imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

procesor

Vlastní procesor? Ale jakým způsobem?


Apple zřejmě plánuje nahradit procesory Intel svými vlastními. Vyplatí se mu to?

Minulý týden jsme vás informovali o plánu Applu nahradit procesory Intel svými vlastními čipy. Jen rychlé připomenutí:

Pokud máme Gurmanovi věřit (často patří k nejlépe informovaným), Apple začal u Maců pracovat na největší změně za dlouhou dobu. Bavíme se o projektu Kalamata a mělo by jít o návrh vlastních procesorů, které by nahradily současné řešení od Intelu.

Šlo by o první krok ve velké strategické změně, kterou zástupci firmy již vedení společnosti schválilo. Podstatou je co nejvíce přiblížit hardware a software k sobě.

procesor

Vzhledem k tomu, že Gurman oplývá důvěryhodnými zdroji, můžeme brát jeho zprávu za jistou a místo „budou/nebudou“ se můžeme ptát „proč“ a „jak“. Pojďme se nyní zamyslet nad tím, jak by mohla taková změna probíhat.

Budoucnost mohou poodhalit dva fakty z historie. V roce 1994 nahradilo rodinu procesorů Motorola 68000 řešení od AIM v podobě Power PC.

Apple usnadnil přechod zabudováním emulátoru do macOS, díky kterému mohl na počítačích běžet i software naprogramovaný pro předchozí hardware. Proces byl ukončen během 1-2 let a všichni používali Power PC čipy jakoby nic.

mac

Období klidu skončilo v roce 2006, kdy se dostal do popředí Intel. Opakovala se tak situace z roku 1994: emulátor Rosetta, 1-2 roky trvající přechod a následně období klidu (tedy až do doby bezpečnostních chyb Meltdown a Spectre týkajících se všech procesorů Intel).

Gurman věří, že v roce 2020 dojde k další změně procesorů. Jak ovšem bude taková změna probíhat? Pokud se budeme inspirovat minulostí, tak Apple oznámí své vlastní čipy, informuje o nich vývojáře, aktualizuje své produkty, integruje do operačního systému emulátor a hotovo. Zkušenosti Apple má, tak proč by se po této cestě neměl vydat znovu?

Protože zaprvé je situace komplikovaná a paleta produktů daleko širší a zadruhé výroba vlastních procesorů není žádná hračka. Vlastní procesory A-series v iPhonech a iPadech slaví úspěch v mobilních telefonech a téměř poráží i stolní počítače.

procesor

Otázkou je, zda se Applu podaří prorazit i ve vyšší lize. Zda se mu podaří vyvinout procesor, kterým bude moci v klidu osadit Macbook Pro, iMac Pro a nový Mac Pro. Vyplatí se mu investovat veškeré náklady na vývoj a marketing, aby naplnil požadavky tak úzké skupiny lidí? Zejména když může Apple tuto energii vložit do vývoje mobilních procesorů?

Krátká odpověď: jistě! Apple je dostatečně velký na to, aby se mu to podařilo. I pokud se mu to nepodaří teď, do roku 2020 může získat spoustu profesionálů. Peněz na to má dost. A uvedené znalosti nemusí zůstat pouze u Maců a může je využít i pro procesory A-series. Manévrovací prostor je volnější a během návrhu nemusí uvažovat až tak moc o energetické úspornosti jako v případě mobilních telefonů. Výsledkem budou lepší architektury a více jader.

procesor

Delší odpověď: není to tak jednoduché. Bez ohledu na dostupné zdroje nebude schopen první čip podávat výkon žádaný profesionály a nebylo by úplně šťastné produkovat polovinu zařízení s vlastním procesorem a polovinu s jiným. Dovedeme si ovšem představit určité hybridní řešení, kdy by ty nejvýkonnější procesory Intel spolupracovaly s méně výkonnými čipy.

Nesmíme ovšem zapomenout na Gurmana, podle kterého dojde ke sloučení macOS a iOS aplikací. Obě zprávy se sebou mohou souviset. Apple se tedy může snažit o vlastní procesor z důvodu, aby ho mohl sladit s mobilními procesory. Díky tomu by se otevřela nová dimenze harmonického ekosystému hardwaru a softwaru.

mac

Všechny zmíněné faktory poukazují na to, že tentokrát proběhne změna jinak. Tentokrát se Apple nemůže spoléhat na předchozí zkušenosti a začíná prakticky od nuly.

Doufejme, že si Tim Cook se vším poradí a nula se promění na jedničku…

Zdroj: MacWorld

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.