imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

steve jobs by měl 62 let

Stevu Jobsovi by dnes bylo 62 let


Spoluzakladatel a bývalý CEO Applu Steve Jobs se narodil 24. února 1955. Kromě toho, že byl obchodníkem, je považován za jednoho z nejvlivnějších lidí naší doby a průkopníkem na poli informačních technologií. 5. října roku 2011 zemřel na rakovinu slinivky břišní. Dnes by mu bylo 62 let.

Steve Jobs měl nezpochybnitelně obrovskou roli při vytváření světa, ve kterém hrají technologie v našich životech takovou roli, jako dnes. To by se sice pravděpodobně událo i bez přítomnosti Steva Jobse, ale v jaké podobě? Kdyby nebyla na vrcholovém postu v Applu taková osobnost, která věnovala takovou pozornost na detaily, jejíž nápady byly tak skvělé, která dokázala motivovat kolegy tak dobře, že se jim konečně podařilo dosáhnout věcí, které byly do té doby považovány za nemožné, co by se dělo? Odpověď na tuto otázku lze nalézt v historii Applu: stačí se podívat na produkt, který Apple vytvořil v 90. letech, kdy Steve pro společnost nepracoval.

steve jobs by měl 62 let
Steve Jobs vlevo, Steve Wozniak vrapvo a uprostřed John Sculley, který poslal Steva z Applu pryč

Když se ovšem do Applu vrátil, začaly vycházet rozhodující produkty jeden po druhém:  iMac, iPod, iPhone a iPad. iMac nám ukázal, že počítač nemusí být jen ošklivá béžová krabice pod stolem, do které si občas „omylem“ kopnete, ale že to může být něco, na co se rádi podíváte. iPod se stal nejúspěšnějším mp3 přehrávačem všech dob – a ne jen pro to, že v té době nic podobného neexistovalo, ale protože sloučil dohromady nádherný design, jednoduché ovládání a praktické služby. Vedlejším produktem iPodu byla reforma hudebního průmyslu přes iTunes. A konečně iPhone dostal společnost v podobě příjmů a uživatelské základny do takových výšin, o kterých společnost nikdy ani nedoufala.

steve jobs by měl 62 let

Od spousty na sobě nezávislých zdrojů víme, že Steve Jobs neměl snadnou náturu. O jeho obrovských požadavcích na své zaměstnance koluje několik vtipů. Stačí si představit, že se lidi k smrti báli jet se Stevem ve stejném výtahu (protože je byl schopen na místě vyhodit, pokud mu nedokázali v těch několika málo sekundách přesvědčivě vysvětlit, na čem zrovna pracují) nebo když vyhodil první prototyp iPodu do akvária, jen protože chtěl dosáhnout menší velikosti zařízení. Na druhou stranu ho spousta jemu blízkých lidí označovalo za skvělého přítele.

steve jobs by měl 62 let

Někdo by mohl začít přemýšlet nad tím, zda je osobnost Steva Jobse stejně důležitá pro nové uživatele Applu jako pro lidi, kteří používají produkty této společnosti již dlouhá léta, kterých se zdá být menšina. Vezměme si například iPhone. Apple jich prodal do jeho smrti celkem 146 milionů a po jeho smrti dalších 880 milionů. Bez pochyb je dnes nejznámějším produktem Applu právě iPhone, podle něj je také společnost posuzována. Čísla také jasně ukazují, že drtivá většina uživatelů iPhonu začala používat chytrý telefon Applu v době až po smrti Steva Jobse.

steve jobs by měl 62 let

Po jeho úmrtí v roce 2011 jsme častokrát slyšeli následující frázi, zejména při vydání nového produktu: „Steve Jobs by na to nikdy nepřistoupill“. Kolik pravdy se v tomto prohlášení doopravdy skrývá, se nikdy přesně nedozvíme, nicméně víme, že Apple začal pracovat na Apple Watch ještě v době, kdy dělal ve společnosti CEO a tou dobou také existoval iPhone 4 s větším displejem, i když jen jako prototyp. Jisté také je, že Apple bude pod vlivem Steva Jobse ještě mnoho let, stačí si vzpomenout, že novou posluchárnu v Apple Parku pojmenovali právě po mistrovi prezentací.

steve jobs by měl 62 let
Takto bude vypadat vchod do Steve Jobs Theater v Apple Parku.

Rakovina slinivky břišní mu byla diagnostikována v roce 2003. V jeho případě byla šance na kompletní zotavení velice malá, nicméně Steve trpěl velice vzácnou formou, která nebyla zdaleka tak agresivní a dala se řešit chirurgickým zákrokem. Walter Isaacson ve své knize píše, že Jobs operaci odmítal celých 9 měsíců, čehož posléze litoval. K operaci konečně došlo v červenci 2004, doktorům se podařilo nádor úspěšně odstranit a vyhlídky byly nadějné. Ve Stevově nepřítomnosti se o každodenní operace staral aktuální CEO Tim Cook.

steve jobs by měl 62 let
Jobsova rodina na dovolené v Itálii v roce 2003. Zleva doprava: Steve, Eve, Reed, Erin a Laurene.

Steve Jobs 14. ledna 2009 interně informoval zaměstnance Applu, že „jeho zdravotní potíže jsou daleko komplikovanější, než si zprvu myslel“. Na šest měsíců poté odešel na neschopenku a Tim Cook v té době převzal vedení společnosti. V dubnu toho roku prodělal transplantaci jater – Tim Cook dokonce nabídl část svých vlastních, protože sdíleli stejnou krevní skupinu, toto gesto nicméně Steve jednoznačně odmítl. Na další neschopenku odešel 17. ledna 2011 a 24. srpna rezignoval z pozice CEO Applu a svým oficiálním nástupcem jmenoval Tima Cooka. Pro Apple tak pracoval až do své smrti.

Steve Jobs zemřel 5. října 2011 ve svém domě v Palo Alto okolo 3. hodiny odpoledne. Jeho poslední slova – oproti těm nepravým kolujícím internetem – zněla následovně:

Oh wow. Oh wow. Oh wow.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!