share Mac“ v pravém horním rohu. Ve vyskakovacím okně napište název svého zařízení (který pak můžete upravit v Sharing settings) a napište heslo. Je hotovo, máte 100% kontrolu nad druhým počítačem.

Skrz aplikaci Messages navíc můžete obrazovku sdílet také. Jediné, co pro to musíte udělat, je kliknutí na tlačítko „Details“ a požádat partnera o sdílení. Můžete zde také ovládat počítač druhé osoby. Další užitečnou funkcí je i fakt, že díky FaceTime stále můžete pokračovat v hovoru, stejně jako je tomu u Skypu a dalších chatovacích aplikací. Je to prostě brnkačka.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!