imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Pozvánky na říjnovou Keynote jsou tu

Sledujte událost s námi!

Tři velké inovace Applu


Apple má čtyřicetiletou historii, což pro někoho může být drobným překvapením, jelikož jde o moderní firmu přinášející nejnovější technologické trendy. Jak se však daří společnosti, jež je mezi námi takovou dobu, držet krok s aktuálními trendy? Přece inovacemi!

Zaprvé si musíme ujasnit, co inovace znamenají. Téma jsme rozebírali už v našem článku, kde jsme mluvili o tom „být první“, případně když jsme se dívali na strategie Applu. Otázka se sama nabízí – vynalezl vlastně Apple něco? Kdybychom brali to slovo nejstriktněji, jak jen to jde, tak ne. Inovace a vynalézání totiž není to samé.

Pokud bychom otevřeli první iPhone, na první pohled je jasně vidět, že nejde čistě o vynálezy Applu. Na druhou stranu objevení těch nejlepších součástek, vymyšlení ideálního složení a vytvoření něčeho skvělého, to jde daleko za kvalitu jednotlivých částí. Jde o umění. Stejně jako když nejlepší kuchaři používají pro svá jídla koření, která však pochopitelně nevmysleli – stále však připravují skvělá jídla, jež dosud světlo světa neviděla.

Je zároveň špatně říkat, že by Apple nic nevymyslel. O nové patenty si žádá prakticky denně. Mnoho lidí to ale bohužel nezajímá – samotný patent či nápad nic neznamená. Až když přijde kvalitní kuchař a připraví z nápadů skvělý výtvor, v tu chvíli začne něco znamenat.

Úvod byl nutný pro to, abychom si ujasnili, že náš seznam obsahuje inovace věcí, které však již předtím někdo vymyslel. Apple z nich však udělal něco, co pro jejich další existenci znamenalo nejvíce. Pojďme se podívat na historické produkty, jež se staly největšími inovacemi sedmdesátých a osmdesátých let.

Osobní počítače

Jako první osobní počítač (PC) bereme Personal Computer od IBM, jenž se na trh dostal v roce 1981 a poprvé nesl jméno, jež se stalo pojmem. Nicméně trh už fungoval déle, v roce 1975 totiž díky Dr. Henrymu Edwardu Robertsovi přišel Altair 8800. V té době Steve Wozniak tvrdě pracoval na Apple I, který byl představen v červenci roku 1976. Šlo o zcela jiný přístup ke spojení mezi uživatelem a strojem, než tomu bylo u Altairu. Apple I se svými několika sty kusy spadá spíše do kategorie vynálezů. Skutečná inovace však přišla v roce 1977 s představením Apple II – stroje, který se zasadil o obrovské rozšíření osobních počítačů. Rozhodně pak zajistil Applu zápis zlatým písmem do historie informačních technologii.

GUI

Původním vynálezcem GUI (neboli grafického uživatelského rozhraní) byl Douglas Engelbart, inženýr na Stanford Research Institute. Svůj vynález publikoval v roce 1968. Tehdy jeho okna, ikonky a ukazatele znamenaly něco skutečně nového. Xerox PARC nápad převzal a v roce 1970 vytvořil první skutečně GUI. V roce 1979 navštívil Xerox Steve Jobs, jehož vývoj natolik zaujal, že okamžitě začal pracovat na vlastní verzi. V roce 1984 vyšel Macintosh, v roce 1985 pak Windows 1.0.

Myš

Další inovace může být také spojena s Macintoshem z roku 1984. V šedesátých letech vymyslel ten samý Douglas Engelbart i myš. Prvním počítačem, který novinky využil, byl Xerox Star vydaný v roce 1981. Mnoho lidí však periferii nebralo vážně, dokud ji nepředstavil Apple. Jednou pro vždy se z myši stala základní součást počítačů. Spolu s periferií bylo pochopitelně nutné vydat i GUI. Do té doby uživatelé komunikovali s počítačem skrz příkazové řádky – Apple prostě ukázal elegantnější řešení.

Pochopitelně bychom mohli v našem výčtu pokračovat dále. Myslíme si ale, že jsme vybrali tři nejdůležitější inovace, jež z Applu udělaly firmu takovou, jaká dnes je. Co je podle vás největším úspěchem Applu?

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.