imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Tipy, jak své kabely od Applu udržet déle naživu


Pravděpodobně každý už někdy viděl zničený či spáleny Lightning nebo další z typů nabíjecích kabelů od Applu, a to přestože se majitel snažil být skutečně obezřetný. Máme pro vás proto několik tipů, díky nimž nebudete muset pokaždé půlku výplaty nechávat za nové dráty.

Téma nekvalitních kabelů od Applu se čas od času objevuje, protože se většina kousků časem rozbije. Pochopitelně tu máme výjimky potvrzující pravidlo, kdy některým fungují kabely už dlouhá léta, a Apple tak mají rádi nejen za produkty, ale i právě za kabely. V podstatě můžeme mluvit o dvou typech lidí – o těch, kterým se kabely ničí na měsíční bázi, a těch, kteří s nimi žijí pohodové životy.

Tenhle už dlouho nevydrží.
Tenhle už dlouho nevydrží.

Často pak vídáme zástupce obou táborů vášnivě debatovat v diskuzích ve snaze přesvědčit druhou stranu, že právě jejich názor je jediným pravdivým. Je tu řada zástupců, kteří tvrdí, že Apple záměrně dělá své kabely nekvalitní. Kvůli tomu, že se každý kabel do roka zničí, a že se firma tímto způsobem snaží uživatele přesvědčit, aby přidali dalších pár dolarů na obrovský účet Applu. Druhá strana pak všechny přesvědčuje, že v životě nenarazili na rozbitou nabíječku, konektor nebo kabel.

Pravda se pravděpodobně nachází někde uprostřed. Apple vyrábí pěkné, na omak příjemné kabely, které však v nepřirozené pozici rády praskají. Každý jistě zná jiné dráty, které zvládnout držet stejný tvar klidně i dlouhé roky po rozbalení – no, kabely Applu takové nejsou. Kvalita Applu stojí peníze, proto je dobré s jejich produkty zacházet opatrněji. Níže se podíváme na pár tipů, jak zamezíte, aby vám kabely praskaly už po několika měsících používání.

Začněme s kabely pro iPhone. Jelikož je iPhone nejprodávanějším zařízením od Applu, většina prasklých, roztržených nebo prostě zničených kabelů bude pravděpodobně Lightning.

02_tips_on_how_to_keep_your_cables_alive_for_long

Jak můžete vidět na obrázku výše, nejhorší pro váš kabel je, když jej během nabíjení necháváte přeložený nebo zamotaný. Rozhodně se vyvarujte třeba ohnutí o 90°, tím snadno porušíte ochrannou vrstvu. Jestliže na podobné drobnosti nedáváte pozor, můžeme vám zaručit, že drát prostě více než několik měsíců nepřežije.

Dalším problémem je, když zařízení nabíjíte méně často a na pinech se vám Lightningu objeví černý povlak. Pro nastartování nabíjení pak musíte svůj konektor odpojit a připojit zpět.

03_tips_on_how_to_keep_your_cables_alive_for_long

Jak můžete vidět na obrázcích, piny prostě korodují, a důvodem může být voda, případně jiný čistící roztok, který se na konec kabelu mohl dostat kupříkladu položením na kuchyňskou linku. Jakákoliv tekutina může zapříčinit rezivění pinů. Jestliže se chcete podobnému typu poškození vyhnout, rozhodně si dávejte pozor na to, abyste svůj kabel nedávali na vlhká, případně vyloženě mokrá místa. Jestliže už svůj kabel zkorodovaný máte, můžete se pokusit rez odstranit pomocí suché kuchyňské houbičky. POZOR! Dělejte to velice opatrně, protože můžete svůj kabel kompletně dorazit.

Pojďme se nyní podívat na nabíječky Maců. Ať už jde o Magsafe, případně nedávno představené USB-C, musíte dbát na polohu kabelů i tady. Kabel pro iPhone je relativně levný, výměna nabíjecího kabelu pro Mac vyjde na mnohem větší peníze.

04_tips_on_how_to_keep_your_cables_alive_for_long

Dávejte pozor na to, abyste opět svůj kabel nemotali nebo nelámali v místě, kde je připojen k laptopu. Jestliže pak používáte notebook konstantně připojený doma nebo v kanceláři, kontrolujte při posouvání zařízení, v jaké pozici se kabel nachází.

05_tips_on_how_to_keep_your_cables_alive_for_long

Když pak berete nabíječku kamkoliv na cesty, je nutné dbát na správné namotání kabelu. Jeden z nejlepších nápadů, který Apple u svých nabíječek představil, jsou malé pacičky – ty však paradoxně bývají hlavní příčinou problémů, protože kabel přirozeně lámou. Namotání kolem samotné koncovky nabíječky také moc nepomáhá. Ideální je tak smotání kabelu úplně mimo koncovku, takto pak nabíječku vložit do batohu (jak můžete vidět na obrázku níže).

06_tips_on_how_to_keep_your_cables_alive_for_long

Jestliže budete dodržovat naše doporučení, mohou vám kabely od Applu vydržet celou věčnost, a to ať už jde o Lightning kabely, nabíječky pro Mac nebo třeba i sluchátka od Applu.

Je pravda, že by Apple prostě mohl začít vyrábět bytelnější kabely z odolnějšího materiálu, ale cenou by pak byla ztráta pěkného, bílého kabelu příjemného na dotyk. Řešením je tedy to, že se o kabely budete během používání či skladování starat s trochu větší opatrností.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!