imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Takhle vypadá nové hodnocení aplikací


Jednou z největších změn včerejšího updatu iOS na betu 10.3 byla změna hodnocení. John Gruber, redaktor Daring Fireballu, si promluvil se zástupci Applu, aby získal několik dodatečných informací ohledně této novinky.

Jistě každý někdy zažil moment, kdy ho během používání aplikace požádala o vyplnění hodnocení. V závislosti na tom, jak moc vás přerušení naštvalo, jste mohli opustit aplikaci a hodnocení skutečně vyplnit, někdy bylo dobré, jindy špatné. Často jste však jen žádost vypnuli. Nikdo by s ničím podobným neměl problém u aplikací zdarma, u těch, za které však nějaký ten dolar vynaložíte, jde o trochu otravnější věc. Přesto – pokud se aplikace zeptá pouze jednou, dá se to překousnout.

01_future_of_app_rating

Běžnou praxí se však stává, že na vás aplikace útočí v pravidelných intervalech, a to dokonce nezávisle na tom, že jste hodnocení již v minulosti vyplnili. I větší kliďasové mezi námi se pak dokázali naštvat; Gruber pak kvůli této věci rovnou vyzýval lidi k akci:

Dlouho jsem zvažoval spuštění kampaně přesně proti těmto praktikám, vyzývám tak čtenáře Daring Fireballu, aby po vyskočení podobné žádosti šli a zanechali hodnocení – dejte však aplikaci jen jednu hvězdičku a zanechte komentář „Jedna hvězdička za otravné vyskakování žádosti o hodnocení“.

Podobná akce už je dost radikální: pokud by se něco podobného rozšířilo mezi více uživatelů, jistě by přišla reakce. Apple se nicméně rozhodl celou situaci vyřešit elegantněji. Prvním a nejdůležitějším krokem je, že hodnocení již fungují i uvnitř aplikace. Jedním z neobvyklejších důvodů, proč jsme jej nikdy nevyplňovali, byla nutnost vyskočit z aplikace do Storu. To už nově nebude nutné. Navíc může každá aplikace požádat o zanechání hodnocení jen třikrát do roka, a pokud jej jednou vyplníme, tak už nikdy. Jestliže se potom rozhodneme, že podobnou žádost už nechceme vidět, měli bychom mít možnost skrz jedno tlačítko v Nastavení zrušit veškeré podobné aktivity napříč všemi aplikacemi.

Je rovněž velice důležité, že mohou vývojáři na hodnocení konečně i reagovat. To zamezí řadě konfliktů, jelikož často je zanecháno špatné hodnocení jen proto, že uživatel správně nepochopil fungování aplikace, spíš než to, že se mu skutečně něco nelíbí. Byl nejvyšší čas, aby se tato možnost objevila, podle Grubera o ni uživatelé žádali již od roku 2008, kdy byl App Store spuštěn.

Gruber je navíc tak super, že prostě do Applu zavolá, zeptá se na pár otázek a dostane zpět výborné reakce. Zde jsou obdržené odpovědi:

  • Reakce vývojářů na hodnocení bude v App Storu svázáno s komentářem, na který reagují. Nejde o nic ve stylu facebookového vlákna, protože jak uživatel, tak vývojář mohou zanechat pouze jedno hodnocení – vše ale bude graficky provázáno. Uživatelé následně mohou své hodnocení upravit, stejně tak i vývojáři.
  • Nový systém hodnocení získává i nové API, které bude postupem času jediným přípustným způsobem, jak uživatele žádat o vyplnění hodnocení iOS aplikace. Apple zatím nemá jasně naplánováno, kdy se tak stane a kdy začne tento způsob vymáhat. Již existující aplikace nebudou muset aplikovat tuto API do svých systémů hned od začátku.
  • Jedním z důvodů, proč vývojáři tak toužili po možnosti žádat hodnocení od uživatelů, je současné nastavení pravidel – hodnocení předchozí verze aplikace je s každým novým updatem resetováno. A čtyř- nebo pětihvězdičková hodnocení už hrají zásadní roli v množství stažení aplikace. Z pohledu vývojáře je to dvousečná zbraň. Gruber se ptal, zda se budou měnit i pravidla, kontakt z Applu reagoval, že nemají nic velkého v plánu – jsou si ale prý vědomi toho, že právě současné nastavení pravidel je důvodem, co situaci dovedlo do aktuálního stavu.
  • Každá aplikace může zažádat o hodnocení maximálně třikrát do roka, tečka. Toto číslo se pak v případě aktualizace neresetuje, čili jde skutečně o „třikrát a dost“.
02_future_of_app_rating

To je tedy vše, co zatím o budoucím vývoji víme. Co nám dělá radost, je fakt, že se Apple na situaci konečně podíval pohledem uživatelů a udělat změny, jež jsou pro ně přínosné. Doufejme, že bude stejně postupovat i v dalších případech! Teď už jen zbývá udělat radost i vývojářům, protože právě oni jsou nakonec ti, kteří nám aplikace připravují.

Jestliže tu máme nějaké vývojáře, kteří čtou tento článek, byli bychom moc rádi, kdybyste se s námi v komentářích podělili o svůj pohled na aktuální stav.

Zdroj: Daring Fireball

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!