imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Tim Cook: Augmentovaná realita je stejně dobrý nápad jako smartphone


CEO Applu evidentně chce, aby o každý věděl o tom, že se jeho firma o tuto technologii skutečně vážně zajímá. Je možné, že už pracují na AR zařízení?

Ve spojení s Applem se sousloví „augmentovaná realita“ objevuje stále častěji, Tim Cook o postoji firmy mluvil již mnohokrát – v AR vidí mnohem více potenciálu než ve VR. Sami jsme viděli na popularitě Pokémon GO, že augmentovaná realita skutečně dokáže hýbat masami, i když tedy šlo jen o jednoduchou hříčku využívající kameru telefonu.

01_tim_cook_and_his_love_for_ar

Na trhu s touto technologií zatím neexistuje příliš velká konkurence, je tak složité odhadovat, na čem přesně by mohli pracovat. Pravděpodobně nejznámějším současným zařízením s AR jsou HoloLens od Microsoftu, a to přestože je zatím firma neuvedla pro běžné spotřebitele. Kromě toho na pultech obchodů žádné zařízení, jež by člověk mohl každodenně využívat, nenajdeme. Nejsou tu ani žádné cenově dostupné AR brýle.

V rozhovoru, který dal Tim Cook Independentu, jasně vysvětlil hranici mezi AR a VR, ostatně jako vždy. Myslí si, že virtuální realita zavírá člověka mezi virtuální zdi, zatímco augmentovaná realita dělá pravý opak a netvoří žádnou bariéru v lidské interakci, což je pro Cooka klíčové.

Ohledně augmentované reality jsem skutečně nadšený, protože na rozdíl od virtuální reality, jež uživatele odstřihne od světa, umožňuje AR být uživatelům přítomní v realitě a snad jim i pomůže k lepšímu prožitku aktuálních momentů. Většina lidí se nechce před zbytkem světa uzamknout na dlouhou dobu, dnes to ani navíc úplně nejde, protože se řadě lidem dělá špatně. S AR nemusíte být zabraní do jedné věci, ale můžete být součástí světa a konverzací. To je hlavní, co ve mně rezonuje.

02_tim_cook_and_his_love_for_ar

Po podobném vyjádření není složité odhadnout, jakým směrem se Apple vydává. Tim v rozhovoru přirovnal augmentovanou realitu ke smartphonům. To však automaticky ještě neznamená, že Apple připravuje vlastní AR brýle – je totiž možné, že CEO Applu plánuje jako hlavní nástroj pro augmentovanou realitu využít iPhonu.

Beru to jako stejně velký nápad jako smartphone. Smartphone je pro každého, nemyslíme si, že by byl iPhone pouze pro určitou demografickou skupinu, stát nebo vertikální trh: je pro každého. AR je na tom svou velikostí podobně, je obrovská. Na AR se dívám stejně jako na křemík ve svém iPhonu – není to konečný produkt, ale je to klíčová technologie. Musí se toho ale ještě spousta objevit, než se technologie stane dostatečně dobrou pro mainstream. Myslím si, že je tu velké množství věcí, jež by člověku skutečně pomohly v každodenním, reálném životě. Proto jsem kolem toho tak nadšený.

03_tim_cook_and_his_love_for_ar

Technologická média jsou nyní rozdělena nad otázkou, na čem by tak Apple mohl pracovat. Někdo uvažuje o brýlích od Applu, jiní mluví o novém hardwaru a softwaru pro iPhony, který by augmentovanou realitu tvořil. Jiní zase myslí, že tajemné rozhovory s Timem Cookem mohou odkazovat spíše na Apple Car. Skutečně se těšíme, až Apple odhalí, co dosud skrývá – to nakonec není špatně, konečně by některá keynote mohla přinést něco opravdu překvapivého.

Zdroj: Independent

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!