imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

beolit 17 test

Test B&O PLAY Beolit 17 – klasika se vrací


Už to pomalu vypadá, jako by se novinka od B&O PLAY objevovala každý den – přibližně před dvěma týdny jsme tu měli test Beoplay H4, a pravděpodobně toho neprozradíme moc, když řekneme, že právě testujeme i H9. Ke všemu se pak objevil nejnovější zástupce větších přenosných reproduktorů jménem Beolit 17. Na trh se dostává dnes a my jsme měli příležitost ho otestovat. Zde jsou naše pocity!

Když se začalo mluvit o příchodu Beolit 17, bylo to pro nás docela překvapující. Nezdá se to tak dávno, kdy jsme tu měli Beolit 15. Pak jsme si ale vše zkontrolovali a zjistili, že jsou to už dva roky od příchodu na pulty (no jo, čísla odpovídají rokům vydání…). B&O PLAY navíc nejsou jak jejich mateřská společnost Bang & Olufsen, jež využívá stejný design produktů po desetiletí.

Nakousli jsme už téma Bang & Olufsen, pojďme u něj chvíli zůstat a povědět si, kde se vlastně vzal Beolit. V roce 2012 byl vydán model Beolit 12, nešlo však vůbec o prvního nositele označení – už v roce 1938 se totiž na trhu objevil Beolit 39. Tehdy šlo ale o krásné stolní vinylové rádio. V dalších letech se objevovaly další modely se jmenovkou Beolit, vždy šlo o přenosná rádia. V osmdesátých letech pak byla řada zrušena, aby byla v současnosti oživena pro označení bezdrátových soundsystémů.

beolit 17 test

Vnějšek

Design zařízení bychom mohli v klidu označit za nesmrtelnou klasiku, od Beolit 12 – jednoho z prvních produktů s logem B&O PLAY – se toho skutečně příliš nezměnilo. Designérka Cecilie Manzová si pravděpodobně pomyslela, že není důvod opouštět prošlapanou cestičku svých předchůdců. Někomu se vzhled první generace může líbit více, i v případě Beolit 17 jde však o nádherný produkt.

Když už se bavíme o designu, Beolit 17 je dostupný ve dvou barevných variantách – světlejší (natural) a tmavší (stone grey). My jsme na test dostali tmavší variantu a vypadala skutečně parádně. Mřížka pokrývající většinu zařízení je opět zhotovena z hliníku, poutko je pak kožené a díky asymetrickému umístění při přenášení pěkně drží na místě.

Zařízení samotné má rozměry 23 x 18,9 x 13,9 cm a váží 2,7 kg. Po stránkách velikosti a hmotnosti tak jde o velice podobné zařízení jako u předchozích modelů – i když bychom bez měření přísahali, že je Beolit 17 lehčí. Ze zadní strany pak zmizela přihrádka na kabeláž – později v textu vysvětlíme, jak to bylo možné. Divíme se ale, proč tedy nakonec neudělali celou mřížku z jednoho kusu hliníku – to by bylo skutečně parádní.

beolit 17 test

Tlačítka na ovládání nalezneme v gumovém pásku na vrchní straně zařízení. Máme tu spouštěcí tlačítko, ovládání hlasitosti, párovací tlačítko a nově i pátý čudlík. Jmenuje se Connect a dostáváme se skrz něj k „inteligentním funkcím“ B&O PLAY. Prakticky to znamená programovatelné tlačítko, jež můžeme přiřadit třeba Siri nebo spuštění předem vybraného playlistu.

Funkci tlačítka lze nastavit v aplikaci Beoplay – kvůli aplikaci jsme museli aktualizovat samotné zařízení. V podstatě to funguje jako dálkový ovladač pro sluchátka, kdy můžete spustit, nebo stopnout přehrávání, nebo přeskakovat písničky. Beolit 17 můžete použít také jako budík. Zmáčknutím tlačítka můžete vypnout budík a nastavit a aktivovat Snooze. Bohužel lze jako zvuk budíku nastavit pouze naposledy hraná hudba, nebo jeden ze dvou nativních zvuků. Třetí funkce povoluje, nebo zakazuje ToneTouch, a čtvrtá funkce vám umožní pokračovat v poslouchání hudby, kterou jste naposledy poslouchali na svém telefonu. Pokud tyto extravagantní funkce na svém Beolitu 17 nechcete, lze je také kompletně vypnout.

beolit 17 test

Vnitřek

B&O PLAY skončil s používáním AirPlay už u Beolit 15. Ani tentokrát jej zde nenalezneme a musíme reproduktor připojovat pomocí Bluetooth – to je ale upřímně u přenosné varianty zařízení lepší řešení. Máme tu Bluetooth ve verzi 4.2, ale jestliže máme raději klasické připojení drátem, je tu i 3,5mm sluchátkový jack.

Nyní k tomu, co se nám stará o zvuk – je tu 14cm širokopásmový reproduktor, dva 10cm pasivní basové radiátory a tři 4cm výškové reproduktory. Opět je vše umístěno tak, že by nemělo hrát roli, z jaké strany se k zařízení postavíte. B&O PLAY tomuto efektu říká True360.

