imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Venku je verze iOS 11 připravena k vydání


Po desáté beta verzi konečně dorazila poslední verze před finálním vydáním iOS. Označována je jako Gold Master a prakticky úplně odpovídá tomu, co uživatelé dostanou po oficiálním vydání. Jestliže se pochopitelně za těch pár dní nenajdou nějaké chybky.

iOS 11 obsahuje velké množství novinek, je tu nový správce souborů, systém Drag & Drop, uživatelské prostředí pro multitasking, upravitelné Kontrolní centrum, pro iPad pak máme i Dock. Dříve jsme se rozepsali o tom, proč byste měli s updatem svého zařízení počkat; jakmile vyšla první veřejná beta, přinesli jsme vám článek o tom, jak ji veřejnou beta verzi iOS 11 nainstalovat na svůj iPhone. Pro jistotu jsme doplnili i informaci, jak se případně vrátit k předchozí verzi systému.

Tento rok Apple vydal rekordní počet beta verzí svého systému, to však neznamená větší problémy se softwarem, ale snaha dotáhnout vše do úplně nejmenšího detailu. To nyní přináší své ovoce, finální beta verze je hotová a je podle tradice označována jako GM. To znamená, že Apple plánuje tuto verzi později oficiálně vydat. Pokud se však objeví jakékoliv obtíže, pochopitelně se jich ihned zbaví.

U poslední beta verze nebyly prakticky žádné velké změny, většina plánovaných funkcí se totiž v systému objevila již dříve, logicky se dříve vyřešily i jejich problémy. Několik věcí však za zmínku rozhodně stojí.

Například po otevření aplikace Apple Watch v seznamu naleznete i třetí generaci hodinek představených včera. Je snadné je rozpoznat, jako jediné totiž mají červenou korunku. Další změnou je, že Apple pročistil pozadí. Vedle přidání několika nových (o kterých jsme vás již předběžně informovali) pak až na tři všechny ostatní smazal. Nyní si tak můžeme procházet retro wallpapery z prvního iPhonu a gumové medvídky, které nám brzy rozzáří krásné OLED displeje.

Systém se zdá být oproti všem předchozím betám mnohem rychlejší a stabilnější, můžeme jej směle porovnávat s fungováním iOS 10 – což je skvělý výkon, jelikož na tomto systému se pracovalo již skoro 15 měsíců. Benchmarky potvrdily informaci, že iOS 11 oproti předchozí verzi ztrácí u výkonu na jedno jádro, ale překonává aktuální systém ve výkonu u dvou jader. Ne, že by benchmarky ukazovaly pohodlí při konečném používání.

Měli bychom také zmínit, že tato vydaná GM verze je zcela shodná s tou, která unikla na internet o víkendu. Jestliže se vám ji tak nějak podařilo dostat na svůj telefon, již nemusíte updatovat. Finální verze iOS 11 vyjde 19. září. Jestliže tak nemůžete celý týden vydržet, neváhejte a stahujte GM, nebudete zklamáni.

Update je dostupný lidem jako veřejná beta, takže ne výlučně pro vývojáře.

Dalším drobným, zato však důležitým detailem je, že máme trochu prostoru o komentář ke včerejšku. Velkou změnou si totiž prošly iTunes pro Mac, jde přitom o změnu k mnohem lepšímu! Kdokoliv, kdo v nedávné minulosti musel občas iTunes používat, ví, že se z nich stalo obrovské komplikované monstrum. Vypadá to, že si to Apple konečně uvědomil a začal pracovat na řešení problému.

Zaprvé z aplikace úplně vyndal App Store pro iOS a sekci pro vyzvánění, takže pokud teď budete chtít jedno z toho změnit nebo něco stáhnout, musíte tak učinit přes telefon. Zbyl tu tedy perfektní přehrávač médií a místo, kde si můžete užívat hudbu, filmy a seriály bez toho, abyste byli zavaleni stovkou dalších věcí. Stále pochopitelně budete moci skrz aplikaci po připojení k laptopu svůj iPhone synchronizovat.

Update na verzi 12.7 je dostupný pro všechny.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!