imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Tohle je důvod, proč bylo včerejší oznámení kolem Macu Pro zvlášť důležité


S velkou radostí jsme včera večer psali o tom, že se Mac Pro konečně dočkal updatu. Je to důležité hned z několika důvodu – prvním z nich je, že jde o jeden z nejkrásnějších počítačů od Applu vůbec, druhým pak, že Apple skutečně nezapomněl na profesionální uživatele.

Dekády trvající tradice včera skončila. Apple vystoupil a promluvil o tom, co udělal špatně a jak pracuje na nápravě těchto chyb. Nikdy předtím jsme se něčeho podobného nedočkali, firma je spíš známá svou taktikou tajností a překvapení. Teď je nicméně v nové situaci (resp. se do ní Apple sám dostal), kde neměl jinou možnost než upřímnost.

686 dní. Šest set osmdesát šest dní se naprosto nic nestalo kolem produktu, který vzbudil mezi profesionálními uživateli, pro něž byl Mac Pro vytvořen, obrovskou vlnu nadšení. Není proto divu, že se právě od této skupiny zvedala stále větší vlna zklamání, poslední dobou jsme se dočkávali spíš nových emotikon nebo sice tenčích, o nic však silnějších MacBooků Pro. Mac Pro se stával prvním argumentem nespokojených zákazníků, kteří chtěli ukázat, že Applu na profesionální sféře už nezáleží a že mu jde pouze o větší zisk.

01_the_most_important_aspects_of_the_mac_pro_update

Apple pochopitelně napětí cítil také, přitom rozhodně neměl v plánu profesionální uživatele opustit. Začali pracovat na něčem novém, nebo spíše na tom chtěli začít, ale narazili na zásadní problém – základní koncept Macu Pro. Nejde o fakt, že by byl špatně navržený – v konečném součtu jde o mistrovské dílo. Svět technologií se však ubíral jiným směrem, než kterým původní návrháři počítali.

Mac Pro měli uživatelé vylepšovat a upravovat skrze externí periferie a zařízení s Thunderboltem. Jak dnes víme, nic s toho se však nedělo. Ještě před několika lety si Apple myslel, že se budoucnost skrývá ve dvou slabších grafických kartách, přičemž při nutnosti vyššího výkonu by se obě karty postaraly o dostatečný výkon. Trh se však vydal zcela jinou cestou a o většinu hlavních úkonů stará právě velice silné GPU. Další nevýhodou byl paradoxně nádherný design zařízení, jelikož takto kompaktní zpracování dělalo velké potíže při jakékoliv výměně komponentů.

02_the_most_important_aspects_of_the_mac_pro_update

Po dlouhých hodinách debatování se nakonec management rozhodl, že se koncept Macu Pro kompletně předělá. Vývojáři a designeři přišli s jednotlivými plány a brzy se zjistilo, že v roce 2017 se nic nestihne. Apple tak čekala důležitá volba – buď zůstane věrný své tradici, vše bude držet pod pokličkou, a jakmile bude projekt příští rok hotový, rozjede pořádný hype; nebo přizná, že byl původní koncept krok špatným směrem a prozradí, že pracuje na nápravě. Apple se rozhodl pro druhou variantu, podle nás správně. Kdyby čekal ještě delší dobu, Mac Pro by se updatu nedočkal třeba i tisíc dní, navíc bez jakéhokoliv náznaku, že se pracuje na něčem novém. To by byl pro řadu profesionálů dostatečný důvod k tomu, aby zařízení s jablíčkem opustil a přešel ke konkurenci.

Apple pozval pět novinářů, se kterými na schůzku dorazili Phil Schiller, Craig Federighi a John Ternus (vice prezident vývoje hardwaru pro Mac a iPad). Jedním z pozvaných žurnalistů byl John Gruber, redaktor, věrohodný zdroj a zakladatel Daring Fireball. Na celé povídání jsme se mohli podívat z jeho pohledu, přičemž nám odkryl hned několik zajímavých informací.

První z nich jsou data o poptávce profesionálních počítačů. Zástupci Applu prozradili, že jejich vlastní výzkum ukazuje, že hned 15 % uživatelů jejich zařízení používá pravidelně alespoň jednu profesionální aplikaci. Tím jsou myšleny editační programy videa či zvuku, programy pro střih videa a další grafické práce nebo třeba programy na tvorbu softwaru. Dalších 15 % přitom nepoužívá tyto programy pravidelně, ale použije je alespoň několikrát do měsíce. To znamená, že hned 30 % všech uživatelů je potenciální cílová skupina zařízení s přídomkem Pro.

03_the_most_important_aspects_of_the_mac_pro_update

Dále jsme se dozvěděli, že jsou prodeje Maců rozděleny na 20 a 80 % mezi stolní počítače (iMac a Mac Pro) a laptopy. Pochopitelně ve prospěch notebooků. Dvacet procent u stolních počítačů je pro nás i tak docela překvapující, odhadovali bychom ještě méně. Dokonce i profesionálové totiž často upřednostňují laptopy, až potom přichází na řadu iMac, jako poslední v řadě pak Mac Pro. Jedinou konkrétní informaci, kterou zástupci Applu kolem prodejů Maců Pro prozradili, je, že se na prodejích všech Maců podílejí procentem s jednou cifrou. Jestliže pak naše odhady nejsou úplně mimo, půjde o číslo blíž jedničce než devítce…

Z toho všeho plyne velice důležitý výsledek. Máme tu 30 % více méně profesionálních uživatelů. 80 % všech uživatelů používá laptop, a ti, kteří dají přednost stolnímu počítači, preferují iMac. Jen velice malá, skoro zanedbatelná část pak sáhne po Macu Pro. Přesto však Apple tuto produktovou řadu nehází přes palubu a pracuje na jejím skutečném vylepšení. To znamená, že jim na vlastních zákaznících záleží a že by měl každý možnost naplnit své požadavky výběrem jednoho z Maců. Jednoduše mohli Mac Pro zaříznout, jelikož výnosy z nich jsou (kvůli velkému množství investic do vývoje) skutečně malé. Neudělali to, právě naopak.

To je asi nejdůležitější výsledek včerejší zprávy.

Koncept dalšího Macu Pro.
Koncept dalšího Macu Pro.

Gruber se podělil ještě o několik zajímavostí, které během schůzky zazněly:

  • Jeden z redaktorů nadhodil otázku, co se stane s Macem Mini. Shiller odpověděl, že jde o důležité zařízení jejich produktové řady a že ho určitě nezaříznout, ale že není víc co říct.
  • Federighi prozradil, že vycházejí z dat stažení Xcode, jelikož je pravděpodobné, že vývojáři softwaru patří mezi největší profesionální cílovku Applu.
  • U novinářů stále rezonuje téma kolem „vyrobeno v U.S.A.“ a na každém z eventů se o něm mluví. Apple se k tématu vyjádřil s tím, že zatím nejsou připraveni o něm mluvit, ale později by velice rádi prozradili víc.
  • Automatizace a možnost skriptování je podle Federighiho pro firmu prý „velice důležitá“ (pozn. red.: O to větší škoda je, že se Apple zbavil jednoho z mistrů tohoto oboru.)

Vše tedy nakonec zakončeme slovy Grubera: Činy mluví hlasitěji než slova, ale slova včera vyřčená zní hodně dobře.

Zdroj: Daring Fireball

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!