imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

Ukaž mi svůj telefon a řeknu ti, jaký jsi


Přemýšleli jste někdy nad tím, proč je na internetu tolik debat a hádek o tom, který smartphone či operační systém je lepší? Je skutečně tak důležitá otázka, které značce jste dali svou důvěru? Co když vám řekneme, že za tím může stát naše vnitřní já, kde jsme stále ještě jeskynní lidé? Ano, vy i my.

Následující fenomén asi nemusíme dalece popisovat – moderní, civilizovaná společnost plná inteligentních lidí opouští svůj rozum, aby se všichni pustili do nenávistných hádek na téma, který telefon je nejlepší, po jakém smartphonu sáhnout a proč je ten či onen operační systém tím pravým.

Uživatelé Applu jsou často označováni jako příliš sebevědomí, přičemž jediný důvod, proč si iPhone kupují, je jakýsi pocit vyšší třídy, zatímco jen nákupem zbytečně drahých zařízení odkrývají svou naivitu. Naproti tomu jsou prý uživatelé Androidu zase na druhé straně barikády – nešťastní lidé, kteří nemají peníze, ve skrytu duše touží po iPhonu, ale nemohou si ho dovolit. Zařízení vše kopírují od Applu a neváhají prodávat osobní data s úsměvem na tváři.

Když se na otázku však podíváme vážně, tak s trochou nadsázky jsou někteří z hádajících se ochotni kvůli debatě zničit přátelství. Jaký je ale skutečný důvod? Krátkou odpovědí je fakt, že jsme ještě úplně nedokončili proces evoluce a máme v sobě stále pračlověka, který nosí kožené sukně a běhá po pláních s kamennou sekyrou.

Pračlověk s iPhonem

Patřit do skupiny je jedním z hlavních pilířů lidské přirozenosti. Jsme sociálně založení tvorové, nejlépe fungujeme při práci ve skupinách. Dnes má tento fakt pochopitelně menší roli, ale v dobách, kdy jsme si pro jídlo ještě nemohli skočit do obchodu, záviselo naše přežití na skupině. Jeden člověk mohl jen stěží ulovit mamuta, když se však tento jedinec zapojil do skupiny dalších, mohl žít mnohem lepší život sdílené zodpovědnosti.

Důležitým prvkem skupinové soudržnosti je vymezování se od ostatních skupin. Toto odlišování může mít jako příčinu řadu různých emocí, v extrémních případech i antipatii či agresi. Naše mozky jsou na podobné kmenové rozdělení zvyklé, naše zpracování informací je zásadně ovlivněno ve chvíli, kdy jde o skupiny.

V podstatě popíráme sebe samé, protože soudržnost skupiny je důležitější než cokoliv jiného.

Když se například o skupině, v níž nejste, dostanete pozitivní i negativní informace, snadněji si zapamatujete ty špatné věci. V hlavě prostě odstraníte informace, jež by mohly jinou skupinu dělat lepší – takové myšlení by totiž oslabilo soudržnost vaší skupiny, což by nakonec vedlo přímo do chřtánu šavlozubého tygra.

Faktem je, že se nám do dneška nedaří tento vštěpený systém odstranit. Nezávisle na rizicích jsme naprogramování nenávidět všechny, kteří nepatří do našeho kmene. To znamená dvě skupiny – uživatelé Androidu a uživatelé iOS. Ty navzájem fungují jako dva znepřátelené kmeny v době kamenné. Alespoň to v rozhovoru o psychologické stránce fenoménu vysvětlil Mark Coluson, profesor londýnské Middlesex University.

Ukaž mi svůj telefon a řeknu ti, jaký jsi

Výše popsaná teorie dokonale vysvětluje psychologické pozadí za neustálými souboji v diskuzích. Neříká ním však, v čem tkví principy těchto skupin. Proč někdo zvolí Android a proč někdo iPhone?

Výzkumný tým na University of Lincoln’s School of Psychology uvedl práci, v níž popisují jistou spojitost mezi osobnostními rysy či preferencemi a volbou smartphonu. Heather Shawová, vedoucí výzkumu, řekla následující:

Je stále evidentnější, že se smartphony stávají jakousi digitální miniverzí uživatele samotného a mnoho z nás nemá další lidi rádi proto, že nám o nich telefony prozrazují tolik.

Přestože své šetření neprováděli na velkém vzorku, dokázali rozklíčovat několik osobnostních rysů, které rozhodují o výběru operačního systému. Jedním z nich je pokora, druhým pak upřímnost. Ani jeden z nich se mezi uživateli iPhonu příliš nevyskytoval.

Ještě jednou je však potřeba připomenout, že jde o výzkum relativně malého vzorku lidí. A ačkoliv zde existuje jistá korelace mezi osobnostními rysy a volbou iPhonu, nejde o obecně aplikovatelnou vazbu. Pro vážnější závěry by bylo potřeba provést zásadně větší šetření.

Další práci vytvořil Friedrich M. Götz, profesor německé University of Konstanz a anglické University of Cambridge. Rozhodl se tak kvůli obavě z toho, že by aplikace vytvořené pro sběr dat u jednotlivých platforem mohly mít zásadní vliv na nepřesnost výsledků. Naštěstí nebude potřeba vytvářet zcela novou vědeckou metodologii. Práce mimochodem potvrdila, že uživatelé Androidu jsou mnohem otevřenější než uživatelé iOS.

Profesorův závěr odpovídá na otázku, kterou jsme si položili hned na začátku. Co rozhoduje o tom, zda si uživatel vybere iOS, nebo Android?

Jde spíše o sociálně-demografické faktory než o osobnostní rysy.

To znamená, že hlavními determinanty volby jsou věk, pohlaví, příjem a další sociální aspekty. Vliv osobnostních rysů je v porovnání s tím prakticky zanedbatelný.

Závěr

Jaký je tedy závěr? Že neexistují žádné základní rysy, kvůli kterým bychom měli druhou stranu barikády bombardovat. Alespoň, když se bavíme o volbě smartphonu. Obě skupiny zahrnují uživatele s podobnými charakterovými rysy, nikdo není chytřejší nebo hloupější, nikdo není zdatnější nebo šikovnější. Pokud bychom byli úplně upřímní, jediným důvodem hádek do krve je fakt, že bychom bez této mentality vyhynuli již před několika tisíci let.

Zdroje: Brainfodder, Journals.plos, BandwidthBlog

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.