imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

Takto Face ID zůstává absolutně objektivní


Apple je firmou, která má i speciální oddělení pro řešení diverzity uvnitř společnosti. Není tak překvapením, že při tvorbě nových funkcí kladou velký důraz na to, aby se nevyskytla jakákoliv nevýhoda či nepříjemnost pro lidi různých ras. Jak se jim to povedlo v případě Face ID?

Možná si ještě vzpomenete na kauzu, jež se objevila s představením Apple Watch. Senzory chytrých hodinek totiž měly problém fungovat stoprocentně na tmavších odstínech kůže. Pochopitelně nešlo o jakoukoliv snahu Applu o diskriminaci, senzor pro měření tepu se s touto situací prostě nedokázal vypořádat. Apple Watch totiž využívají technologie falopletysmografie (PPG).

Technologie funguje tak, že do těla vysílá světlo, část z něj je pak pohlcena vlnami tepu. Oproti základní hodnotě je tedy hodnota rozdílná a dá se pomocí rozdílu vypočítat rychlost tepu. Nicméně na potetované či tmavší kůži nepohlcují světlo pouze vlny tepu, ale také pigment kůže. To následně vede ke špatným výsledkům. Apple se s problémem vypořádal a od té doby si dává velký pozor na to, aby se nic podobného neopakovalo.

V případě Face ID bylo potřeba opravdu důkladné testování na širokém vzorků subjektů, aby vše fungovalo zcela bezproblémově nezávisle na rase. Vše víme z reakce Applu na otevřený dopis Ala Frankena, senátora státu Minnesota. Ten ve své výzvě pochyboval nad tím, zda nemůže být nová biometrická identifikace Applu rasistická. Americká firma však všechny pochyby ihned vyvrátila:

Přístupnost produktu pro všechny lidi nezávisle na rase je pro nás velice důležitá. Face ID využívá neuronových sítí pro rozpoznání obličejů, kterou jsme vyvinuli pomocí miliardy fotek, a to včetně IR a hloubkových obrazů (tzn. 3D obrazy) shromážděných během studií s informovaným souhlasem účastníků.

Pracovali jsme s účastníky po celém světě, abychom měli reprezentativní skupinu zahrnující pohlaví, věk, etniku a další faktory. Studie jsme rozšiřovali podle toho, abychom dosahovali co nejvyšší úrovně přesnosti u různých uživatelů. Naše neuronová síť je navíc naučena rozpoznat a bránit se proti odemknutí zařízení pomocí fotografie či masky.

Všichni, zejména pak senátor Al Franken, nyní mohou v noci spát v klidu. Všechny informace jsou venku a je jasné, že pro Face ID je zcela nemožné, aby bylo rasistické.

Zdroj: Cult of Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.