imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

jak děti generace z zachraňují životy

Takto zachraňují děti generace Z lidské životy


4letý britský chlapec zavolal pomoc pro svou zkolabovanou matku. Nicméně ji nezavolal takovým způsobem, jakým bychom to udělali my všichni, ale s pomocí Siri.

Mladá generace Z, tedy lidé narození po roce 1996, se označuje také jako digitální a internetová generace, jelikož vyrůstala v době, kdy byla technologie každodenní součástí jejich životů. I když to nemusíte hned chápat, následující příběh vám pomůže pochopit, co tato fráze znamená v praxi.

jak děti generace z zachraňují životy

Kdybyste měli zavolat sanitku, pravděpodobně 99 % našich čtenářů by zvedlo telefon a vytočilo číslo, které je jim vštěpováno již od útlého dětství, tedy 155. Po obeznámení dispečera se situací byste pravděpodobně vyčkali do příjezdu sanitky. Ovšem „ta dnešní mládež…“

Matka 4letého Romana z Anglie ztratila vědomí. Klučina naštěstí ihned věděl, co má dělat, a zavolal policii. Abychom byli přesní: zvedl ruku jeho bezvládné matky, odemknul pomocí jejího prstu její telefon (!), aktivoval Siri (!) a požádal ji o pomoc. Siri poté správně kontaktovala policii. Dialog s policí byl nahrán i na YouTube a stojí za to si ho poslechnout. Je až rozkošné, jak zůstává malé dítě naprosto klidné a konečně přesvědčí dispečerku, že se nejedná o omyl, ale opravdový stav nouze.

Sanitka díky tomu dorazila za 13 minut a matka opravdu ležela v bezvědomí na zemi. Naštěstí se matce nic vážného nestalo a po pár dnech byla propuštěna z nemocnice domů. Roman bude pravděpodobně po několik dní doma opravdovým hrdinou. Šťastný konec!

A co se tohoto příběhu týče, kráká připomínka: ačkoliv je Roman velice bystrý hoch, když ví, jak odemknout matčin telefon za pomoci jejího otisku prstu, k zavolání pomoci ho nepotřebujete. Tu můžete zavolat i bez odemknutí přístroje ťuknutím na „Emergency“ v levém dolním rohu zamknutého telefonu. V případě Apple Watch zmáčkněte tlačítko na straně hodinek a držte jej tak dlouho, dokud se na nich nezobrazí posuvné Emergency. Jeho přetažením zařízení začne volat pomoc.

Zdroj: Apple Insider

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!