imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Pozvánky na říjnovou Keynote jsou tu

Sledujte událost s námi!

V USA byla zrušena internetová neutralita


Přestože novinka Evropu přímo nezasáhne, jde o zcela zásadní rozhodnutí, které se kolem internetu v USA odehrálo. Co je to internetová neutralita, co její zrušení znamená a jaké budou následky?

Pojďme začít se samotným termínem internetové neutrality, jelikož jde o často skloňované téma, ne každý však přesně ví, o co se jedná. Internetová neutralita zavazovala poskytovatele internetu, aby měli stejné podmínky pro veškerý online obsah a služby. Když se na to podíváme přesněji, mají poskytovatelé internetu zakázáno preferovat jakýkoliv online obsah či služby za účelem finančních či strategických zájmů.

Co přesně „preferování“ znamená? Třeba to, že se některé weby načítají rychleji než druhé. Nebo že vám jde na některých webech přehrávat video v 1080p, zatímco jinde rychlost dostačuje jen na 480p. Záměrně by tak mohlo docházet třeba ke snižování využitelnosti služeb a stránek konkurence.

Za dosavadních pravidel nemohl přijít třeba Netflix za operátorem s tím, že mu dá 100 milionů dolarů, když HBO GO pojede poloviční rychlostí.

Internetová neutralita bych ochraňována skrze přísné regulace americké vlády. Abychom byli přesnější, starala se o to Federal Communications Commission, jež vznikla v roce 2015. V té době v ní měli většinu Demokraté. V posledních letech se však pozice změnila, demokratického prezidenta Obamu nahradil republikánský zástupce Trump. Pětičlenná rada Komise se pak přesunula z převahy Demokratů v prospěch Republikánů. Hlavou Komise je Ajit Pai, kterého jsme v minulosti zmiňovali ve spojení s případem iPhonu a FM rádia.

Na včerejší schůzi FCC se projednával Paiův návrh na zrušení internetové neutrality, návrh nakonec prošel, čímž internetová neutralita skončila.

Ajit Pai

V praxi to znamená, že může kterýkoliv poskytovatel internetu dělat obchodí dohody, na základě nichž omezí rychlost nebo fungování konkrétních online služeb či stránek. Jediná podmínka je, že o podobné dohodě musí uživatel vědět – když se tak poskytovatel rozhodne omezit třeba YouTube, uživatel dostane informaci. Případ pochopitelně není černobílý, obě strany mají své zájmy.

Ti, kteří stojí proti zrušení internetové neutrality, mluví o omezení svobody, manipulaci internetu, politických tlacích a možnosti velkých společností diktovat či objednávat způsob myšlení. Jestliže zjistíte, že vám Sacherův dort způsobuje rakovinu, přestanete ho jíst – na jiných (omezených) webech však může být spousta odborných publikací potvrzujících opak. Informace se k vám však přes omezení operátorem nedostanou.

Musíme mluvit i o tom, že se objeví nové bariéry vstupu na trh, jelikož velké společnosti budou takto moci odřezávat malé vznikající produkty. Jednoduše si koupí, že ty a ty nové služby nebudou fungovat naplno. Nebo že o nich nikdo nebude vědět. Tím se zamezí možnosti přejít od drahých a neideálních služeb k lepším, protože se k vám o nich informace nedostanou.

Ti, kteří patří mezi zastánce zrušení, mluví o zlepšení pozice uživatelů. Takto se má dosáhnout na nejlepší možnou kvalitu služeb, že situace ulehčí firmám přežít. Vedle toho je transparentnost povinná, takže každý bude mít plnou volbu vybrat, který poskytovatel nejlépe sedí jejich představám. Čili žádná manipulace. Nebudeme zabředávat do toho, jaké argumenty uvedl Ajit Pai, radši zůstaňme trochu vážnější.

Musíme dodat i to, že není úplně v zájmu poskytovatelů, aby dávali extrémní výhody konkrétním službám. Nezávisle na tom, kolik by Google+ zaplatil, aby měl různé výhody nad Facebookem, by si uživatel jednoduše vybral jiného poskytovatele internetu. Takto by poskytovatel mohl rychle zbankrotovat, i když by ho dotoval Google. Trh zůstane regulován nejen zákony, ale i základními ekonomickými principy. Jenže v Americe je zásadní problém s množstvím poskytovatelů, většina domácností má přístup jen k jednomu z nich.

Zastánci tvrdí, že nejvíce vydělají uživatelé. Vytvořit síť je ohromně náročné, ale poskytovatelé si nemohou na další rozšíření říct víc od plátců. Nemají prostor pro zlepšování infrastruktury ze současných výdělků, výsledkem tak je horší internet. Velké firmy by přitom mohly poskytovatele podpořit, ceny by zůstaly stejně nízké a sítě by se dále rozrůstaly. Lidé by tak podle nich nakonec dostali za stejné peníze něco lepšího, alespoň podle teorie.

Z odstavců výše asi vidíte, o jak citlivé téma jde. Americký tisk je v pořádném sváru, jednotlivé strany si neustále vyměňují názory. FCC se rozhodla a efekt nebude vidět ze dne na den. Vše, co se dá teď z našeho pohledu dělat, je čekat a sledovat. Může tu být hromada výsledků, ale žádný z nich není úplně ideální.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.