imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Pozvánky na říjnovou Keynote jsou tu

Sledujte událost s námi!

Jak vypadá situace kolem univerzálních aplikací?


Přestože se na letošním WWDC nedočkal Project Marzipan představení, Apple v souvislosti s ním prozradil pár informací. Přijdou univerzální aplikace? Jak to teď vypadá?

Čas od času se objevují zprávy o tom, že by se měl iOS spojit s macOS, jak to třeba známe od Windows. Podle všeho však nic podobného není v plánu.

Mark Gurman nicméně ke konci minulého roku přinesl zákulisní informace o tom, že se pro iOS 12 chystá největší inovace za poslední dobu – spojení aplikací pro iOS a macOS. V zákulisí se práce na propojení nazývají Project Marzipan a další detaily odkrývají, o jak zajímavou záležitost jde.

Měsíc před WWDC John Gruber dodal, že nemáme čekat na příchod dříve než v roce 2019. Jak se ukázalo, je to tak, letos čas Projectu Marzipan nepřišel. Samotný Craig Federighi však k tématu také něco málo poodhalil.

Je důležité rozlišovat mezi propojením systémů iOS a macOS a propojením aplikací pro iOS a macOS. Jasné stanovisko Applu se týká prvního případu, pro druhý (Project Marzipan) jsme se dočkali potvrzení data na rok 2019. Ve zkratce je odpověď na otázku v titulku:

Univerzální aplikace mají dorazit příští rok.

Slovíčko „univerzální“ znamená, že programování pro obě platformy má být zásadně zjednodušené, aplikace pro iOS a macOS by se měly lišit jen na povrchu. S investicí mnohem méně času a energie by měli vývojáři zvládnout vývoj verzí aplikace pro oba systémy. Rozhodně nebude potřeba programovat dvě zcela jiné aplikace pro mobilní a desktopový operační systém.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.