imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Test Beoplay H9 – prostě WOW


Máme tu další produkt B&O PLAY, který nám vyrazil dech skvělým zpracováním, kvalitou zvuku a odolností. Jde o luxusní sluchátka, která svým konceptem perfektně odpovídají filosofii Applu.

Není to ani zdaleka poprvé, kdy renomovaná dánská společnost Bang & Olufsen používá svou dceřinou společnost B&O PLAY k oslovení širšího publika pomocí sluchátek s excelentní kvalitou. H9 následuje H8 nejenom v názvu, ale i v řadě funkcí – máme tu aktivní potlačení hluku, dotykové ovládání a Bluetooth. Vše debutovalo právě u H8. V našem testu nicméně sluchátka s žádnými dalšími porovnávat nebudeme.

01_beoplay_h9_test_fullwidth

Vnějšek

Noví majitelé si s sebou domů přinesou pořádně velkou bílou krabici, na jejímž předku je již tradičně stylové lifestylové foto. Jakmile sundáte víko, okamžitě uvidíte sluchátka, v našem případě šlo o černou variantu. Pod nimi pak leží další příslušenství rozdělené do černých krabiček, které je stejně luxusní jako samotná sluchátka. Dostáváme krásný sametový vak na přenášení, adaptér do letadla, jack-jack kabel a manuály. Vak na přenášení je tak příjemný, že budete mít nutkání si jej čas od času jen tak pohladit.

Velikost sluchátek je úplně klasická, odpovídá rozměrům většiny over-ear sluchátek na trhu. H9 v tomto směru následuje spíše než H8 modely H6 a H7. H8 byla totiž on-ear sluchátka. Je zcela na vás, který styl se vám líbí víc, podle nás jsou však over-ear varianty mnohem pohodlnější během delšího nošení. U sluchátek opět očekávejte prémiovou kvalitu produktů B&O PLAY – leštěný eloxovaný hliník, jemnou jehněčí kůži, pravou hovězí kůži, textil a adaptivní paměťová pěnu. Nic lepšího si nedokážeme představit. Když sluchátka vezmete do ruky, okamžitě kvalitu pocítíte. Jde o elegantní produkt, jenž je i přes svou masivnost stále příjemně lehký.

02_beoplay_h9_test

Design nese znaky předchozích modelů řady. Jednotlivé mušle se napojují na univerzální kloub, který zajišťuje možnost natáčení o 90°. Je o perfektní věc, díky níž můžete H9 pokládat na rovné povrchy. Pevný kovový rám se napojuje do hlavového mostu, který je zespodu pokrytý látkou příjemnou na dotyk, vrchní část je pak pokryta hovězí kůží. Kvalita materiálů je na takové úrovní, že se o látku vůbec nemusíte bát, rozhodně se jen tak nezačne třepit. A kůže je prostě kůže – odolná, časem trochu změní podobu atp.

Na vnitřní straně najdete obrovská písmena pro jednoduché rozpoznání stran. Vnější strana mušlí má na sobě kovové pláty z hliníku, v prostředku pak nalezneme hrdě přiznané logo dánské společnosti B&O PLAY. Pravá strana sluchátek se od té levé liší malým vyleštěným kroužkem – jde o dotykové ovládání, na nějž se níže v článku také podíváme. Další ovládací tlačítka nalezneme pod touto dotykovou plochou. Je tu zapínací tlačítko, které má tři polohy. Ve třetí pozici párujete zařízení, úspěšné spojení je indikováno rozsvícením LED diodky v mnoha barvách. Levá strana však také není bez jakéhokoliv prvku, byla sem umístěna vyjímatelná baterie.

03_beoplay_h9_test_fullwidth

Kvalita zvuku, používání

Předtím, než se pustíte do samotného používání sluchátek, není úplně od věci nakouknout do manuálu. Jak jsme již psali, na pravé straně najdete dotykové ovládání, tak ať tušíte, jak funguje. Pomocí něj uděláte prakticky všechno – zesilování a zeslabování hlasitosti, pauzování a spouštění hudby, dokonce i přijímání hovorů. Dlouhým stisknutím pak hovor ukončíte nebo odmítnete, mezi skladbami přeskakujete posouváním dopředu a dozadu, stejně tak můžete i přesměrovat hovor. Pohybem nahoru a dolů pak máte možnost vypnout/zapnout aktivní potlačení hluku.

Za normálních okolností tyto funkce fungují spolehlivě, ale jakmile najednou nevidíte, kam přesně saháte, často se přistihnete v nepříjemné situaci – snažíte se třeba upravit hlasitost a přerušíte si u toho omylem hudbu. Když se vám to stane poněkolikáté, nakonec rezignujete a budete vše ovládat pomocí telefonu. A jelikož má B&O PLAY vlastní aplikaci, jde o velice elegantní řešení. Naší oblíbenou možností byl ekvalizér, kde pomocí posouvání kroužku můžete měnit zbarvení zvuku (warm – light, popping – calm). V závislosti na tom, kam ukazatel posunete, si přesně vyladíte barvu podle svého vkusu. Jde o parádní řešení a pochopí ho okamžitě úplně každý. Rozhodně jde o mnohem přístupnější řešení než klasické posuvníky s jednotlivými frekvencemi.

