imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tipy pro produktivnější používání Pages


Díky svým obrovským možnostem je alfou a omegou textových editorů Word od Microsoftu. Ale jako vždy, i na tohle je aplikace… Pages. Většinu běžných úkolů navíc zvládne jednodušeji než jejich velký bratříček. Abyste při používání dosáhli na perfektní harmonii, je dobré znát pár triků.

Většina nových uživatelů Macu okamžitě po přechodu z Windows na své přístroje automaticky instalují Microsoft Word. A i když by pro jejich účely byly stejně dobré Pages, síla zvyku je táhne k Wordu, není tak divu, že je textový editor oblíbený i na OS X. Program od Microsoftu navíc zvládne úplně všechno a kompletně zvládne naplnit i ty nejneobvyklejší požadavky uživatelů. V průběhu minulých desetiletí se navíc podařilo udělat z přípony .doc(x) základní formát dokumentů všude po světě. Když někomu posíláte dokument, s příponou .doc se nemusíte bát, že by ho neotevřel. Software od Microsoftu je navíc využíván ve většině firem, ve školách, v kancelářích, prostě všude. Proč tedy používat Pages?

01_tips_for_more_productive_pages_use

Když jsem si koupil svůj první MacBook, pokusil jsem se zůstat u vlastních programů Applu a zůstal tak i u Pages. Prvním a hlavním důvodem pochopitelně bylo, že jsou zdarma. Pokud máte kterýkoliv počítač od Applu, iWork Suit dostanete zdarma. Získání Office legální cestou (to znamená koupit, jak už se naštěstí stává standardem) vyjde na docela dost. Pokud software skutečně potřebujete, není nic špatného na investici, ale jestliže nechcete využívat jeho pokročilé funkce, je zbytečné vyhazovat peníze navíc. Pages jsou navíc na Macu rychlejší a lépe optimalizované. Posledním důvodem je čistota a přívětivost uživatelského prostředí. Miluji možnosti formátování na bočním panelu – je pro mě velice důležité, že se zde objevují jen tlačítka, která skutečně potřebuji.

Zásadně to ulehčuje psaní a formátování. Na druhou stranu používání více pokročilých funkcí může nováčkovi pěkně zavařit. V nabídkách je nenajdete tak, jak byste ze zkušenosti s Wordem očekávali. Často se schovávají v různých podnabídkách. Ano, když se podíváte po internetu a zjistíte, kde přesně se nachází, uvědomíte si, že jsou mnohdy umístěny logičtěji než u softwaru od Microsoftu. V tomto článku vám ukážeme pár tipů a triků, jak být produktivnější během používání Pages.

02_tips_for_more_productive_pages_use

Automatické aktualizování obsahu

Než jsem přišel na vysokou školu, nikdy jsem tabulku s obsahem nepotřeboval. Ale pak přišly problémy. Nejdřív člověk může zkoušet ruční přepisování nadpisů a čísel stran. To je však jednoduše strašné – jak prací, tak úpravou a hlavně přístupem.

Výsledek může vypadat nějak takhle.
Výsledek může vypadat nějak takhle.

Jak ale tušíte, stejně jako u Wordu i v Pages existuje elegantní způsob řešení. Stačilo pár vteřin se strýčkem Googlem, a bylo to. Je to dokonce o dost jednodušší, než byste si mohli myslet. Stačí také jen používat ve svém textu nadpisy a vše je připraveno k použití.

K tomu v pravém horním rohu najděte záložku „Format“ a klikněte na ni; v podmenu vyberte „Paragraph Styles“. V seznamu vidíte všechny běžné styly, případně můžete snadno doplnit vlastní. Abyste svůj vlastní vytvořili, kliknete na malé plusko vpravo nahoře. Svůj styl nyní pojmenujte a přiřaďte mu zkratku v záložce „Shortcut“.

04_tips_for_more_productive_pages_use

Takhle si můžete připravit různé styly pro své nadpisy, podnadpisy a další. Jakmile máte hotovo, stačí vždy jen vybrat část textu, kliknout na přiřazenou zkratku a vše se samo naformátuje podle vašeho nastavení. Jakmile jste vše udělali, zbytek je na Pages.

05_tips_for_more_productive_pages_use

Otevřete v horní listě záložku „Insert > Table of Contents > Document“. Vše se připraví samo. Je tu zde i tabulka pro úpravy stylů odstavců, velikosti, řádkování apod. Můžete zde vybrat i číslování či dělení. Je to snadné a automatické. Čísla stránek lze navíc rozklikávat, i pokud následně vygenerujete dokument v .pdf. Kouzelné!

