imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Viceprezident marketingu Applu mluví o Siri


Phil Schiller, viceprezident pro celosvětový marketing Applu, během cesty po Indii promluvil v rozhovoru pro Gadgets 360 o budoucnosti jablečné osobní asistentky. Zmínil, že situace je komplikovanější a nelze ji zjednodušovat pouze na souboj s dalšími technologickými giganty. Během rozhovoru zmínil i svůj pohled na důležitost displeje a trochu si rýpnul do konkurence.

Apple Siri představil v roce 2011 a šlo u iPhonů o populární novinku. Později se téměř všechny mobilní operační systémy dočkaly podobných hlasových možností jako iOS, a pokud máme být upřímní, konkurenci se dařilo lépe. Apple od té doby představil Siri pro Mac a Apple TV, během posledních let se však služba příliš nerozvíjela – dnes ji tak pravidelně používá jen malá část uživatelů. Na toto téma jsme včera vydali kratší komentář, a jestliže jste na dnešní článek klikli kvůli Siri, mohl by vás zajímat také.

01_phil_schiller_talks_about_siri

Zástupci Applu v historii často říkali, jak těžké je kompletně opustit displeje, i když se to jistě netýkalo mobilního trhu, displeje jen mohou mít jiné formy. Phil Schiller se v rozhovoru zaměřil na to, že cílem není ovládat vše pomocí hlasu, i když pro někoho může jít o lákavou představu. Raději myslí na řešení, které dokáže nabídnout nejlepší možné přístupy pro každodenní život. Přestože se pak viceprezident pro marketing Applu krátce rozmluvil i o Amazonu Echo a Google Home, odmítnul jakkoliv komentovat produkty, jež jsou již na trhu.

Přitom jde právě o ta zařízení, která média využívají k tlaku na Apple. Spekulace se v posledních dnech pořádně rozjely a naznačují, že Apple na WWDC představí produkt podobný právě Amazonu Echo, ale má jít pouze o rozpoznávač hlasu. Je důležité podotknout, že rozhovor byl dělán ještě předtím, než se tyto informace dostaly na veřejnost. Z rozhovoru jsme přitom mohli vidět, že podle Schillera není hardware dedikovaný pouze rozpoznávání hlasových příkazů dostatečný. Nemusí jít přitom pochopitelně o připravované zařízení, ale víc o informace o tom, jak by se Siri mohla samostatně vyvíjet pomocí umělé inteligence tak, aby uživatelům přinesla skutečně užitečné funkce.

02_phil_schiller_talks_about_siri

„Myslíme si, že jsou momenty, kdy je použití hlasového příkazu prostě lepší, třeba když nemůžete použít obrazovku,“ uvedl Schiller. „Například když řídíte a chcete, aby Siri pracovala bez toho, abyste museli koukat na displej, jde o nejlepší věc. Nebo jste na druhé straně místnosti a chcete, aby Siri změnila písničku, kterou posloucháte. […] Je mnoho momentů, kdy je využití hlasové asistentky skutečně výhodné, ale to neznamená, byste už nikdy nechtěli obrazovku. Myšlenkou není zbavit se displeje, to by se k mnoha situacím nehodilo. Například když používáme mapy – Siri mi sice může říkat směr pomocí hlasu, ale chcete vidět i samotnou mapu a vidět, jaké zatáčky se blíží. A když je před vámi zácpa, můžete vybrat lepší cestu nebo jiné řešení.“

03_phil_schiller_talks_about_siri

Schiller se nakonec podíval i na osobní asistenty od konkurence – ty fungují jako poslouchající ozdoba – podle slov viceprezidenta však Apple možná chystá úplně jiný přístup:

No, nechce se mi o nich mluvit. Moje maminka mi říkala, že když nemůžeš říct něco pěkného, raději neříkej vůbec nic.

Poté Schiller konkrétně promluvil o tom, že pro maximalizaci uživatelského zážitku bude potřeba připojit grafické prostředí.

Ještě se musím podívat na výlučně hlasové hry, které jsou pro mě skoro stejně zábavné jako ty na displeji. A tak si myslím, že jsou hlasoví asistenti neuvěřitelně silní, jejich inteligence roste, udělají toho pro nás víc, ale role obrazovky zde zůstane velice důležitá.

04_phil_schiller_talks_about_siri

Těšíme se na to, s čím Apple nakonec tento rok přijde nebo nepřijde. Doufáme, že si Phil skutečně svá slova promyslel a nenastražil si před sebe stejnou past, jako když posledně mluvil o tom, jak inovativní bude představení nového Macu Pro. Podle Applu to totiž vypadá, že nejkrásnější „odpadkový koš“ skončil jako zklamání.

Zdroj: MacRumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!