imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Spekulace o iPhonu, která nás děsí


Tentokrát jen tiše doufáme, že se Ming-Chi Kuo, jeden z klíčových spekulantů ohledně Applu, tentokrát mýlí. Podle něj Apple přijde s novou, a zároveň mnohem horší, variantou, jež nahradí senzor otisků prstů.

Ptám se: „Tak kdy?“ Brouka do hlavy mi tentokrát (bohužel) nasadil mnohdy velice přesný Ming-Chi Kuo. Celá věc zní tak absurdně, že jen doufám, aby se realita od spekulace lišila, co nejvíc to půjde.

Od iPhonu 5s máme na našich telefonech skutečně dobré systémy na rozpoznávání uživatelů. Jde o senzor otisků prstů. Již od první generace funguje skvěle, v dalších verzích jsme se dočkali už jen zrychlení. Rozpoznávání se však zlepšilo natolik, že začalo být pro Apple problémem. Chápete to? Je moc dobré, až je problematické – Apple by na této technologii neměl co vylepšovat, tudíž by přišel o jednu z možností, jak přimět uživatele kupovat nové modely. Kéž by všechny problémy vycházely z toho, že je něco příliš dobré.

Příliš dobré.
Příliš dobré.

Nicméně se pomalu dostáváme ke spekulacím, že nadcházející iPhone přinese něco úžasného, něco, čím skvěle oslaví desáté narozeniny. Téměř všechna média přidala nějaký ten odhad ohledně toho, co Apple přinese – telefon plný zázraků, ideálně s OLED displejem bez rámečků. Další otázkou bylo to, zda by se podobný displej objevil jen u Pro verzí, nebo zda by se bez změny cen smartphonů objevil i v menší řadě. To je nakonec úplně jedno, pro nás je dnes důležitý fakt, že se chystá nový způsob biometrického rozeznávání.

Donedávna se spekulovalo o zabudované čtečce otisků prstů přímo do displeje. Cílem je nezasahovat do zobrazení samotného displeje. Objevily se i žádosti o patenty, které by mohly vývojářům pomoci s případným rušením nebo problémy s elektromagnetickým polem, jež by mohlo měnit konečné zobrazování.

Nicméně Kuo si myslí, že se nic podobného řešit nebude, jelikož samotná technologie nejde ruku v ruce s představami o designu. Apple se tedy musí vydat jiným směrem a začíná se mluvit o optickém senzoru. Hlavním problémem však je, že zatím není technologie není příliš vyvinutá a je nepravděpodobné, že by se objevila hned v dalším iPhonu. Navíc by pro použití této technologie bylo nutné vyrobit odlišné OLED panely pro tento způsob použití. To by však nemuselo být příliš problematické, jelikož je Apple díky počtu prodávaných zařízení v dobré pozici pro vyjednávání něčeho podobného. Stačí výrobce „požádat o laskavost“.

02_an_iphone_gossip_to_freak_out

Dobře, tak se přejde k optickému senzoru. V čem je problém? Skutečně bychom se měli být, jak popisuje titulek? Ano, podívejte se dál.

Kuo jde ještě o krok dál a tvrdí, že rozeznávání otisků prstů nahradí rozpoznávání obličeje. Ne nějaké snímání sítnice nebo rozeznávání žilek v oku jako z vesmírných sci-fi, jde prostě o rozeznání obličeje. Nevím, jestli někdy Kuo držel v ruce telefon s Androidem, ale tato technologie se na něm objevila již s verzí 4.0 Ice Cream Sandwich v roce 2011. To znamená před šesti lety!

Vzpomínám si na to dobře, jelikož jsem tehdy Android používal. Tady je můj krátký příběh s rozpoznáváním obličeje. První fáze: to je něco fakt cool, upgradujte můj telefon na 4.0! Druhá fáze: Konečně to mám! Jdu si to nastavit a ukázat pár kamarádům v hospodě, jakou super cool funkci mám. Třetí fáze: Do pytle, zase to nefunguje, asi je špatné světlo. Bez něj to prostě nejede. Jdu napsat své heslo. No, a tím to pro mě končilo. Algoritmy a fotoaparáty na přední straně telefonu od té doby jistě poskočily, ale jsem si jistý, že při nedostatku světla nedokáže telefon rozpoznat ani tak unikátní, jako by měl Mr. Bean s tetováním svého gangu.

03_an_iphone_gossip_to_freak_out

Soudě podle bio-rozpoznávacích patentů, o něž Apple zažádal, že bude firma upřednostňovat rozpoznávání obličeje před skenováním duhovky. Nutno však podotknout, že má tato technologie pár překážek: (1) algoritmy; (2) design hardwaru; a (3) vybudování databáze pro verifikaci a autorizaci, což nějaký čas zabere. Apple by do té doby mohl oba způsoby ověřování používat najednou, kombinace obou kroků bio-rozpoznávání by bylo užitečným posílením bezpečnosti.

– tvrdí Kuo ve své zprávě

A ano, pěkně mě to štve. Proč bychom se měli vzdávat rozpoznávání otisků prstů? Slyšeli jste o tom, že by někdo někdy hacknul otisky prstů? Ano, slyšeli jsme třeba o hackerech, kteří na základě fotek na Instagramu zkoušeli ukrást otisky prstů, ale nebylo by pro ně jednoduší prostě získat heslo k iCloudu? Jde o skutečnou hrozbu? Nemyslím si.

04_an_iphone_gossip_to_freak_out

Abych to shrnul, doufám, že se Kuo tentokrát netrefil a že Apple zůstane u osvědčené metody a nebude zbytečně riskovat krokem do neznáma. Jestliže se však rozhodnou přejít, měli by nejdřív odstranit všechny problémy a poskytnout lepší technologii. Když se však díváme, že byl Apple ochotný obětovat třeba i porty v zájmu designu, nemůžeme si být jisti, že je myšlení vývojářů úplně bezchybné…

Zdroj: Macrumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!