imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

Stručně o integrované funkci TL;DR


V macOS máme šikovnou funkci, která zvládne shrnout text do několika vět. Je přitom jedno, jak dlouhý originální text je. Pojďme se na ni podívat!

Někdo ji už možná dlouhou dobu používá, pro někoho může jít o úplnou neznámou. Věříme, že je stále hodně uživatelů, kterým níže popsaná funkce unikala.

Pro zkrácení dlouhého textu může být řada důvodů – něco si chcete jen ve zkratce přečíst; téma pro vás není tak zajímavé, abyste četli dlouhé elaboráty; jste prostě líní. Funkce díky chytrému algoritmu vytáhne z textu to nejdůležitější, což vám následně i předloží.

Jak funkci zapnout?

  • Původně není součástí Services, měli byste ji mít možnost zapnout.
  • Jděte do Settings > Keyboard > Shortcuts a vyberte ze seznamu vlevo Services.
  • Sjeďte níže.
  • Zvolte možnost Summarize.

Jak funkci používat?

Nejde vůbec o nic složitého – prostě jen vyberte libovolný text (může jít o webovou stránku, PDF nebo jakoukoliv jinou formu dokumentu, jen to musí být text), klikněte pravým tlačítkem a v seznamu vyberte Services a Summarize.

Otevře se jednoduchá aplikace se zkráceným textem. V nastavení najdete jen dvě věci, a to výběr mezi tím, aby algoritmus fungoval podle vět nebo podle odstavců. Je lepší si vybrat první variantu, jelikož orientace podle paragrafů může vést ke ztrátě důležitých informací. Je tu pak ještě posuvník, který určuje, jak moc má být text zkrácen.

Podle našeho názoru funkce pracuje překvapivě dobře. Jde o zásadně efektivnější způsob čtení, TL;DR navíc funguje i s češtinou. Není tak problém zkracovat ani české texty.

Na našem webu pro vás máme spoustu dalších tipů.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.