imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Takhle dobrá by měla Siri být – Komentář


Většina z nás používá iPhone od roku 2007, a přestože je tu s námi Siri už od roku 2011, příliš využívaná není. Ne proto, že by neuměla všemi jazyky, ale protože není tak chytrá, jak by měla být.

Siri dá šanci hned 98 % uživatelů iPhonu, jen mizivá část z nich však zůstane u jejího každodenního využívání.

Představte si následující scénář – Londýn, pár hodin po vydání iPhonu 4s. Dva muži jdou vedle vás a jednoho z nich slyšíte mluvit na svůj nově zakoupený telefon: „Kde je pivo?“ Další skupinka zase zkouší Siri pomocí nadávek, za které by se červenali i dlaždiči. Může jít o vtipnou představu, ale pravdou je, že Siri od té doby nikam nepokročila. Od roku 2011 s asistentkou můžete mít rozhovory maximálně na podobné úrovni, na jaké ji máte s neznámým opilcem ve tři hodiny ráno v zapadlé vesnické hospodě poté, co zrovna vyžahnul flašku tuzemáku.

01_this_is_how_a_good_siri_should_be_like

Jak dobrá by ale osobní asistentka měla být? No, rozhodně lepší než teď. Třeba tak, že když ráno zvoní budík – Siri pozná, že zvedáte telefon, tím pádem ví, že jste vzhůru. Zatímco jdete do kuchyně, říká:

Dobré ráno! Dnes bude perfektní počasí a užijeme si i sluníčka. Měl by sis trochu pospíšit, na očekávané cestě do práce bude za chvíli hodně dopravy. Dnes máš první schůzku v deset hodin.

Siri pak pozná, že jste nastoupili do auta, jelikož se telefon propojil skrz Bluetooth s vaším handsfree.

Na preferované trase do práce je zrovna zácpa, doporučuji zvolit jinou cestu. Chtěl by ses na navrhovanou alternativu podívat?

Ne, nechtěl, ale díky za nabídku. Zatímco řídíte, Siri přepočítá počet nepřečtených článků z vašich oblíbených zpravodajských serverů. V práci na vás moc nemluví, ale v poledne vám připomene, že je čas na oběd. Vzhledem ke snaze o zdravější životní styl doporučuje raději zdravější oběd ve formě kuřecího se salátem místo klasického hamburgeru – mrkla se totiž na data z chytré váhy.

Podle GPS Siri pozná, kdy se člověk vrací domů a automaticky zapíná chytré žárovky a připomíná, že má váš oblíbený pořad na Netflixu nové epizody. Jak se blíží půlnoc, Siri přepne barvu světel do teplejších tónů a čtvrt hodiny před obvyklým odchodem ke spánku upozorní, že je nejvyšší čas odložit notebook a začít se chystat do postele.

Výše popsaný příběh přitom není ani zdaleka nereálným sněním. Všechna data už iPhone v současnosti má, jedinou věcí tak je, aby je Siri zvládla poskládat dohromady a správně je komunikovat. Tyto drobnosti jsou však pochopitelně tím nejsložitějším, co před Applem stojí – jedním z důvodů je i snaha Applu nesbírat osobní data o uživatelích. Google a Amazon tato data bere trochu jinak a dává možnost volby a sami můžeme vidět, jak Alexa Siri uskakuje mílovými kroky.

02_this_is_how_a_good_siri_should_be_like

Apple by s něčím měl rychle přijít, umělá inteligence se může rozvíjet jen pouze za pomoci dostupnosti více a více dat. Když však Apple nemůže použít vaše data, která jsou uložená na telefonu, Siri se rychle učit nezačne. Dobrým řešením by bylo, kdyby Apple umožnil lidem zvolit, zda chtějí určité informace předat osobní asistentce. Ne každý by souhlasil, pochopitelně, ale určitě je dost lidí, kteří by rádi využili skutečné síly Siri. Navíc by dostupná data alespoň od části uživatelů stačila ke značnému zrychlení vývoje pro všechny.

Další možností by bylo umožnění „učit se“ vždy individuálně každému iPhonu – telefony by následně své zkušenosti sdílely. Pro tento způsoby výuky by však bylo nutné obětovat i část výkonu, nejde tak asi o reálnou variantu. Pakliže byste si chtěli přečíst více o propojení Applu a umělé inteligence, na internetu jsou hromady článků.

Těšíme se na to, co uvidíme u očekávaného Siri Speakeru. Zajímá nás pochopitelně hlavně to, co bude umět a zda Apple zvládne se Siri nějaké slušné kousky a zda si americká firma nenechá úplně utéct konkurenci.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!