imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Vytvořte si unikátní Dock!


Každý si rád upravuje okolní věci podle toho, jak se nám líbí. Dock v macOS přitom nemusí být žádnou výjimkou. Přestože dostáváme řadu běžných nastavený, jak si jej můžeme změnit, v dnešním článku vám nabídneme několik tipů na trochu pokročilejší způsoby.

Přestože jsou na internetu řady článků, kde se níže popsané triky objevují, my jsme se rozhodli připravit souvislý text právě jen na téma Docku a možností, které v běžném nastavení nenajdete. Díky nim si můžete snadno vytvořit unikátní Dock podle vašeho gusta.

Změna ikonek

Základním způsobem, jak si můžete svůj Dock upravit, je přirozeně i změna ikonek. Může jít o trochu delší proces, zejména když hledáte perfektní sadu ikonek. V minulosti jsme na toto téma vydali speciální článek, takže pokud chcete vědět více o této problematice, rozhodně jej prohlédněte.

01_create_a_unique_dock

Přidat oddělovací ikonku

Následující trik vám pomůže se správou ikonek tak, abyste je mohli řadit do oddělených skupin. Obecně jde o to, že ikonky z různých skupin se budou řadit pěkně a popořadě za sebou, mezi skupinami se pak vytvoří mezera. Udělá to pořádek v džungli ikon a vy si můžete aplikace rozřadit třeba podle typu využití.

V systému je k tomu naštěstí řešení. Otevřete Terminal, napište následující příkaz a stiskněte Enter.

defaults write com.apple.dock persistent-apps -array-add ‚{tile-data={}; tile-type=„spacer-tile”;}‘; killall Dock

02_create_a_unique_dock

Jakmile jste tak učinili, objeví se v Docku průhledná „ikonka“, kterou můžete přetáhnout kamkoliv chcete (stejně jako u klasických ikon). Tento proces zopakujte tolikrát, kolik oddělovacích ikonek potřebujete, následně si už jen své zástupce rozřaďte podle potřeby.

03_create_a_unique_dock

Jestliže pak budete chtít některou z oddělovacích ikonek smazat, stačí ji jednoduše přetáhnout z Docku na Plochu tak, jak byste to udělali s libovolnou jinou ikonkou.

Ikona skryté aplikace by měla být poznat!

Pokud používáte aplikace, ale z nějakého důvodu vám její okno zrovna překáží, obvykle si jej minimalizujete. Jediným problémem je, že když pro přepnutí mezi otevřenými aplikacemi použijete zkratku CMD + TAB, minimalizovaný program již nevyskočí a musíte jej otevřít přímo z Docku. Elegantnějším způsobem, jak své aplikace můžete skrývat, je zkratka CMD + H, což nejenže program skryje (jen bez pomalé animace), ale také odstraní výše popsaný problém.

Nevýhodou však může být, že v Docku pak nevidíte, které aplikace jste skryli, jelikož u všech ikonek klasicky svítí tečka. Na to také existuje řešení, opět se obrátíme na Terminal. Napište následující a potvrďte Enterem:

defaults write com.apple.Dock showhidden -bool TRUE; killall Dock

04_create_a_unique_dock

Po tomto příkazu budou skryté aplikace ztmavené. Jednoduše tak rozpoznáte, která aplikace je v jakém stavu. Jestliže byste chtěli tento krok vrátit zpět, stačí do Terminalu napsat stejný příkaz, jen nahraďte slovo TRUE na FALSE.

05_create_a_unique_dock

Rychleji se zobrazující animace

Pokud u svého Docku používáte možnost schovávání (pravé tlačítko a „Turn Hiding On“), jistě jste si někdy všimli, že občas nevyjede zpátky okamžitě ve chvíli, kdy sjedete myší na požadované místo. Chvíli mu to totiž kvůli animaci trvá. Naštěstí máme řešení pomocí Terminalu i pro tuto situaci.

Jestliže nechcete žádnou animaci, napište příkaz:

defaults write com.apple.dock autohide-time-modifier -int 0;killall Dock

06_create_a_unique_dock

Pokud vám animace nevadí, ale chcete ji urychlit, napište tento:

defaults write com.apple.dock autohide-time-modifier -float 0.12;killall Dock

Když chcete vrátit vše do původního stavu, stačí napsat tento příkaz:

defaults delete com.apple.dock autohide-time-modifier;killall Dock

07_create_a_unique_dock

Jakmile použijete výše popsané triky a zkombinujete je s možnostmi obvyklého nastavení, získáte unikátní, a hlavně skutečně sobě přizpůsobený Dock. Už tedy jen záleží na tom, co vám bude vyhovovat nejlépe, nástroje máte.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!