imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Pozvánky na říjnovou Keynote jsou tu

Sledujte událost s námi!

vánoce

Vánoce budoucnosti


V roce 2040 možná nebudeme mít žádné živé stromečky ani ozdoby. Místo toho nám tu správnou atmosféru vytvoří virtuální realita. Člen rodiny se nemůže dostavit? Nevadí, stále můžeme obejmout jeho holografický obraz. Ani nemusíme vytvářet žádný seznam našich přání, jelikož vševědoucí virtuální realita nás zná lépe než my sami.

Prosinec je měsícem oslav. Jak ale budeme slavit Vánoce v budoucnosti? Amazon se zeptal dvou futurologů, Morgaine Gaye a Williama Highama, jak ovlivní budoucnost technologický vývoj a trendy.

Co bude na stole?

Vánoční menu bude ve stylu experimentů a ještě silnějšího multikulturalismu. Díky vertikálnímu pěstování a hydroponii dokážeme produkovat veškeré ovoce a zeleninu doma.

vánoce

3D tisknutí jídla může hrát na Vánoce významnou roli. Vyšší míra kreativity se dotkne také nápojů v podobě všemožných koktejlů, do kterých si budeme moci tisknout naše vlastní umění.

Jakmile dojde ke sloučení jídla a alkoholu, budeme jíst naše koktejly a pít naše jídlo. Budeme mít kreativní kombinace jídla a pití jako například vínovou zmrzlinu nebo bourbonové máslo. Předpovídá Morgaine Gaye.

Tištěné vánoční ozdoby

Na vánočním stromečku, který jsme si sami vypěstovali, bude čím dál více tištěných ozdob. Lidé budou moci tisknout přáníčka různých velikostí a barev s vlastními motivy.

vánoce

3D tisk bude pokračovat v dnes nastaveném trendu. Výsledkem budou osobitější a jedinečné ozdoby místo těch z velkovýroby.

Ne každá domácnost bude 3D tiskárnu vlastnit, více a více lidí si bude ovšem pořizovat jednoduché tiskárny v podobě tisknoucích per.

vánoce

Pomocí holografických displejů budeme moci nastrojit unikátní věnce a měnit mezi nimi pouhým hlasovým příkazem. Podělit se s nimi budeme moci snadno přes sociální média, která taktéž v budoucnu projdou svým vývojem. A pokud se nebudeme chtít trápit s reálným stromečkem, budeme moci promítat na stěnu pokoje virtuální.

Pokud se ale rozhodneme pro ten živý, můžeme jeho kopii promítnout na zahradu, včetně všech jeho animovaných dekorací. Ty bude přitom možno kdykoliv vyměnit, nebude třeba je nikde skladovat ani vyhazovat. Vánoční atmosféru budeme moci naladit bez jediného fyzického objektu, a přesto se bude celý dům třpytit sváteční náladou

vánoce

Virtuální objetí

Vánoce jsou období, kdy se setkáváme s celou naší rodinou a přáteli. Čím dál častěji nás ale dělí tisíce kilometrů.

V takové situaci nám může pomoci technologie stimulující naše smyslové orgány. Například můžeme obejmout příbuzného na velkou vzdálenost pomocí zařízení simulující dotyk kombinací vibrací a pohybu. Další zařízení by mohlo našeho milovaného zobrazit v podobě holografického obrazu.

Prožívání takových maličkostí, jako je například objetí od blízké osoby na velkou vzdálenost, bude možné pomocí haptického oblečení. Holografický obraz může vyčarovat kohokoliv, se kterým budete chtít slavit, ať už jde o naši rodinu nebo Santa Clause. Taková vyobrazení budou využívat software pro rozpoznávání hlasu a budou okamžité a zábavné. Předpovídá Higham.

vánoce

Některé zvyky se ale změní. Podle statistiky Spojeného království z roku 2016 přichází opět do módy deskové hry. Ty se dají zkombinovat s texty, obrázky, ale také s pohybem, dotykovou komunikací a biologickou odezvou.

A co si budeme dávat za dárky?

Už víme, co budeme jíst a pít, že budeme mít vlastnoručně vypěstovaný vánoční stromeček, s kým budeme, ale ještě jsme si nic neřekli o dárcích. Rozdávání dárků bude samozřejmě jednodušší než kdykoliv před tím.

Podle zmíněných futurologů bude v brzké době umělá inteligence přítomná v každodenních věcech a ne jen těch speciálně zaměřených. Osobní asistenti sestaví seznam přání na základě našeho online profilu, tedy dle našich nákupních zvyků a aktivitě na sociálních médiích.

vánoce

Co bychom měli kupovat pro naši drahocennou umělou inteligenci? Futurologové doporučují nové šasi nebo více paměti.

Nikdo přesně neví, jak budou Vánoce budoucnosti vypadat, jedna věc je ale jasná, budou stejně kouzelné jako vždy. Dodávají futurologové.

Zdroj: Tamebay, Tamebay 2, 3Ders.org

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.