imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Viceprezident marketingu Applu mluví o Siri


Phil Schiller, viceprezident pro celosvětový marketing Applu, během cesty po Indii promluvil v rozhovoru pro Gadgets 360 o budoucnosti jablečné osobní asistentky. Zmínil, že situace je komplikovanější a nelze ji zjednodušovat pouze na souboj s dalšími technologickými giganty. Během rozhovoru zmínil i svůj pohled na důležitost displeje a trochu si rýpnul do konkurence.

Apple Siri představil v roce 2011 a šlo u iPhonů o populární novinku. Později se téměř všechny mobilní operační systémy dočkaly podobných hlasových možností jako iOS, a pokud máme být upřímní, konkurenci se dařilo lépe. Apple od té doby představil Siri pro Mac a Apple TV, během posledních let se však služba příliš nerozvíjela – dnes ji tak pravidelně používá jen malá část uživatelů. Na toto téma jsme včera vydali kratší komentář, a jestliže jste na dnešní článek klikli kvůli Siri, mohl by vás zajímat také.

01_phil_schiller_talks_about_siri

Zástupci Applu v historii často říkali, jak těžké je kompletně opustit displeje, i když se to jistě netýkalo mobilního trhu, displeje jen mohou mít jiné formy. Phil Schiller se v rozhovoru zaměřil na to, že cílem není ovládat vše pomocí hlasu, i když pro někoho může jít o lákavou představu. Raději myslí na řešení, které dokáže nabídnout nejlepší možné přístupy pro každodenní život. Přestože se pak viceprezident pro marketing Applu krátce rozmluvil i o Amazonu Echo a Google Home, odmítnul jakkoliv komentovat produkty, jež jsou již na trhu.

Přitom jde právě o ta zařízení, která média využívají k tlaku na Apple. Spekulace se v posledních dnech pořádně rozjely a naznačují, že Apple na WWDC představí produkt podobný právě Amazonu Echo, ale má jít pouze o rozpoznávač hlasu. Je důležité podotknout, že rozhovor byl dělán ještě předtím, než se tyto informace dostaly na veřejnost. Z rozhovoru jsme přitom mohli vidět, že podle Schillera není hardware dedikovaný pouze rozpoznávání hlasových příkazů dostatečný. Nemusí jít přitom pochopitelně o připravované zařízení, ale víc o informace o tom, jak by se Siri mohla samostatně vyvíjet pomocí umělé inteligence tak, aby uživatelům přinesla skutečně užitečné funkce.

02_phil_schiller_talks_about_siri

„Myslíme si, že jsou momenty, kdy je použití hlasového příkazu prostě lepší, třeba když nemůžete použít obrazovku,“ uvedl Schiller. „Například když řídíte a chcete, aby Siri pracovala bez toho, abyste museli koukat na displej, jde o nejlepší věc. Nebo jste na druhé straně místnosti a chcete, aby Siri změnila písničku, kterou posloucháte. […] Je mnoho momentů, kdy je využití hlasové asistentky skutečně výhodné, ale to neznamená, byste už nikdy nechtěli obrazovku. Myšlenkou není zbavit se displeje, to by se k mnoha situacím nehodilo. Například když používáme mapy – Siri mi sice může říkat směr pomocí hlasu, ale chcete vidět i samotnou mapu a vidět, jaké zatáčky se blíží. A když je před vámi zácpa, můžete vybrat lepší cestu nebo jiné řešení.“

03_phil_schiller_talks_about_siri

Schiller se nakonec podíval i na osobní asistenty od konkurence – ty fungují jako poslouchající ozdoba – podle slov viceprezidenta však Apple možná chystá úplně jiný přístup:

No, nechce se mi o nich mluvit. Moje maminka mi říkala, že když nemůžeš říct něco pěkného, raději neříkej vůbec nic.

Poté Schiller konkrétně promluvil o tom, že pro maximalizaci uživatelského zážitku bude potřeba připojit grafické prostředí.

Ještě se musím podívat na výlučně hlasové hry, které jsou pro mě skoro stejně zábavné jako ty na displeji. A tak si myslím, že jsou hlasoví asistenti neuvěřitelně silní, jejich inteligence roste, udělají toho pro nás víc, ale role obrazovky zde zůstane velice důležitá.

04_phil_schiller_talks_about_siri

Těšíme se na to, s čím Apple nakonec tento rok přijde nebo nepřijde. Doufáme, že si Phil skutečně svá slova promyslel a nenastražil si před sebe stejnou past, jako když posledně mluvil o tom, jak inovativní bude představení nového Macu Pro. Podle Applu to totiž vypadá, že nejkrásnější „odpadkový koš“ skončil jako zklamání.

Zdroj: MacRumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.