06_tips_for_more_productive_pages_use

Změna číslování stran

Když se vám do ruky dostanou formální dokumenty či práce, zjistíte, že se úvodní části zpravidla nečíslují. Číslo stránky nenajdete na titulní straně, ale ani třeba na straně s obsahem nebo bibliografií. Naopak vše ostatní číslování potřebuje. Člověk tak musí najít řešení, jak přidávat rozdílná záhlaví či zápatí. Naštěstí je i tohle s trochou snahy lehce řešitelné.

Kliknutím na „View“ v pravém horním rohu si můžete vybírat mezi náhledy. Jestliže váš dokument obsahuje více než jednu stránku, ukáže vám to větší hlavní stranu a zbytek ve zmenšených náhledech níže. To tvoří tzv. Section či Sekce. Problémem je, že záhlaví a zápatí se shodují v rámci každé této Sekce.

07_tips_for_more_productive_pages_use

Abyste se s problémem vypořádali, je zde opět podobný postup jako u Wordu – musíte udělat rozdílné Sections. Jednu pro titulní stranu, jednu pro stránku s obsahem… a tak až do místa, kde již číslování chcete normálně. K vytvoření nové Section klikněte na „Instert > Section“. V náhledové listě uvidíte, že je první stránka Sekce větší než všechny následující. Vytvořte si tolik Sekcí, kolik potřebujete s různými záhlavími či zápatími.

Ty stránky, kde číslování nechcete, prostě vynecháte. A kdybyste chtěli třeba pro každou Sekci zvláštní číslování? Kliknete na „Document“ v pravém horním rohu a vyberete konkrétní „Section“. Zde pak můžete nastavit synchronizaci pomocí „Matching previous section“, případně vynechat číslování první stránky zatrhnutím „Hide on first page of section“. Můžete vybrat formát i návaznost číslování tak, jak potřebujete. Prostě tady zvládnete definovat každou drobnost.

08_tips_for_more_productive_pages_use

Důležité je plánování. Mnohem jednodušší je vytvoření jednotlivých sekcí již na začátku, vkládání do hotového textu může být zbytečně zamotané. Vytvořené Sekce můžete v levém bočním panelu přetahovat, tabulku s obsahem tak můžete třeba ze začátku hodit na konec dokumentu. Když už mluvíme o tabulce s obsahem, je dobré ji vložit jako Sekci na úplném začátku pomocí „Insert > Table of Contents > Section“.

Vlastní šablony

Když tvoříte nový dokument, Pages vám nabídnou řadu různých šablon. Většina z nich je nádherná a jejich použití je opravdu snadné. Občas ale chcete použít něco úplně jiného.

09_tips_for_more_productive_pages_use

Třeba při tvorbě textů pro iMagazín rád zvýrazňuji titulek pomocí jiné barvy a skrz použití fontu s velikostí 18px, perex pak chci mít zvýrazněný s řádkováním 1,5 a fontem o velikosti 12px. Na to pochopitelně žádná šablona v Pages není a musel jsem si ji tak vytvořit sám. Tady je tak pro vás užitečný trik.

Když si ve svém dokumentu naformátujete text přesně podle svých představ, stačí jen kliknout na „File > Save as Template“ a od teď vždy tuto šablonu naleznete v možnostech. Výběrem šablony se vždy nahraje kompletní text a vám jen stačí, abyste ho přepsali a už si nelámali hlavu nějakým formátováním. Mluvíme tady ale o Applu, pojďme to tedy ještě trochu vyšperkovat.

10_tips_for_more_productive_pages_use

Tyto šablony mají jednu nevýhodu – je to v podstatě to samé, jako byste neustále otevírali a přepisovali jeden a ten samý dokument. V originálních šablonách Pages jakmile kliknete na tělo dokumentu, celý text se okamžitě označí a vy jej přepisujete rovnou. A navíc je lepší přepisovat Lorem impus než svůj vlastní text či myšlenku neustále dokola.

Abyste vytvořili univerzální šablonu, nejdřív najděte Lorem impus, následně jej naformátujte podle svých představ. Po zvolení jednotlivých částí (titulek, perex, tělo) klikněte na „Format > Advanced > Define as Placeholder Text“. Pages od teď začnou brát každou z jednotlivých částí jako formátované zástupné symboly a budou se chovat tak, jak bylo výše popsáno. Tvorbou vlastních šablon pak ušetříte hromadu času.

11_tips_for_more_productive_pages_use

Doufáme, že se vám pár dnešních tipů bude hodit. Jestliže máte své oblíbené funkce v Pages, rozhodně se o ně podělte v komentářích. Rozhodně však o Pages minimálně uvažujte, pro většinu případů úplně dostačují, navíc jsou uživatelsky přívětivější. Klíčová věc na konec – nezapomeňte konvertovat dokumenty i pro naše milé non-Mac-friendly přátele.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!