imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

V Asii zavřena obrovská klikací farma


K čemu byste doma potřebovali téměř 500 iPhonů a 350 tisíc SIM karet? Díky thajské policii máme možnost nahlédnout do rostoucího, přesto stále dost utajeného byznysu.

Internetový byznys není žádná legrace. Jeho důležitost v ekonomickém světě roste každý den, což zároveň znamená i růst silné konkurence. Dříve bylo možné prostě otevřít obchod, který dosud nikde v okolí nebyl, a lidé se k vám časem sami nahrnulo. Když to nefungovalo, možná jste rozdali pár letáčku, a bylo to.

Nicméně jak si byznys uvědomuje, jak důležité fungování na internetu je, chtěl by každý přijít se svým internetovým řešením. Poptávají tak u kamarádů, jestli by jim někdo nepomohl vytvořit webovou stránku. Existuje však jiné a jednodušší řešení – pojďme vytvořit stránku na Facebooku! Jasně, ale jak získáte důležitých prvních tisíc lajků? Pro místní obchod vypadá hodně smutně, když má na webu jen 100 palců, zatímco konkurence se nebojí ukazovat s tisíci věrných sledujících. Férová cesta je dlouhá a náročná – snadnější bude nějaké ty lajky nakoupit!

01_giant_click_farm_busted_in_asia

Nic jednoduššího už neexistuje. Prostě jdete na web jako fiverr.com a najednou vidíte hromadu expertů, kteří vám nabízejí služby, díky nimž se stanete ve světe online byznysu neporazitelnými. Dokonce všechny své služby nabízejí velice levně – desetitisíce lajků jen za pár dolarů. Stovky lidí budou lajkovat vaše posty, a to prakticky zdarma. Navíc nejde o automatický software, který rozesílá vaše příspěvky na stovky neznámých webů, nic takového – služby slibují, že pracují s reálnými lidmi!

Ale kdo jsou ti reální lidé, kteří klikají? Nemají na to prostě nakódované boty? Jak je toho vůbec možné dosáhnout?

No, takhle. Výše uvedené video bylo nahrané v Thajsku, kde policie uzavřela klikací farmu, jíž vlastnila trojice čínských byznysmenů. Nejdřív si mysleli, že budou zavírat ilegální call centrum, ale brzy zjistili, že muži generovali zisk na čínském Facebooku (WeChatu) pomocí zvyšování čísel.

Klikací farma měla 474 iPhonů, což je skutečně obrovské číslo zabírající spoustu místa – i když byli chytří a používali menší 4s, 5c a 5s modely. Práce zde pak byla dost monotónní. Nejde o zábavnou aktivitu, když musíte neustále kontrolovat skripty a klikat na všechny ty displeje. Normálně bychom nad tím jen pokrčili rameny, jenže pak přijde další zajímavá informace – každý z mužů na tomto byznysu vydělával přes 4.400 dolarů měsíčně. A jelikož se pravděpodobně vyhýbali i daním, začne vše vypadat docela lákavě.

02_giant_click_farm_busted_in_asia
Systém chlazení je velice důležitý. (zdroj: Facebook)

Autority však daly této aktivitě stopku. Policie podle dostupných zpráv zadržela vedle zařízení i 347.200 SIM karet, což je neskutečné číslo. Podle fotek vidíme, že jde o pořádnou hromadu. Jde o dvojnásobek oproti maďarskému bezdomovci, který měl nasbíráno kolem dvou set tisíc karet Hungarian Telekomu. Skutečně potřebovali všechna tato čísla?

03_giant_click_farm_busted_in_asia
Chce někdo simku? (Zdroj: Facebook)
04_giant_click_farm_busted_in_asia
S tolika telefony můžete dost ušetřit i na osvětlení. (Zdroj: Facebook)

Neexistuje žádná oficiální informace o tom, kolik západních společností podobné „pomoci s marketingem“ využívá, ale pokud potřebovali tolik SIM karet, dodavatelé plastových kartiček brzy přestanou stíhat pokrývat poptávku. Dokud se najde dostatek lidí, kteří budou těchto služeb využívat, můžeme si být jisti, že klikacích farem jen tak ubývat nezačne.

Zdroj: Bangkok Post

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!