imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Pozvánky na říjnovou Keynote jsou tu

Sledujte událost s námi!

Vědcům se podařilo vytvořit umělý život na kvantovém počítači


Titulek článku by mohl klidně sloužit jako námět pro vědeckofantastický film. V tomto případě se ovšem jedná o tvrdou realitu.

Vědci z University of the Basque Country (Španělsko) vytvořili na kvantovém počítači IBM QX4 první umělou simulovanou formu života. Co přesně to znamená? Umělý život simuluje chování reálného života v podobě reprodukce, mutace, vývoje a umírání.

Podle vědců může tento vývoj pomoci pochopit vznik života, který může být popsán pomocí kvantové mechaniky.

Položili jsme si základní otázku: jaký je nejmenší fyzický systém, které je schopen vlastní reprodukce a dalšího biologického chování pozorovaného u živých organismů? – řekl Lucas Lamanta.

Toto chování probíhá na makroskopické úrovni DNA a atomů, kde převládá fyzika kvantové mechaniky. Projekt je nicméně teprve na začátku a jedná se tedy o prvotní pozorování. V budoucnu se ale doufejme dočkáme úspěšných výsledků.

Pojem životní forma pak samozřejmě záleží na definici. Každopádně se ovšem jedná o velice zajímavý výzkum a těšíme se na další výsledky.

Zdroj: DigitalTrends

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.