imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Takhle bude fungovat iPhone 8 bez tlačítka Home


Musíme si začít zvykat, že jedna z ikonických charakteristik iPhonu nadobro zmizí. Tlačítko Home již s velkou pravděpodobností nebude součástí další generace smartphonu.

Pokud jsou informace Marka Gurmana správné – a že v mnoha případech jsou –

tak v iPhonu 8 žádné tlačítko Home nebude.

Jde o kompletně novou teorii. Do nynějška jsme si mysleli, že se tlačítka Home dočkáme alespoň ve virtuální podobě, protože šlo o zcela zásadní formu navigace.

Nyní vše vypadá, že Apple půjde ještě o krok dále. Virtuální tlačítko Home je jako veganský hamburger – nikdy nebude stejný, i když se bude snažit sebevíc. Pokud se Apple pokusí úplně změnit směr, asi bude potřeba upravit i řadu funkcí. V minulých týdnech jsme několik náznaků viděli a Gurman nyní promluvil, že tomu tak skutečně bude.

V budoucnu může být navigace řešená gesty. Tlačítko Home nahradí softwarový panel. Na zamykací obrazovce odemknutí zařízení proběhne posunutím lišty do středu telefonu. To může být i odpověď na otázku, jak bude zamykací obrazovka fungovat vedle extrémně rychlého rozpoznávání obličejů. U aplikací může stejné gesto fungovat pro otevření Přepínače aplikací, jak jsme to viděli ve videu zaměřeném na betu nové verze systému.

Na první pohled nejvíce zaujme plovoucí Dock, který známe z iOS 11 pro iPad. Nezávisle na tom, jestli bude displej iPhonu 8 vyšší nebo ne, se podoba jednotlivých obrazovek nezmění. Zůstane stejná, tzn. šest řad aplikací na jednu stranu.

Jak zdroje informují, rámečky na okrajích a vespod zařízení mají být skutečně drobné, na vrchní straně pak bude tolik propíraný ostrůvek na kamerku a senzory. Podle Gurmana Apple nehodlá ostrůvek schovávat a nechá jej pěkně na odiv. Nejvíce bude vidět v kontrastu s aplikacemi s bílým prostředím.

Informační lišta bude rozdělená do svou částí. Na obrázku od Gurmana jsou hodiny na levé straně, zatímco síla signálu, ikonka WiFi a stav baterie najdeme na pravé straně. Kvůli nedostatku prostoru se může informační lišta průběžně měnit v závislosti na právě používaných aplikacích. Díky OLED displeji pak bude s černým prostředím aplikací ostrůvek krásně splývat.

Tolik k softwaru, Gurman však přinesl i zprávy o hardwaru. Podle jeho zdrojů bude zvětšeno tlačítko spouštěcí tlačítko, přestože nebude mít žádné nové funkce – Touch ID v něm tedy nečekejme. Zvětšení má sloužit pouze k jednoduššímu používání. Zaoblené hrany obrazovky nemají být tak zahnuté jako v případě Samsungu Galaxy S8, ale budou se drobně obtáčet kolem rámečku. Rámeček má být přitom kovový a má obsahovat i proužky pro antény – snad budou vypadat elegantněji, než jak je tomu nyní.

Kolem hardwaru je tak prakticky vše jasné. Mnoho zdrojů – a to včetně Applu – tyto informace potvrdilo. A vzhledem k tomu, že je vydání tak blízko, bude se mluvit už o finální podobě zařízení. V softwaru pochopitelně ke změnám ještě dojít může, ale hlavní funkce již byly odhaleny. Musíme si pomalu na tento koncept zvykat, jelikož informace Marka Gurmana jsou v 99 % případů pravdivé.

Zdroj: Bloomberg a Macrumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!