04_beoplay_h9_test

Není žádným tajemstvím, že se sluchátka snaží být řešením jak na cestování, tak do kanceláře. Proto jsou mušle uzavřené a žádné zvuky se tak neloudí zadní stranou sluchátek ven. Když posloucháte, okolí slyší jen skutečně málo a v normální kanceláři rozhodně nikoho nerušíte. Nevýhodou řešení je ale fakt, že je tu menší prostor pro vibrování membrán a rozsah zvuku se trochu zužuje. Nejde vyloženě o negativum, otevřená sluchátka totiž potřebují složité technologické postupy a jsou dobrá jen na doma. Takhle nemáte problém brát sluchátka na cesty nebo právě do kanceláře.

Vedle samotného designu se o utlumení okolních ruchů stará hybridní aktivní potlačení hluku, jež využívá hned dvou mikrofonů. Funkce dokáže vytvořit skutečně parádní efekt, který nejlépe porovnáte, když třeba v metru zkusíte na chvíli aktivní potlačení vypnout. Najednou si uvědomíte, jak obrovské množství hluků a ruchů dokážou sluchátka eliminovat a začnete přemýšlet, jak jste bez něčeho podobného dosud vydrželi.

Je jasné, že si takto užijete hudbu mnohem více, jen si musíte dávat pořádný pozor, abyste třeba nevběhli pod auto. Podání zvuku je tak parádní, že tu nenajdete žádné kompromisy, řešení aktivního potlačení hluku od B&O PLAY nijak negativně neovlivní výstup. Jedinou větší nevýhodou je, že při větším větru ho slyšíte dost nahlas, což je pak trochu kontraproduktivní.

05_beoplay_h9_test

Funkce však v interiérech funguje famózně, i když ji chcete využít třeba jen pro ztišení pracovního prostředí. Jen si představte, o kolik příjemnější je sedět v knihovně a neslyšet, jak někdo místo nadzvednutí židle šoupe jejíma skřípajícíma nohama po zemi… Nejlepším popisem pocitu, který při nošení máte, je slovo „videoklip“ – vizuální a hudební stránka jsou úplně odlišné a každá si jede po své ose.

Z pohledu komfortu nemáme žádné námitky. Polštářky na uši jsou z paměťové pěny a jsou potaženy jemnou jehněčí kůží, není tedy vůbec problém nosit sluchátka i dlouhé hodiny v kuse. Sluchátka vaše uši nijak nesvírají, rozhodně si nebudete stěžovat. Je to prostě super. Když se podíváme na baterii, má kapacitu 770 mAh a podle výrobce to stačí na 14 hodin přehrávání se zapnutým potlačením hluku. Nejde sice o žádnou rekordní dobu, ale na celodenní poslech hudby vám to spolehlivě vystačí. Kdybyste náhodou chtěli víc, můžete si koupit i náhradní baterku, kterou po vybití jedné jednoduše vyměníte.

06_beoplay_h9_test

Zastavme se i u kvality zvuku. Dánští vývojáři dokázali u H9 najít přesný střed mezi věrností podání a dobrým zážitkem z poslechu. Studiová sluchátka jsou sice skvělá, ale je pak složité se soustředit na cokoliv jiného, do kanceláře se tak nehodí. Naopak sluchátka s nadupanými basy jsou perfektní do posilovny, ale v jiných situacích jde spíš o utrpení. H9 zvládají oba extrémy skvěle skloubit a dostáváte přesné a detailní podání s velice příjemným použitím. Pro představu – když jsou studiová sluchátka filmy od Tarkovskije a basová sluchátka Transformers 4, pak jsou Beoplay H9 Interstellar. Má svá hollywoodská klišé, ale nepřebíjí konečný výsledek ze zážitku.

Největším překvapením pro nás u sluchátek bylo jejich bezdrátové provedení, resp. kvalita této technologie. Nebyli jsme schopni poznat rozdíl mezi použitím skrz Bluetooth a po připojení drátem (jelikož, jak jsme již psali, je v balení i jack-jack kabel). Pokud bychom byli úplně upřímní, skutečně jsme si nemysleli, že by se bezdrátový poslech mohl takto srovnat s kabelem. Omlouváme se všem, kdo tvrdil, že to půjde. H9 potvrdila, že je to možné – aby se ale stalo, muselo se dosáhnout kvality B&O PLAY.

07_beoplay_h9_test_fullwidth

Verdikt

Nebudeme si nic nalhávat, cena je vysoká. Když však vezmeme v potaz, že díky vyměnitelným částem vám sluchátka klidně vydrží až do konce života, budeme se na cenovku dívat trochu jinak. Když se zničí kabel, nahradíme jej. Když budou polštářky opotřebované, vyměníme je. Když se kapacita baterky povážlivě zmenší, vyměníme ji. Pak už sluchátka za větší investici rozhodně stojí.

08_beoplay_h9_test

 

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.