imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Souboj služeb: Apple Music


Vyzkoušeli jsme, poslechli si hudbu, srovnali jsme s konkurencí a můžeme odpovědět na velkou otázku, která ze streamovacích služeb je nejlepší. Posbírali jsme naše dojmy z používání služeb a snad vám pomůžeme při výběru té vhodné.

Nejprve bychom rádi podotkli, že objektivní odpověď na výše položenou otázku není možná. Každý má svůj pohled a preference při poslechu hudby. Pokusíme se nicméně udělat maximum pro to, abychom jednotlivé služby pořádně prozkoumali a představili jejich hlavní výhody a nevýhody.

01_stream_fight_apple_music

Někoho může napadnout, proč jsme rozhodli otestovat pouze tři služby – Apple Music, Tidal a Spotify – když je jich na trhu mnohem více. Už zde nacházíme čistě subjektivní důvod, u této trojice jsme prostě viděli největší potenciál.

Vzhledem k délce tématu jsme se rozhodli článek rozdělit na dvě části. V první z nich rozebereme ze všech stran Apple Music, ve druhé – jež bude vydána později – se podíváme na Spotify a Tidal.

Apple Music

Apple Music je z celé trojice nejmladší, odstartoval až 30. června 2015. Navzdory nízkému věku už si dokázal vybudovat solidní uživatelskou základnu, která díky popularitě produktů Applu dále rychle roste. Poslední čísla ukazují, že má Apple Music přes 20 milionů předplatitelů, a to jsou skutečně pouze ti lidé, kteří za službu právě platí.

Díky tříměsíční trial verzi služby navíc nemusíte nic předplácet okamžitě. Apple se kvůli nabídce dostal i do několika sporů s interprety, třeba s Taylor Swift – nakonec se celou situaci podařilo vyřešit. Ta se za vstřícné jednání dokonce odvděčila tím, že se stala jednou z tváří celé služby.

Tak dlouhé období na zkoušku má pro Apple Music velkou výhodu – dokonce není prošpikovaná reklamami jako verze zdarma od Spotify. Za tři měsíce si na službu zvládnete zvyknout – vytvoříte si playlisty, začnete efektivně aplikaci používat. Když pak zkušební doba skončí, nechce se vám od služby, kde jste se tak příjemně zabydleli, odcházet. Prostě tak začnete platit měsíční poplatek. To je slušný prodejní model.

Vedle toho by nám služba od Applu měla co nejvíce přirůst k srdci, na ne zcela perfektní uživatelské prostředí jsme si za ty roky již zvykli. Navíc nemusíme stahovat žádnou aplikaci a máme tu i faktor ekosystému, který prostupuje všemi našimi zařízeními.

02_stream_fight_apple_music

Uživatelské prostředí

Uživatelské prostředí vždy mělo a stále má své mouchy. Hodně lidí si po uvedení služby stěžovalo na příliš složité rozložení. Funkční klávesy nebyly ideální – vše odpovídalo desktopovým iTunes. Bohužel se desktopová verze nedočkala mnoho updatů, pořád je to obrovské monstrum, alespoň mobilní verze se však dočkala několika oprav. Pořád není perfektní, ale už se s ní dá žít lépe než dřív.

Služby

První chaotické momenty už pominuly. Už neslýcháme o lidech, kterým kvůli službě najednou zmizela celá knihovna. Další skvělou věcí je, že Apple již spustil svůj první seriál a máme možnost na Apple Music poslouchat i rádio Beats 1.

Z pohledu výběru hudby nemáme co namítat – našli jsme zde všechny interprety, které jsme hledali, i když to byla většinou výsada všech testovaných služeb. Máme tu pár bonusů od Drakea nebo výše jmenované Taylor Swift. Pochopitelně bude hodně těch, kterým je to jedno, jelikož ani jednoho z interpretů nesledují. Na druhou stranu bude i dost těch, pro něž je to důležité.

Rádio Beats 1 jsme nemohli testovat příliš dlouho, ale první pocity nejsou skvělé. Streamuje se zde populární hudba stejně jako na dalších komerčních rádiích, čili nejde o nic speciálního. Na druhou stranu hudba jede bez přestávek a nemáme zde žádné reklamy nebo povídání. Jestliže máte rádi automatizované rádiové streamy, bude tohle něco pro vás. Mezi Beats 1 a dalšími podobnými jsme však nenašli žádný zásadní rozdíl.

03_stream_fight_apple_music

Nápadem na zajímavou službu mělo být něco jménem Connect, kde by se lidé dostávali do bližšího kontaktu s jednotlivými interprety – něco jako Facebook pro hudebníky. To je ale právě ten problém, s oblíbenými interprety už se nyní můžeme propojit kdykoliv chceme. Connect neslibuje nic speciálního, co by nás u funkce zdrželo déle než pár minut.

