imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

nelidské podmínky v továrnách applu

Student reportuje o nelidských podmínkách v továrnách na iPhony


Většina amerických univerzit po svých žácích vyžaduje pár týdnů praxe v jimi vybraných společnostech. Dejian Zeng si za takovou společnost vybral Pegatron a v ní začal pracovat jako dělník, protože se chtěl dozvědět něco o podmínkách, ve kterých lidé montují iPhony.

O příšerných podmínkách v Pegatronu slyšel zajisté každý: dětská pracovní síla, přesčasy, nesnesitelné podmínky, sebevraždy. Čínská společnost všechny tyto případy samozřejmě popírá, takže nikdo přesně neví, kde leží pravda. Student NYU se rozhodl tomu přijít na kloub a bez odhalení své pravé identity a záměrů začal v jedné z továren Pegatronu pracovat jako dělník u montážního pásu.

nelidské podmínky v továrnách applu

Během šesti týdnů vše kolem zaznamenával, včetně přesčasů, hodin spánku, samotných podmínek a přestávek. O své zkušenosti se nyní podělil s celým světem.

Průměrný den Dejiana Zenga pak v továrně vypadal následovně:

  • 30 minut bezpečnostních prohlídek pro vstup do továrny
  • 2 hodiny práce
  • 10 minut přestávka
  • 2 hodiny práce
  • 50 minut přestávka na oběd
  • 2 hodiny práce
  • 10 minut přestávka
  • 2 hodiny práce
  • 10 minut přestávka
  • 2,5 hodiny přesčasů

Přesčasy byly teoreticky dobrovolné, podle Dejiana ale byla praxe poněkud jiná:

Přesčasy jsou dle mých zkušeností nedobrovolné. Nemůžete jen tak odejít. A pokaždé, když jsem se zeptal, jestli můžu odejít, tak mi bylo sděleno, že musím pracovat u pásu. A že u každého pásu musí někdo pracovat. A když odejdete, kdo tam bude pracovat místo vás?

Nedělat přesčasy není snadné. Dělají se nedobrovolně. To je podle mě problém. Pracovníci nemají na výběr. Když nechci pracovat, když jsem daný den opravdu unavený a nechci pracovat, tak musím. To si myslím, že je problém.

nelidské podmínky v továrnách applu

Dokonce i ti, kteří pracují přesčasy dobrovolně, tak nedělají čistě ze své vlastní vůle, ale protože jsou k tomu nuceni finančně.

Občas zaslechnete o pracovníkovi, který se dožaduje následujícího: Chci pracovat přesčasy. Chci ty peníze. Ale na tuto cestu jsou nuceni, protože základní plat je prostě příliš nízký. Bez přesčasů se neuživím, proto se „dobrovolně“ přihlásím. Továrny jsou si toho vědomy. Ví to i pracovníci. Ví, že když se dostanou do továrny, musí dělat přesčasy, aby jim bylo zaplaceno.

Apple již několikrát mluvil o tom, že jeho dodavatelé jsou zavázáni nenutit své zaměstnance pracovat více jak 60 hodin týdně. Dodržování těchto závazků kontrolují pravidelnými audity. Apple díky nim zjistil, že továrny toto pravidlo v průměru dodržují z 98 %. Dejian si však myslí, že továrnám se nějakým způsobem podařilo audity obelstít, ačkoliv svou teorii prokázat nedokázal. Nicméně kdykoliv, když přijde návštěva z Applu, jsou pracovníci upozorněni stylem „klient je tu“.

Továrna dodržuje podle Dejiana bezpečnostní standardy pouze kvůli Applu, ovšem svoboda je zde pouhou iluzí:

Když přijde vedoucí a řekne, aby všechny těhotné zvedly ruce, nikdo je nezvedne. Když řekne, že pokud si myslíte, že budete kvůli stání moc unavení, můžete mu to přijít říct, nikdo nejde. Důvodem je to, že kdyby to někdo udělal, přišel by o práci.

nelidské podmínky v továrnách applu

Nekonečné vykořisťování nekončí přitom zde. Když 12-13hodinová směna konečně skončí, pracovníci si jdou odpočinout do svých ubikací. V jednom pokoji je osm lidí. A pro použití wifi musíte opět udělat nějakou „práci“.

Pro přístup k wifi musíte něco udělat. Buď musíte stáhnout nějakou aplikaci, nebo na něco kliknout – komentovat nebo něco – abyste získali nějaké virtuální mince. Ty pak vyměníte za přístup k wifi. Mince si můžete i kupovat, ale spousta lidí raději neustále stahuje. Je to jako obchod. Pro přístup k wifi vám nic jiného nezbývá.

Podle Dejiana byla tato metoda vytvořena pro zvýšení počtu stažení určité aplikace. Očividně dostává továrna za stažení peníze a pracovníci získají přístup k internetu na pár hodin, který poté využívají na další stahování, aby získali ještě více mincí.

nelidské podmínky v továrnách applu
V takovýchto ubikacích spí lidé po 12hodinových směnách.

Jde přitom pouze o část Dejianových zkušeností. Ten je po nich ovšem rozhodnut bojovat za lidská práva. Celý rozhovor se studentem si můžete přečíst zde.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!