Beolit 17 má v sobě pochopitelně i baterii. Kapacitu výrobce nikde neuvádí, ale slibuje přehrávání 24 hodin v kuse. Na základě předchozích zkušeností však tento údaj platí spíš při používání pod polovinou maximální hlasitosti. Jestliže tak máte rádi hlasitější hudbu, vybije se vám reproduktor rychleji.

beolit 17 test

Zařízení je nabíjeno skrz USB-C port – zde rovněž přichází důvod, proč se Beolit 17 zbavil své přihrádky pro kabeláž. Důvodem je, že dostáváme externí USB-C adaptér, který je schopný dodávat 45 wattů. Nahrazuje tak vestavěnou nabíječku s externím kabelem. Beolit 17 využívá standardní metodu nabíjení, i když není tak rozšířená. Tento krok je skutečně praktický, pokud už vlastníte třeba nový MacBook Pro, protože pak můžete používat pro nabíjení i jeho nabíječku, případně reproduktor nabíjet přímo z notebooku. UBS-C funguje oběma směry, takže je možné Beolit 17 využívat i jako externí baterku, ale pochopitelně jen pokud máte odpovídající port na svém zařízení či adaptér. Dokonce skrz reproduktor můžete nabíjet i svůj MacBook Pro – samozřejmě ho nenabijete úplně, při práci jej dokonce ani neudržíte na stejné úrovni nabití, ale rozhodně vám prodlouží výdrž laptopu. (Ani tentokrát jsme se nedočkali dokonalého LED pulzu, o němž jsme měli celou kategorii v testu Beoplay A2 Active.)

Kvalita zvuku

Beolit se za kvalitu svého zvuku nikdy nemusel stydět, ani u Beolit 17 tomu není jinak. Reproduktor dokáže díky výše zmíněnému True360 vytvořit téměř dokonalý 360° zvuk. Pořád ještě člověk pozná, když si stoupne k zařízení zezadu (protože hlavní 14cm reproduktor je vepředu), ale výsledný efekt je hodně slušný. B&O PLAY na zařízení přidal i značku Bang & Olufsen Signature Sound, stejně tak to udělal třeba u Beoplay H4. Tento punc by měl zaručit nádherný a vyvážený zvuk.

beolit 17 test

To je více méně pravda, i když jsme mezi Beolit 17 a Beolit 15 nenašli příliš mnoho rozdílů. Dánští inženýři se jistě snažili, ale my jsme větší posun v kvalitě nezaznamenali – pozor ale, nejde o kritiku, spíš o to, že předchůdce měl už tehdy skvělé podání. Dokonce bychom se nebáli tvrdit, že jde o jedno z nejlépe hrajících zařízení ve své kategorii, o perfektní kvalitě designu už nemluvíme vůbec. Podání basů je hutné a silné, ale nesnaží se jimi vyhnat kvalitní středy a výšky, jak bývá obvyklé. Za to si rozhodně zaslouží palec nahoru.

Vedle kvality zvuku je na Beolit 17 parádní i hlasitost. Bez problému můžete reproduktor vzít na nějakou tu grilovačku na zahradě, zařízení vás určitě nezklame. Dokážete zvukem pokrýt celou zahradu, ale je pravda, že se při nejvyšších hlasitostech začíná ozývat drobné zkreslení a reproduktor se pak více opírá o basy. Je rovněž dobré sledovat úroveň baterie, protože hlasitá hudba z ní dokáže ukrajovat skutečně rychle. Nedokážeme si ale představit, kde byste reproduktor používali tak dlouho, abyste jej vážně dokázali vybít.

beolit 17 test

A nezapomeňte ani na funkci ToneTouch, která se stala znakem B&O PLAY: pomocí této funkce si můžete přes aplikaci Beoplay kompletně přizpůsobit zvuk Beolit 17. Představte si kruhovitý povrch, na kterém si přetažením tečky do příslušného segmentu (nebo změnou její velikosti) přizpůsobíte zabarvení zvuku. Čím dále ji pak posunete, tím silnější daný efekt bude – Warm, Excited, Relaxed, Bright. Těžko se popisuje, co přesně to znamená, ale Warm zvýrazní nižší tóny; Excited střední tóny; Relaxed vyvolá plošší zvuky; zatímco Bright zvýrazní vysoké tóny.

Jde o to, že pokud se vám nezamlouvá nativní zabarvení zvuku, protože vám přijde moc přebasovaný (nebo naopak málo), můžete si ho vyladit podle vašeho přání – v rámci zdravých mezí samozřejmě, pokud basy vyženete až moc nahoru, celý systém bude znít poněkud zvláštně. V aplikaci Beoplay můžete také spárovat dva Beolity 17 a dosáhnete tak efektního stereo zvuku. Můžete si tak v podstatě poskládat až moc „nabušený“ (a velice drahý) stereo systém. Neměli jsme sice po ruce Beolit 15, abychom mohli vyzkoušet podporu spárování dvou rozdílných generací, nicméně vzhledem k Beoplay A2 Active + Beoplay A2 (bohužel) předpokládáme, že to nebude možné.

beolit 17 test

Shrnutí

Vcelku se Beolit 17 příliš neodlišuje od svých předchůdců, takže pokud jste třeba vlastníkem dva roky starého modelu, určitě jej kvůli novince nemusíte házet do popelnice. Je tu několik praktických zlepšení (jako třeba nový systém nabíjení nebo tlačítko Connect) a design se stal ještě o kousek elegantnějším. Kvalita zvuku je opět skvělá, na tom se nezměnilo nic.

Jestliže jste se však začali porozhlížet po nějakém kvalitním a pořádném řešení přenosného reproduktoru (upozorňujeme, že období grilování se rychle blíží), pak byste rozhodně měli přemýšlet o dnes testovaném produktu. Za svou cenu – stejně jako u všech modelů Beolit ani tentokrát není levný – dostanete skvělý zvuk, nádherný design a perfektní kvalitu. Obrovským plusem je i fakt, že je Beolit 17 levnější než jeho předchůdce (i když rozdíl není ani zdaleka takový jako mezi 12 a 15) – místo původních 520 eur se cenovka zastavila na 480 eurech. Beolit 17 si budete moci na iStyle.cz zakoupit již zanedlouho.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.