imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

siri

Všechno nejlepší, Siri!


Virtuální osobní asistentka Applu včera oslavila své šesté narozeniny. Když se podíváme na dnešní technologické trendy, uvidíme, jaký měla Siri na celé odvětví vliv. Pojďme popřát Siri šťastné narozeniny a připomeňme si její historii.

V rámci grandiózní události v úterý 4. října 2011 představil Apple funkci Find My Friends, modernizovaný iPod nano a iPod touch a také představil iPhone 4s s osobní virtuální asistentkou Siri, která byla tou dobou považována za obrovskou novinku. Ačkoliv se samotné zařízení dostalo do obchodů až 14. října, všem bylo jasné, že Apple přišel s něčím ohromným.

Takto popisovalo Siri původní tiskové prohlášení:

Siri na iPhonu 4S vám umožňuje používat váš hlas pro posílání zpráv, domlouvání schůzek, vytáčení hovorů a další. Ptejte se Siri úplně stejně, jako byste se ptali kohokoliv jiného. Siri rozumí tomu, co říkáte, chápe, co tím myslíte, a dokonce odpovídá. Siri se tak snadno používá a umí toho tolik, že pro ni budete neustále nacházet nové a nové uplatnění.

Siri rozumí kontextu a vy se tak můžete ptát naprosto přirozenou mluvou. Když se například zeptáte: „Budu o víkendu potřebovat deštník?“ pochopí, že vás zajímá předpověď počasí. Siri umí využít také osobní informace, ke kterým jí dáte přístup. Pokud například řeknete: „Připomeň mi, ať zavolám matce, až přijdu domů“ umí nalézt ve vašem seznamu kontakt „matka“. Nebo když se zeptáte: „Jaká je tady dopravní situace?“ dokáže zjistit, kde „tady“ je podle vaší aktuální polohy.

Jak možná víte, Apple nevyvinul Siri sám, ale koupil start-up s názvem Siri, Inc., který patřil pod SRI International. Proto tedy byla Siri v únoru 2010 pouhou aplikací v App Storu. V té době mohli uživatelé hlasem ovládat pouze pár aplikací třetích stran, jako například OpenTable, FlightStats a Google Maps, které byly založeny na technologii rozpoznávání hlasu od Nuance. To ovšem zaujalo Apple natolik, že pouhé dva měsíce po spuštění App Storu ohlásily společnost zmíněnou akvizici.

Poté byla aplikace z App Storu odstraněna a uživatelé na ni čekali celý rok a půl. Zbytek příběhu zná pravděpodobně každý. Siri se stala natolik důležitou a silnou součástí Applu, že se jí dostává marketingu na úrovni hlavních produktů společnosti. Stačí si vzpomenout na krátký filmeček s Dwaynem „The Rock“ Johnsonem nebo na fakt, že je v rámci každé Keynote pečlivě popisována každá nová funkce. Navíc zní asistentka díky velké modernizaci v novém iOS mnohem přirozeněji. Inspirací byl film „Ona“.

Ikonický hlas asistentky patřil původně Susan Bennettové. Herečka mluvila například o tom, jak musela číst při vývoji naprosté nesmysly a neměla žádnou potuchu, co to může znamenat. Na druhou stranu se muselo jednat o zábavnou zkušenost. Časem jsme se také dozvěděli, jakým způsobem se Siri učí nové jazyky.

Siri ušla za posledních šest let dlouhou cestu a je dostupná na čím dál více zařízeních. Naleznete ji například na Apple Watch, MacBooku a Apple TV a brzy se v podobě HomePodu přesune i do vašich obývacích pokojů. Díky poslední aktualizaci o vás také Siri na všech vašich zařízení ví to stejné, nehledě na to, jaké zařízení zrovna používáte.

 Susan C. Bennett

Přes všechny nové vlastnosti spoustě lidem připadá, že prvotní nadšení inovovat poněkud ochablo. Kdybychom měli být upřímní, něco na tom je. Nyní byl ale vývoj svěřen z rukou Eddyho „oprav to“ Cueho na Craiga „inovátora“ Federighiho a asistentka tak může nabrat druhý dech. Nemůžeme se dočkat, co přinese budoucnost, prozatím můžeme říci:

Přejeme všechno nejleší, Siri!

Zdroj: Macrumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!