imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

vývojář swiftu odchází tesla

Tvůrce Swiftu přechází pod Teslu


Apple opouští další důležitá osoba. Chris Lattner (na fotografii) opouští společnost z vlastní vůle, což se nedalo říct o Sal Soghoianovi. Tým Xcode bude pracovat na autonomních automobilech Tesla.

Chris Lattner, vynálezce Swiftu a vedoucí týmu Xcode, včera oznámil, že opouští Apple. Pokud vám Swift nic neříká, jde o programovací jazyk představený na WWDC 2014, který přešel pod open source a stal se vývojářským jazykem pro iOS a macOS. Důležitost jazyka jsme shrnuli v následujících větách:

Podle nás byla tato dvě oznámení (Swift a Metal) na WWDC vůbec nejdůležitější, jelikož se vývojářům připomnělo, že na ně nikdo nezapomněl, a nyní se mohou vydat po nové cestě. V Applu ví, že musí být na vývojáře hodní, protože jednou z výhod oproti konkurenci je stále počet kvalitních aplikací. […] Stručně řečeno jde o výhodnou situaci pro obě strany, jelikož vývojářům se dostalo nových nástrojů pro pohodlnější a příjemnější vývoj a uživatelé si mohou užívat výborně zpracovaných 3D aplikací.

vývojář swiftu odchází tesla

Tudíž muž, který toto celé vymyslel, opouští koncem měsíce společnost. Navíc byl Lattner v Applu něco jako veterán, jelikož se k němu připojil již v roce 2005. Na jeho místo nastoupí Ted Kremenek, který momentálně zastává funkci senior manažera programovacích jazyků.

S radostí mohu oznámit, že mé místo vedoucího projektu Swift převezme Ted Kremenek a postará se o administrativu a vedení Swift.org. Dostane se mu tím uznání a odráží mé rozhodnutí opustit na konci měsíce Apple a hledat příležitost jinde. K tomuto rozhodnutí jsem nedošel snadno a rád bych, abyste všichni věděli, že jsem nadále plně oddaný Swiftu. Rád bych zůstal aktivním členem Swift Core týmu a přispíval do vývoje.

Vše špatné je k něčemu dobré: Lattner neopustí dle svých slov své milované dítko úplně. Mimo jiné nám prozradil, že se pracuje na Swiftu 4, ovšem vydání již bude pod Kremenekovým jménem a pravděpodobně k němu dojde na WWDC v květnu. Do té doby můžeme očekávat debut Swiftu 3.1 přislíbeného na letošní jaro.

vývojář swiftu odchází tesla
Craig Federighi představuje nový programovací jazyk.

Jedinou otázkou tak zůstává, co Lattner myslí pojmem „hledáním příležitosti jinde“. Ačkoliv ve svém prohlášení o žádných jiných příležitostech nemluví, jeho budoucí zaměstnavatel se vůbec nestyděl. Tesla svého nového kolegu přivítala s plnou radostí.

„Rádi bychom přivítali Chrise Lattnera, který se k Tesle připojí jako viceprezident pro autopilotní software. Chrisova reputace jako vynikajícího programátora je dobře známá. Do Tesly přichází po 11 letech v Applu, kde se staral o vývoj Swiftu, programovacího jazyka pro vývoj aplikací pro platformu Applu. Navíc jde o jeden z nejrychleji rostoucích jazyků pod Linuxem.“

Pro Apple jde o obrovskou ztrátu, obzvláště když tuto pracovní sílu získá jeden z jeho rivalů. Nejde přitom o první podobnou událost, jelikož už dříve Tesla společnosti přebrala Davida Erharta, bývalého ředitele kvality. Situace se dostala do takového stavu, že jde v podstatě o náborovou válku a v tuto chvíli se zdá, že Tesla vyhrává. Podle Elona Muska nabírá Tesla pětkrát tolik lidí z Applu než naopak.

elon musk
Elon Musk, CEO Tesly.

Tak či onak máme pro Apple jednu radu:

Dej si pozor na Teslu a na to, co na Tebe chystá.

Zdroj: 9to5mac a Cult of Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!