Hlavním aspektem pro výběr streamovací služby je bezpochyby systém doporučení. Každý má pochopitelně svůj vkus a oblíbené autory, ale je dobré čas od času vyzkoušet něco nového, zvláště když jde o podobný styl, který máme rádi. U Apple Music najdeme záložku „For You“, jež na základě několika algoritmů rozpozná váš vkus. Dělá se to však za pomoci odklikávání zvláštního rozhraní s růžovými kruhy, skrz něž definujete svůj styl.

04_stream_fight_apple_music

Následně začnete dostávat doporučení různých interpretů a volba je vcelku slušná, jelikož i my jsme přes ni našli pár nových autorů. Časem se však nabídka přestává tolik obměňovat a začínají se objevovat stále stejná či podobná doporučení. Apple Music nicméně udělal systém doporučení skutečně do hloubky. Připravil pro nás slušnou nabídku interpretů, mezi nimiž byla i hromada vcelku neznámých zástupců.

Kvalita zvuku

Ještě než se pustíme do samotného rozboru, něco si ujasněme. Základní jednotkou pro měření kvality je bitrate. Číslo nám prozrazuje, kolik dat jedna sekunda hudby obsahuje a uvádí se obvykle v Kbps (kilobitech za sekundu). Čím nižší bitrate je, tím méně dat má v sobě hudba zakódováno a tím menší detaily záznam nese. Je také dobré připomenout, že digitální hudba je většinou komprimovaná, takže je vhodné zmínit i formu komprese. Apple využívá své řešení jménem Advanced Audio Coding, AAC.

Jen pro porovnání, hudba uložená na CD má obvykle 1411 Kbps, většina souborů jako MP3 ve svém rozmachu pak používala 128 Kbps. Řada audiofilů si pochopitelně začala stěžovat a důvod byl zcela oprávněný. Pro dnešní obvyklé vybavení uživatele je ideální bitrate o hodnotě 320 Kbps – jde o limit, kdy už většina z nás nepozná velký rozdíl.

05_stream_fight_apple_music

To je důvod, proč si myslíme, že třeba na cestách ve veřejné dopravě více než 320 Kbps potřebovat nebudete. Apple Music nabízí i možnost nižší kvality v hodnotě 256 Kbps, ale vzhledem k vlastnímu způsobu komprese od Applu rozdíl není znatelný.

Závěrem

Jsme skutečně rádi, že Apple trh se streamovacími službami doplnil, jelikož jde o našeho oblíbeného výrobce hardwaru. Řada lidí nikdy dříve podobnou službu ani nezkoušela, Apple Music se tak stal jejich první volbou – velké plus tedy je, že služba zvládla vtáhnout i do té doby pasivní uživatele.

06_stream_fight_apple_music

Na druhou stranu nejde o tak skvělou věc, jak by se mohlo zdát. Služby, jež Apple nabízí navíc, jsou pro řadu lidí úplně zbytečné. Někoho nemusí zajímat Carpool Karaoke, jinému se nelíbí Drake a Taylor Swift a další už mohou sledovat své oblíbené interprety jinde. Největším problémem podle nás je, že systém doporučení není úplně ideální a často nabízí stejné/nevhodné interprety. Radost nám nedělá ani rozhraní.

Služba má na druhou stranu i řadu výhod. Jestli je pro vás důležité, abyste na svém hardwaru používali software od stejné služby, Apple Music je vaší volbou. Diskografie jednotlivých interpretů je zde největší a velkým plusem je i tříměsíční zkušební doba. Užitečné může být i to, že do služby můžete nahrávat texty a že můžete svá další zařízení používat jako dálkový ovladač. Přehrávání na mobilu můžete ovládat skrze své Apple Watch a přehrávání na počítači zase skrz svůj telefon (jestliže si stáhnete Remote aplikaci). Apple rovněž službu neuzavřel dalším platformám, hudbu si tak poslechnete i na Androidu či PC.

07_stream_fight_apple_music

Bonusové bodíky služba dostává i za to, že není příliš drahá. Jak známe Apple, byla tu velká šance, že tomu bude jinak. Předplatné pro jednoho člověka stojí 4,99 eur měsíčně, rodinné balení až pro šest uživatelů pak vyjde na 7,99 eur měsíčně. Na první pohled je evidentní, že když přesvědčíte alespoň jednoho člena rodiny, služba se stane o dost levnější.

Výhody a nevýhody

  1. Faktor jedné firmy versus Nepříliš ideální systém doporučení

  2. Výběr i z neznámějších interpretů versus Diskutabilní kvalita služeb navíc

  3. Velice dlouhé zkušební období versus Služba má stále své mouchy a prostředí také není ideální

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!