imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Vyzkoušejte některý z osmdesátkových programů Applu!


Pomocí webové stránky, kterou nedokáže překonat ani Terminator, se můžete vydat na cestu časem. Internet Archive je jakýmsi futuristickým muzeem, kde naleznete řadu starých filmů, knih, hudby či softwaru – poslední jmenovaná možnost vám navíc odkrývá příležitost nahlédnout do světa Applu třeba až z osmdesátých let.

Informační technologie jsou oborem, který ovlivňuje naše každodenní životy jako jeden z nejdůležitějších, a další umělecké disciplíny se jej tak snaží znázornit jako část naší historie. Můžeme si pustit hned několik seriálů, jež se dívají na různé části historie IT (Halt and Catch Fire, Silicon Valley), máme tu i filmy, jejichž hlavní částí příběhu je vznik Googlu či Facebooku. S větším či menším úspěchem se na plátna kin dostaly i dva snímky, které se snažily představit práci Steva Jobse. Vedle toho byla napsána řada knih, která z různých úhlů rozebírala velké tváře IT minulosti i současnosti.

01_old_apple_programs_on_the_internet_archive

To je mimochodem důvod, proč jsou stránky jako Internet Archive tak důležité – tvoří archiv obrovského vědění. Zdarma si zde pak můžete vyzkoušet programy staré desítky let. Někdo se jim dnes může zasmát, ale musíme si uvědomit, že stály za zrodem třeba aktuálních aplikací pro naše iPhony – ve své doby šlo o obrovské milníky světa informačních technologií. Applu se podařilo přiblížit IT lidem, a to i díky grafickému uživatelskému rozhraní, použití myši, ikonek či znaků. A to, přestože byl první Macintosh obrovským propadákem a odstartoval jednu z krizí firmy.

Může se vám stát, že vám při zapnutí MacPaintu 1.5 začne běhat mráz po zádech – ve snímku Steve Jobs z roku 2015 je totiž scéna, kdy si program před začátkem keynote pustí Jobsova dcera Lisa a začne si kreslit. Člověk má však možnost sáhnout i po dalších programech, jelikož na webu naleznete i další starší verze OS X nebo Microsoft-DOS. Nechybí ani pár her, kde si zejména starší z nás zavzpomínají na dávno zapomenutá léta. Jako byste si historii prožívali na vlastní kůži. Pokud jste třeba učitelem IT, nebylo by od věci si Archive projít se svými studenty. Jaká bude asi reakce na základy IT těch, kteří již vyrůstají v neustálém obklopení technologiemi?

02_old_apple_programs_on_the_internet_archive

Jestliže máte v sobě alespoň trochu toho fanatika jako my, neváhejte a zdarma si prožijte svůj výlet do historie. Na webu ale najde něco zajímavého i ten, kdo není úplně žhavý do tři desítky let starých programů. Je tu totiž obrovské množství archivovaných textů, hudby, filmů, stránek a dalšího. Každý den se tak můžete naučit něco nového.

Zdroj: The Verge

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!